Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ABS systém na elektrických bicykloch sa objavuje čoraz častejšie

ABS systém na elektrických bicykloch sa objavuje čoraz častejšie
Zdroj | Shimano
Michal Spiegel
ABS systém na elektrických bicykloch sa objavuje čoraz častejšie
Zdroj | Shimano
Zdroj | Shimano

Jeden zo základných bezpečnostných systémov vozidiel sa dostáva aj do elektrických bicyklov. Bosch ako aj firmy Blubrake/Shimano ukázali ABS pre elektrické bicykle.

Už pred dvomi rokmi sme písali, že Bosch predstavil koncept elektrického bicykla s funkciou ABS. Teraz sa pridávajú aj ďalšie firmy a samotná spoločnosť Bosch predstavila aktualizovaý model ABS systému.

Anti-lock Braking System alebo ABS funguje na princípe senzorov, ktoré sledujú pohyb kolies a v prípade, že vozidlo ide do šmyku, zabráni úplnej blokácii kolies, čím sa zlepší ovládateľnosť a možnosť bezpečného brzdenia.

Pozrite si

Bosch predstavil unikátny elektrický bicykel s funkciou ABS

ABS na elektrickom bicykli by mohlo pomôcť predchádzať rôznym pádom či rizikovým situáciám, ktoré sú spojené s prednou brzdou. Tá častokrát spôsobuje problémy tým, že pri úplno zabrzdení sa zdvihne zadné koleso a tým sa cyklista prevráti.

Keď systém zistí, že predné koleso sa spomalilo v porovnaní so zadným kolesom, ABS rýchlo uvoľní brzdný tlak na rotor predného kotúča. Výsledkom je jemné pulzovanie v brzdovej páke a nemožnosť úplne zabrzdiť predné koleso.

ABS je jednoznačne správnym krokom, ktorý nájde v elektrických bicykloch uplatenenie. Na druhej strane prinesie aj väčšiu hmotnosť bicykla, ktorý je už tak ťažký a tiež predĺži brzdnú dráhu bicykla.

Zdroj