Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

Acer Switch Alpha 12 - silný procesor a tiché chladenie

Acer Switch Alpha 12 - silný procesor a tiché chladenie
Zdroj | Acer
Erik Birčák
Acer Switch Alpha 12 - silný procesor a tiché chladenie
Zdroj | Acer
Zdroj | Acer
85 %
Páči sa vám konštrukcia väčšieho tabletu s odnímateľnou klávesnicou? Ak aj nie, tak vedzte, že tento nový trend sa páči dostatočnému počtu zákazníkov na to, aby každý výrobca naskočil na vlak a priniesol svoje prevedenie tohto konceptu.

Výhody

  • výborný výkon
  • pohodlná klávesnica
  • dobrý displej

Nevýhody

  • výdrž batérie
  • málo portov
  • teplota v záťaži

Acer so svojím modelom Switch Alpha 12 nie je výnimkou. Výrobca sa pri návrhu zjavne riadil filozofiou notebookového riešenia s funkciami tabletu. Tabletová jednotka totiž váži úctyhodných 920 gramov. Keď k tomu pridáte odpojiteľnú klávesnicu, tak sa celková hmotnosť vyšplhá až na takmer 1,3 kilogramu.

Zdroj | Acer

Už hmotnosť Thinkpad X1 Tabletu, ktorý váži o 150 g menej, sa mi zdala vysoká. V porovnaní s ním potom Switch udržíte v rukách len ťažko. Kvalita konštrukcie je na vysokej úrovni, jediný nedostatok vidím v pomerne ostrých hranách, ktoré znepríjemňujú držanie.

Switch Alpha si na stôl alebo inú podložku postavíte vďaka vyklápateľnej nožičke. Tá má možnosť sklopenia do uhla až okolo 160°. Pogumovanie zabraňuje spontánnemu kĺzaniu sa po povrchu, avšak je iba na nožičke, takže ak nebudete mať pripojenú klávesnicu, tak sa táto strana bude trocha kĺzať.

Zdroj | Acer

Tablet Switch Alpha 12 s pripojenou klávesnicou je naozaj skvelý kus hardvéru, a to aj napriek tomu, že klávesy nie sú podsvietené. Na klávesnici sa píše rýchlo, presne a na nižší zdvih klávesov si po chvíli zvyknete.

Touchpad je pomerne presný a podporuje gestá známe z notebookov Apple. Na klávesnici nájdete aj miesto pre uchytenie aktívneho dotykového pera, to sa však k tabletu nedodáva a musíte si ho dokúpiť samostatne. Pokiaľ ale nepotrebujete dizajnérsku presnosť ťahov, tak si vystačíte aj s prstami, ktoré sa po displeji kĺžu naozaj ľahko.

Zdroj | Acer

Na 12-palcovom displeji s rozlíšením 2160 x 1440 pixlov oceňujem najmä verné podanie farieb a pomerne dobrú viditeľnosť aj na priamom svetle. Z hľadiska výkonu bude Switch Alpha vyčnievať vďaka osadeniu klasického procesora Intel Core i5 Skylake.

Procesor s 15 W špičkovou spotrebou chladený pasívne? Acer si to dovolil a použil špeciálny systém chladenia, ktorý nazval LiquidLoop. Tento systém kvapalinového chladenia odvádza teplo a rozvádza ho po celej tabletovej časti. Dokáže si takýto systém poradiť s i5-6200U v plnej záťaži aj bez ventilátora?

Zdroj | Acer

Rozhodne áno. Avšak pri takejto záťaži dokážete tablet používať jedine v prípade, že máte azbestové ruky. Zadná časť tabletu sa totiž miestami rozohreje na teploty cez 50 °C a aj to je dôvod, prečo budete Switch používať predovšetkým ako notebook.

Po stránke výkonu však tento model vyčnieva nad konkurenciou i vďaka integrovanej grafike Intel Graphics 520, ktorá je o chlp výkonnejšia, ako model 515 v procesoroch Intel Core-m. Výdrž tabletu je aj vzhľadom na hardvér iba priemerných 6 hodín, mnohým to ale bude stačiť.

Obmedzenie vidím v prítomnosti iba jedného USB 3.0 a jedného USB-C (3.1) portu. Aspoň že si môžete pripojiť zariadenia cez WiGig.

Zdroj | Acer

Acer Switch Alpha 12 predstavuje dobre vyvážený produkt za výhodnú cenu. Tiché chladenie a vysoký výkon sú rozhodne silnými ťahákmi tohto modelu. V redakcii sme mu udelili ocenenie DOBRÁ CENA.

Recenzia bola publikovaná v časopise TECHBOX 9/2016.

Zdroj