AeroMobil sa bude vyrábať a predávať, poznáme jeho cenu

ZDROJ | AeroMobil

Slovenský výrobca AeroMobil dnes v Monaku oficiálne predstavil finálnu verziu svojho lietajúceho auta. Od dnes začína prijímať aj predobjednávky na limitovanú produkciu 500 kusov. Prvých 25 kusov bude navyše ešte špeciálnejších.

ZDROJ | AeroMobil

Pozrite siAeroMobil 3.0 – dopravná revolúcia zo Slovenska

„Dnešný deň je pre budúcnosť cestovania významný. Predstavenie AeroMobilu znamená, že sme pripravení prijať prvé predobjednávky a efektívnejšia osobná doprava sa čoskoro stane skutočnosťou,“ povedal Juraj Vaculik, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ AeroMobilu.

Evolúciu AeroMobilu si môžete pozrieť aj na videách:

https://www.youtube.com/watch?v=PPNIPCalM6s
https://www.youtube.com/watch?v=kzYb68qXpD0

Hoci detailné technické špecifikácie si výrobca stále necháva v talóne, prezradil aspoň niekoľko detailov. Podľa spoločnosti bolo lietajúce auto AeroMobil navrhnuté s dôrazom na bezpečnosť, kvalitu, kreativitu a inováciu.

Exteriér je vysoko aerodynamický, pričom využíva najnovšiu kompozitnú konštrukciu z uhlíkových vlákien. Krídla sú vyrobené s pomocou pokročilých kompozitov, ktoré zabezpečujú spoľahlivé riadenie a vysokú manévrovaciu schopnosť.

ZDROJ | AeroMobil

Geometria prednej nápravy je zároveň schopná prispôsobiť sa podmienkam na ceste a vo vzduchu. Kokpit vozidla je zas navrhnutý tak, aby obklopil pilota a kopilota vo veľmi pevnej kompozitovej štruktúre.

Tá má byť schopná absorbovať a rozkladať energiu nárazu a zároveň si zachovať svoju interiérovú integritu. Interiér je oproti konceptom kompletne prerobený, čo môžete vidieť aj na fotografiách.

ZDROJ | AeroMobil

AeroMobil má byť vybavený aj najmodernejším balistickým padákom navrhnutým tak, aby priniesol lietajúce vozidlo bezpečne na zem v prípade akejkoľvek nepredvídanej situácie.

Vlastný motor a dolet do 750 km

AeroMobil má vlastný, dvojlitrový 4-valcový spaľovací motor vybavený turbom a FADEC (digitálnou riadiacou jednotkou). Na ceste bude poháňaný elektrickým systémom so zabudovaným elektronickým diferenciálom a adaptívnou prevodovkou.

Motor bol vraj upravený tak, aby sa dosiahlo výrazné zníženie hmotnosti oproti tradičným leteckým motorom. Zároveň prináša rozšírenú životnosť a spoľahlivosť.

Počas letovej prevádzky má AeroMobil k dispozícii výkon 224 kW (cca 300 koní), ktorý je dodávaný do vrtule prostredníctvom novo vyvinutého prevodového systému.

ZDROJ | AeroMobil

AeroMobil sa vraj z automobilu do lietadla dokáže prerobiť v priebehu 3 minút. Samotný automobil má dojazd okolo 700 km, v prípade letového režimu ide o zhruba 750 km pri 75% využití energie. Palivom je klasický 95-oktánový benzín. Palivová nádrž má mať 90 litrov.

Maximálna rýchlosť automobilu je 160 km/h, v prípade lietania ide o 112/259/360 km/h (Vs/Vc/VD). TOR (Take Off Roll) je udávané na 397 m, TOD (Take Off Distance) je 595 m. Maximálne hmotnosť pri vzlete je 960 kg s využiteľným zaťažením 240 kg. AeroMobil je len pre dvoch pasažierov.

ZDROJ | AeroMobil

Len pre vyvolených

AeroMobil predstavený na výstave Top Marques v Monaku je komerčne dostupný model. Vozidlo by malo ísť do plnej výroby v najbližších rokoch. Prvé dodávky ale môžu zákazníci očakávať až v roku 2020.

Nový AeroMobil bude k dispozícii v limitovanej edícii 500 kusov a bude sa predávať za cenu medzi 1,2 – 1,5 milióna eur v závislosti od požiadaviek a špecifikácií zákazníkov.

Prvých 25 modelov bude súčasťou špeciálnej série Founders Edition, ktoré budú obsahovať určité produktové výhody. Ich detaily ale vraj budú oznámené až neskôr.

Zaujímavé však je, že Štefan Klein, zakladateľ a dizajnér AeroMobilu dnes oznámil, že odchádza zo spoločnosti. V nej si podľa TRENDu necháva minoritný podiel a chce sa venovať vývoju a dizajnu prototypov. Nechce pritom konkurovať AeroMobilu.

ZDROJ | AeroMobil
ZDROJ | AeroMobil
ZDROJ | AeroMobil
ZDROJ | AeroMobil

 

ZdrojAeroMobil TS,TREND.sk

Komentáre k článku