Reklama

AI budeme nakoniec milovať. Postará sa o 4-dňový pracovný týždeň

Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash
Zdroj | Mahdis Mousavi/Unsplash

Šok z umelej inteligencie prišiel nečakane a zrejme z úplne inej oblasti, ako by sme očakávali. Ani spisovatelia fantasy nepredpovedali, že sa to udeje doslova zo dňa na deň a ako prvé si budeme môcť, doslova všetci, pokecať s četbotom. Spýtať sa ho na čokoľvek, nájsť počítačový program, tipovť čísla do lotérie, vymyslieť biznis plán, či vymyslieť tému, podľa ktorej napíše knihu.

Je to tak, priatelia, stojíme na prahu nových možností. Schopnosti AI sa budú len zlepšovať, čo znamená zemetrasenie aj v niektorých profesiách. Už dnes je jasné, prečo sa ich boja kreatívni pracovníci, ale väčšie vrásky na čelách spôsobia četboti poháňaní umelou inteligenciou pre tzv. biele goliere, teda administratívni pracovníci.

Správa od Goldman Sachs naznačuje, že až 300 miliónov pracovných miest (najmä bielych golierov) by mohlo byť zrušených, alebo nejakým spôsobom ovplyvnených najnovšou technológiou. Četboti dokážu komunikovať, zvládať množstvo rôznych úloh a pritom si zachovať aspoň zdanie ľudskosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Portál Digital Trends však naznačil zaujímavý smer, ktorým sa môže odvíjať naša budúcnosť. Christopher Pissarides, nostieľ Nobelovej ceny za prácu (áno, aj taká je), tento týždeň na konferencii v Škótsku naznačil, že sa nemusíme obávať toho, žeby umelá inteligencia bola dôvodom k masívnemu prepúšťaniu. Naopak, Pissarides verí, že revolúcia AI by mohla toho viesť ku skráteniu pracovného týždňa.

Pissarides je profesor na London School of Economics a uznávaný odborník na účinky automatizácie na pracovisku. Navrhol, aby nástroje AI oslobodili ľudských pracovníkov od všedných, rutinných a nudných úloh. Ľudia si nechajú len také, ktoré ich napĺňajú a neznamenajú pre ne nebezpečenstvo.

Pozrite si

Viete, ktorý štát Európskej únie vypol služby umelej inteligencie?

„Som veľmi optimistický, že by sme mohli zvýšiť produktivitu,“ citoval Pissaridesa Bloomberg. „Vo všeobecnosti by sme si mohli zvýšiť pohodu z práce a mohli by sme si vziať viac voľna. Pokojne by sme mohli prejsť na štvordňový týždeň.“

Štvordňový pracovný týždeň?

Teraz si mnoho Slovákov povie, waaau, štvordňový pracovný týždeň? To bude sila! To stihnem nielen jednu normálnu prácu a brigádu cez víkend, ale ešte aj tretiu fušku. Situácia u nás je naozaj ťažká a v porovnaní s okolitými krajinami u nás stúpajú ceny oveľa rýchlejšie a keď majú náhodou klesnúť, objaví sa pádny dôvod, prečo sa tak nedeje.

Každopádne, dnes je štvordňový pracovný týždeň stále viac utópiou, ako niečím, čo sa má onedlho schváliť v Bruseli. Ani experti sa nevedia zhodnúť, ako by to vyzeralo v praxi. Bude mať kratší pracovný týždeň za následok zníženie platu pre tých, ktorí menej pracujú? Zníži to počet zamestnancov? Vytvoria sa úplne nové pracovné pozície?

Aj keď sa pracoviská môžu zmeniť, rozsiahle prijatie AI pomôže v konečnom dôsledku zlepšiť produktivitu práce a zvýšiť globálny HDP o 7 % ročne počas najbližších 10-rokov.

Okrem bielych golierov sú ohrozené ďalšie pracovné miesta. Vodiči nákladných áut a taxíkov, pokladníci v supermarketoch, spolupracovníci maloobchodného predaja či ľudia pracujúci vo výrobe, už boli, alebo budú v najbližších rokoch nahradení novou technológiou AI. My si budeme musieť zvyknúť na vozidlá bez vodičov, reštaurácie bez obsluhy a všadeprítomných hlasových asistentov.

V našich reáliách to však bude aj znamenať rýchlo, odborné a presné vyšetrenie u lekára, bez toho, aby sme museli vyťahovať obálku s úplatkom, alebo tŕpli, aký deň bude mať ošetrujúci personál. Nech to už bude akokoľvek, isté je, že si budeme musieť zvyknúť na zmenu. Život, aký sme doteraz poznali sa nenávratne stratí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.