Reklama

Action Button je vychytávka, akú na ostatných mobiloch len tak ľahko nenájdete

Zdroj | Apple
Richard Pliešovský
Zdroj | Apple
Zdroj | Apple

Svet neleží Apple pri nohách, ale niekedy sa to tak môže zdať. Najprv sme nedočkavo čakali, čo značka predstaví 12. septembra a potom podrobne rozoberáme každú – aj tú najmenšiu drobnosť – ktorú do iPhonov implementovala.

Jedine pri Apple sa totiž môže stať, že témou celého článku bude jediné tlačidlo, Action Button. Nedajte sa však zmiasť, ide o skvelú vychytávku, akú na konkurenčných mobiloch len tak ľahko neuvidíte.

Podobne ako doterajší prepínač iPhonu, aj Action Button na iPhone 15 Pro a Pro Max predvolene funguje ako prepínanie medzi zapnutým zvonením alebo tichým režimom. Teraz však môžete priradiť tlačidlu úplne inú funkciu iPhone a využiť ho na spustenie jednej z množstva ďalších úloh.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

iPhone 15 Pro nie je len o USB-C. Apple vytiahol eso z rukáva

Pozrime sa na to, ako to bude fungovať, keď nový model chytíte do rúk.

1.

Predvolené gestá

Action Button má tieto tri základné spôsoby ovládania:

  • na spustenie väčšiny funkcií budete musieť stlačiť a podržať tlačidlo;
  • v predvolenom nastavení sa stlačením a podržaním Action Button prepína medzi hlasným a tichým režimom, podobne ako fungoval pôvodný prepínač;
  • na základe jednotlivých aplikácií sa jediným klepnutím na tlačidlo akcie spustí aj sekundárna funkcia. Napríklad, jediné klepnutie pri otvorenom fotoaparáte vyvolá spúšť. Jedným klepnutím pri zapnutej Hlasovej poznámke zastavíte nahrávanie.
2.

Prispôsobenie Action Button

Bola by škoda nevyužiť potenciál Action Button na činnosti, ktoré robíte často, resp. sa komplikovane aktivujú či deaktivujú. Ak ho chcete využiť, otvorte si Nastavenia > Akčné tlačidlo. Zaujímavé je, že používateľské rozhranie vyzerá inak, ako v iných položkách v Nastaveniach.

Medzi vaše možnosti patrí Tichý režim (predvolené), Zaostrenie, Fotoaparát, Baterka, Hlasová poznámka, Prístupnosť, Skratka a Prekladač (dorazí neskôr v tomto roku).

V otvorenom menu vám Apple umožní nájsť konkrétnu funkciu so širšími kategóriami. Napríklad rozbaľovacie pole na snímke Fotoaparát ponúkne možnosti Fotografia, Selfie, Video, Portrét a Portrét selfie.

Pozrite si

3 zaručené tipy na fotenie iPhonom

Z ďalších možností máte na výber zapnutie baterky, spustenie hlasovej poznámky, otvorenie poznámky, prepnutie režimov zaostrenia, či veľmi užitočné spustenie vlastných vlastných skratiek.

Tí, ktorí majú rôzne úrovne zrakového a motorického postihnutia, môžu využiť Action Button na spustenie funkcií zjednodušenia ovládania a ďalších užitočných aplikácií, ako je Lupa.

Rýchlym stlačením a podržaním tlačidla spustíte prakticky akúkoľvek appku pre iPhone podľa vlastného výberu, alebo vykonáte niektoré úlohy, ako je zapnutie kompatibilného príslušenstva vo vašej smart domácnosti.

Obsah pokračuje pod reklamou

Podľa Apple pribudne do konca roka ešte možnosť používať Action Button ako prekladač, ten však zrejme nebude podporovať slovenčinu.

Pozrite si

Viete, čo všetko dokáže váš Apple iPhone? Naučíme vás to

Dodávame, že Action Button nájdete len na dvoch modeloch: iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max. Ide o užitočnú funkciu a je celkom možné, že pri výbere medzi základným a Pro modelom sa používatelia priklonia skôr k drahšej verzii.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.