Téma sebapoškodzovania či dokonca samovrážd je stále aktuálna. Facebook preto trénuje svoju umelú inteligenciu, aby vedela takýmto ľuďom pomôcť.
V roku 2013 spáchalo len v Amerike samovraždu viac ako 41 000 ľudí. Toto číslo rástlo do roku 2013 od roku 1999, pričom nárast 24 % nie je zanedbateľný. Ide pritom o desiaty najbežnejší dôvod úmrtia, druhý najbežnejší pre mladých ľudí.
Najčastejšími dôvodmi pre samotné zvažovanie sebapoškodzovania či samovraždy môžu byť strata práce či milovanej osoby. Americká spoločnosť Facebook, ktorá je najväčšou sociálnou sieťou na svete hľadá riešenie na zastavenie tohto trendu.
Podľa modrého giganta každých 40 sekúnd zomrie človek v dôsledku vlastnej snahy. Facebook už doteraz pomáhal používateľom v ťažkých chvíľach, spoliehal sa však len na ich kamarátov. Tí mohli označiť podozrivo smutný post. Majiteľovi sa následne zobrazí upozornenie, ktoré mu ponúka možnosť napísať kamarátovi, zavolať na linku istoty či dostať tipy, ako sa cez ťažké obdobie dostať.
Tentokrát chce sociálna sieť priniesť komplexnejšie riešenie. Je ním využitie umelej inteligencie na rozpoznanie komentárov, ktoré by potenciálne mohli zahŕňať myšlienky na samovraždu. Následne ich posúdia reálni ľudia, ktorí rozhodnú o hrozbe.
To, že Facebook chce skutočne bojovať s problematikou podporuje i fakt, že Messenger sa zmenám nevyhne tiež. Pomôže niekoľko organizácii zameriavajúcich sa na zdravý životný štýl mladých ľudí. Tým môžu používatelia, ktorí sa o svojich blízkych boja nahlásiť podozrivé správanie svojich priateľov.
Zmeny budú postupné integrované i do streamu Facebook Live. Vyzerá to tak, že Facebook neberie samovraždu na ľahkú váhu a chce využiť svoje silné postavenie na boj proti nej. Je ale otázne, do akej miery budeme musieť kvôli týmto zmenám znova ustúpiť pri našom súkromí.