Reklama

AI zaskočila vedcov, dokáže rozpoznať rasu človeka z röntgenových snímok

Zdroj | Umanoide
Stanislav Vinc
Zdroj | Umanoide
Zdroj | Umanoide

Rozpoznať pohlavie, rasu a odhadnúť vek pre umelú inteligenciu už nie je žiadna výzva. Medzinárodný tím vedcov však prekvapil a mierne znepokojil nový model, ktorý dokázal uhádnuť rasu pacienta z röntgenových snímok.

Medzinárodný tím zložený zo zdravotníckych výskumníkov zo Spojených štátov, Kanady a Taiwanu vyškolil nový model umelej inteligencie na stovkách tisíc röntgenových snímok s prekvapivým výsledkom. Finálny model dokázal bez akýchkoľvek dodatočných informácií o pacientoch s 90 % úspešnosťou uhádnuť ich rasu, čo nedokážu ani skúsení lekári.

Aj keď niektoré snímky zachytávali pacienta s rovnakým vekom aj pohlavím, umelá inteligencia dokázala aj napriek tomu rozlíšiť, že ide o ľudí rôznej rasy. Prečo je umelá inteligencia tak dobrá v rozpoznávaní rasy, je pre vedcov v tejto chvíli záhadou.

Pozrite si

Organizmy staré 830 miliónov rokov uväznené v kryštáloch môžu byť živé

Aj keď pri testovaní modelu strojového učenia vedci odstránili niektoré potenciálne nápovedy, ako je napríklad hustota kostí alebo zo snímky urobili detailnejší výrez, úspešnosť AI v určovaní rasy pacienta výrazne neklesla. Vedci sa v tejto chvíli domnievajú, že model možno rozpoznáva nejaké stopy po melaníne, o ktorom zatiaľ nevedia.

Nový výskum odzrkadľuje výsledky predchádzajúcej štúdie, ktorá zistila, že umelá inteligencia má tendenciu prehliadať niektoré choroby, ktoré postihujú zvyčajne iba pacientov tmavšej pleti. Vedci sa v tejto súvislosti obávajú, že ak tento problém nepochopia a nepodchytia, umelá inteligencia môže pri zapojení sa do diagnostiky a liečenia pacientov dochádzať k nesprávnym záverom.

„Musíme si dať pauzu… Nemôžeme sa unáhliť so zapojením algoritmov do nemocníc a kliník kým si nebudeme istí, že nerobia rasistické alebo sexistické rozhodnutia.“, uviedol výskumník a lekár Leo Anthony Celi z MIT pre Boston Globe.

Faktom je, že umelá inteligencia sa do procesu diagnostiky pacienta skôr či neskôr určite zapojí. Na rozdiel od ľudského lekára má dostatočne výkonný počítač schopnosť v zlomku sekundy preveriť snímku pacienta a jeho zdravotné údaje, porovnať ich s obrovskou databázou a okamžite lekárom predložiť potenciálne nálezy aj s ponukou možných liečení. Ako to dokazuje aj aktuálna štúdia, na takýchto modeloch AI sa intenzívne pracuje už dnes.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.