Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Adobe Lightroom Mobile – aplikácia pre iPad na profi úpravy fotografií

Adobe Lightroom Mobile – aplikácia pre iPad na profi úpravy fotografií
Števo Porubský
Adobe Lightroom Mobile – aplikácia pre iPad na profi úpravy fotografií

 Adobe Lightroom Mobile

Adobe je preslávené aplikáciami na úpravu fotografií a videa (a množstva ďalších), z ktorých si veľkú obľubu získal aj program Lightroom pre rýchlu úpravu fotografií. Adobe sa však rozhodlo, že aplikáciu pretaví z počítačovej verzie do mobilnej a tak vznikla aplikácia Lightroom Mobile. Apple iPad so svojim ultrajemným rozlíšením displeja je ideálny na „hranie sa“ s obrazom, tak prečo tento potenciál nevyužiť? Mimochodom, neskôr by mala pribudnúť podpora aj pre Apple iPhone.

Lightroom Mobile sa od počítačovej verzie líši pomerne značne, chýbajú napríklad funkcie ako krivky, ostrenie, lokálne úpravy, HSL apod. Vďaka cloud riešeniu je veľmi jednoduché synchronizovať zložky medzi PC a iPadom, na ktorom ich môžete ďalej spracovávať.

Samozrejmosťou je podpora RAW formátu, ktorý nemusíte pracne sťahovať do tabletu, ale stačí zosynchronizovať zložku vo vašom PC. Adobe sa už postará o synchronizáciu, no nie celých súborov, ale len tzv. Smart Previews, ktoré slúžia na úpravu.

Všetky ovládacie prvky sú v spodnej lište, ktorá pri prezeraní nezavadzia a vysúva sa až pri konkrétnej úprave danej fotky. Ovládanie je prepracované do najmenších detailov a malo by byť čo najintuitívnejšie, hoci prechod z úplne iného PC rozhrania nemusí byť najjednoduchší, hlavne ak ste zvyknutí na funkcie, ktoré práve Lightroom Mobile nemá. Namiesto ovládania myškou používa samozrejme ovládanie prstami, pričom pridáva aj ovládanie gestami. Nechýba zoomovanie dvomi prstami, dotyk dvoma prstami v rohu zobrazí metadata fotografie, pohyb zdola nahor pridá známu vlajku, opačný pohyb zas vlajku odoberie.

Adobe Lightroom Mobile je platená aplikácia, ktorej stiahnutie je podmienené predplatením Photoshop Photography Program v ktorom je nová appka Lightroom Mobile zahrnutá. Cena programu je 12,29 €, pričom získavate cloud prístup k Photoshop CC a Lightroom aplikáciám pre počítač. Lightroom Mobile získate aj pri programe Creative Cloud.


 

Foto: Adobe