Reklama
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.

ABBA sa vrátila, alebo čo je to vlastne digitálne turné?

ABBA sa vrátila, alebo čo je to vlastne digitálne turné?
Zdroj | Instagram
Richard Pliešovský
ABBA sa vrátila, alebo čo je to vlastne digitálne turné?
Zdroj | Instagram
Zdroj | Instagram

V dnešnej dobe je možné všetko. V Amerike mnohí veria, že Elvis (Presley) stále žije, v Európe mnohí stále snívali o combacku Beatles, samozrejme, bez Johna Lennona. Napokon sa sen splnil inej skupine fanúšikov. ABBA sa vracia!

Návrat švédskej legendy však nie je až taký jednoznačný. Prečo? Je pravda, že po 40-tich rokoch hudobníci vydajú nový album, ale ich turné bude trošku zvláštne. Nebudú na ňom hrať totiž Agnetha, Björn, Benny a Anni-Frid (z ich iniciálov vznikol názov skupiny), ale na pódiu ich zastúpia hologramy.

Pozrite si

8 top albumov, ktoré sa oplatí počúvať v auguste 2021

Organizátori od takýchto hi-tech koncertov sľubujú (okrem solídnych ziskov) zážitok, ktorý vraj bude porovnateľný s klasickým koncertom. Štvorica muzikantov bola pomocou špičkovej filmovej techniky capture motion podrobne naskenovaná. Potom nasledovalo digitálne omladenie, veď koho by bavilo pozerať sa na sedemdesiatnikov tancujúcich a spievajúcich na pódiu?

https://youtu.be/8L6T6Yj5u4k

 

Show s názvom ABBA Voyage vzniká so zásadnou spoluprácou spoločnosti George Lucas‘ Industrial Light and Magic. Premiéru bude mať 27. mája 2022 v Londýne v aréne postavenej špeciálne na túto príležitosť. Ponúkne kapacitu 3 000 miest na sedenie.

Koncerty bude prinášať 22 najväčších hitov obohatených o dve nové piesne, ale nie o ostatné skladby z nového albumu. „Keď sme nahrávali šou“, vysvetľuje Björn Olvaeus, „ešte sme nemali zložené zvyšné piesne na albume. Nahrávka sa doslova zrodila v štúdiu, z nášho nadšenia, že sme sa našli“.

Zdroj | Instagram

Agnetha Fältskog má 71, Björn Ulvaeus 76, Benny Andersson 74 a  Anni-Frid Lyngstad 75 rokov. „Stretli sme sa v štúdiu, aby sme nahrali dve piesne, a keď sme videli výsledok, mysleli sme si, že by sme mohli urobiť aj ďalšie,“ povedal Benny Andersson a povedal, že stretnutie, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo v jeho štúdiu v Stockholme pred tromi rokmi.

Pozrite si

Čo prinesú siete 6G? Mobilné hologramy, aj digitálne dvojičky

Spomínaný album s názvom Voyage vyjde 5. novembra. Vraj bude nadväzovať na ich posledný album The Visitors z roku 1981. Dve skladby už boli zverejnené na YouTube. Ide, samozrejme, najmä o pieseň I Still Have Faith In You.

Druhá skladba z nového albumu má názov Don’t Shut Me Down. Má tanečnejšie tempo, ktoré odkazuje na 70. roky.

Nech ste už fanúšikmi ABBY, alebo nie, isté je, že stojíme na prahu úplne nového ponímania hudobných koncertov. Doteraz sme sa chytali za hlavu, ak sme počuli falošný spev, alebo krútili hlavami nad nehanebným playbackom. O pár rokov sa nad týmito fígľami hudobníkov len pousmejeme. Oveľa viac nás bude trápiť to, či sme na predraženom koncerte obľúbenej kapely videli živých muzikantov, alebo to boli len ich realistické hologramy.

Zdroj