XPENG rozširuje európsku ponuku o model L03, ktorý mieri priamo medzi elektrické rodinné crossovery.
V Číne ho automobilka predáva pod označením MONA L03, na európskych trhoch ho však uvidíme iba ako XPENG L03. V Nemecku štartuje na sume 35 600 €.
XPENG otvoril objednávky po európskej premiére v Mníchove a prvé nemecké dodávky plánuje na štvrtý štvrťrok 2026. Automobilka zároveň pripravila štyri čisto elektrické verzie a jeden model PowerX s benzínovým predlžovačom dojazdu. Kompletnú ponuku a priebežne aktualizované parametre nájdete v oficiálnom konfigurátore XPENG L03.
O polovicu lacnejší ako Tesla?
Niektoré titulky hovoria o aute za polovicu ceny Tesly. To platilo skôr pri čínskom modeli MONA M03 a tamojšom porovnaní s Teslou Model 3. Pri európskom L03 vyzerá matematika podstatne horšie. Ale stále dobre.
Základný XPENG L03 RWD Standard Range stojí v Nemecku 35 600 €, zatiaľ čo Tesla pýta za základný Model Y s pohonom zadných kolies 39 990 €. XPENG teda podlieza Teslu o 4 390 €, približne o 11 %. To stále predstavuje citeľný rozdiel, no rozhodne nie polovičnú cenu.
Zaujímavejšie vyzerá porovnanie modelu L03 RWD Long Range. Za 38 600 € ponúkne 520 kilometrov podľa WLTP, výkon 180 kW a zrýchlenie na 100 km/h za 6,6 sekundy. Stojí o 1 390 € menej než základný Model Y, ktorému chýba iba 14 kilometrov dojazdu, pričom XPENG zrýchľuje o 0,6 sekundy rýchlejšie.
Tesla naopak dosahuje vyššiu maximálnu rýchlosť a zostáva väčším, batožinovo praktickejším autom. Zároveň Tesla od dnes, 17. júla 2026, ponúka na základný Model Y dočasný bonus 2 000 €, ktorý znižuje cenu na 37 990 €. Pri započítaní tejto akcie stojí XPENG o 2 390 € menej. Podmienkou bonusu má byť odovzdanie vozidla najneskôr do konca septembra 2026, preto nejde o trvalé zníženie cenníkovej ceny.
| XPENG L03 RWD Standard Range | XPENG L03 RWD Long Range | Tesla Model Y RWD | |
| Základná cena v Nemecku | 35 600 € | 38 600 € | 39 990 € (akciová 37 990 €) |
| Pohon | zadné kolesá | zadné kolesá | zadné kolesá |
| Výkon | 180 kW | 180 kW | 220 kW |
| Krútiaci moment | 264 Nm | 264 Nm | 420 Nm |
| Architektúra | 400 V | 400 V | 400 V |
| Typ batérie | LFP | LFP | LFP |
| Hrubá kapacita batérie | 58,3 kWh | 71,2 kWh | 64,5 kWh |
| Dojazd WLTP | 445 km | 520 km | 534 km |
| Kombinovaná spotreba WLTP | 15,3 kWh/100 km | 16,0 kWh/100 km | 13,1 kWh/100 km |
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 7,5 s | 6,6 s | 7,2 s |
| Maximálna rýchlosť | 180 km/h | 180 km/h | 201 km/h |
| Maximálny DC výkon | 193 kW | 236 kW | 175 kW |
| Maximálny AC výkon | 11 kW | 11 kW | 11 kW |
| V2L | áno | áno | nie |
| Dĺžka | 4 650 mm | 4 650 mm | 4 797 mm |
| Šírka bez zrkadiel | 1 920 mm | 1 920 mm | 1 920 mm |
| Výška | 1 600 mm | 1 600 mm | 1 621 mm |
| Rázvor | 2 850 mm | 2 850 mm | 2 890 mm |
| Svetlá výška | 143 mm | 143 mm | 152 mm |
| Priemer otáčania | 10,5 m | 10,5 m | 12,1 m |
| Pohotovostná hmotnosť | 1 870 kg | 1 940 kg | 1 981 kg |
| Maximálna celková hmotnosť | 2 310 kg | 2 380 kg | 2 416 kg |
| Užitočné zaťaženie | 440 kg | 440 kg | 435 kg |
| Predný batožinový priestor | 89 l | 89 l | 114 l |
| Zadný batožinový priestor | 367 l | 367 l | 836 l |
| Brzdený príves | 1 500 kg | 1 500 kg | 1 600 kg |
| Nebrzdený príves | 750 kg | 750 kg | 750 kg |
| Zaťaženie strechy | 75 kg | 75 kg | 75 kg |
Tesla výkon, krútiaci moment ani kapacitu batérie vo svojom konfigurátore bežne neuvádza. Hodnoty v tabuľke preto pochádzajú z technickej databázy nemeckého autoklubu ADAC, ktorý pri aktuálnom základnom Modeli Y uvádza 220 kW, 420 Nm, hrubú kapacitu 64,5 kWh, využiteľných 60 kWh a maximálne DC nabíjanie výkonom 175 kW. Oficiálny konfigurátor Tesly potvrdzuje cenu 39 990 €, dojazd 534 km a pohon zadných kolies.
Údaje o kufroch si zaslúžia poznámku. XPENG uvádza 367 litrov podľa normy VDA. ADAC pri Tesle uvádza 836 litrov podľa údajov automobilky, ktoré môžu zahŕňať aj priestor pod podlahou a pracovať s inou hranicou merania. Model Y ponúka väčší a praktickejší kufor, no z čísel 367 a 836 litrov nemožno poctivo odvodiť, že Tesla poskytuje viac než dvojnásobný bežný batožinový priestor. Výrobcovia občas merajú litre rovnako tvorivo, ako mobilné značky fotografický zoom.
Veľkosť skoro ako Model Y
XPENG označuje L03 za SUV kupé alebo fastback. Karoséria meria 4 650 mm na dĺžku, 1 920 mm na šírku a 1 600 mm na výšku. Rázvor dosahuje 2 850 mm. Oproti základnému Modelu Y je L03 o 144 mm kratší, obe autá majú rovnakú šírku bez spätných zrkadiel a Tesla je o 21 mm vyššia. Rázvor Modelu Y presahuje XPENG o 40 mm.
Rozmermi sa L03 približuje Škode Enyaq Coupé, no jeho nízka karoséria, splývajúca zadná časť a pomerne veľká šírka mu dávajú športovejší postoj. Priemer otáčania 10,5 metra môže vodič oceniť v meste či v podzemnej garáži. Model Y potrebuje 12,1 metra. XPENG uvádza aj zaťaženú svetlú výšku 143 mm, takže L03 síce pôsobí ako SUV, no do terénu ho výrobca nestaval.
XPENG kombinuje zvažujúcu sa strechu kupé, vyššiu stavbu crossovera a výklopné piate dvere fastbacku. Prednú časť zvýrazňujú úzke svetlá v tvare bumerangu, zadnú časť svetelný pás. Dvere nemajú rámy okien a bočné zrkadlá plynulo nadväzujú na líniu karosérie.
Kľučky zostávajú mechanické, no čiastočne sa ukrývajú v dverách. XPENG tým obmedzil komplikácie úplne výsuvných elektrických mechanizmov a súčasne zlepšil prúdenie vzduchu. Aktívna dvojdielna žalúzia vpredu podľa potreby otvorí prívod chladiaceho vzduchu alebo ho zatvorí, keď auto uprednostní nižší aerodynamický odpor.
Koeficient odporu vzduchu dosahuje Cd 0,228. K výsledku prispievajú aj zapustené bočné okná, tvar strechy, aerodynamické kolesá a zakryté časti podvozka. Základné verzie používajú 18″ disky, zatiaľ čo Performance Ultra dostala 20″ kolesá a žlté kryty brzdových strmeňov.
XPENG ponúkne lak Arctic White bez príplatku. Midnight Black a Rock Gray stoja 950 €, Silver Frost a Phantom Purple prichádzajú od verzie Long Range a takisto stoja 950 €. Balík Black Edition pre Performance Ultra stojí 1 200 € a kombinuje čierny lak, tmavé kľučky, čierne 20″ kolesá a čierne kryty strmeňov.
4 elektromobily, 2 batérie a 1 predlžovač dojazdu
Základ európskej ponuky tvorí zadokolka RWD Standard Range. Elektromotor poskytuje 180 kW a 264 Nm. LFP batéria má hrubú kapacitu 58,3 kWh a podľa predbežnej homologácie vystačí na 445 kilometrov. Auto zrýchli na 100 km/h za 7,5 sekundy a elektronika ho zastaví pri 180 km/h.
RWD Long Range zachová rovnaký motor, no dostane väčšiu 71,2-kWh LFP batériu. Dojazd stúpne na 520 kilometrov, pričom zrýchlenie sa skráti na 6,6 sekundy. Lepšia dynamika môže súvisieť s odlišným výkonovým nastavením pri rozjazde, hoci XPENG uvádza rovnaký maximálny výkon aj krútiaci moment.
AWD Performance pridáva druhý elektromotor a zvyšuje systémový výkon na 285 kW, teda približne 387 koní. Krútiaci moment dosahuje 431 Nm, zrýchlenie na stovku trvá 4,5 sekundy a dojazd klesne na 440 kilometrov. Najvyššia rýchlosť zostáva na úrovni 180 km/h.
AWD Performance Ultra používa rovnaký pohon aj batériu ako bežné Performance. Vyššia cena preto neplatí za ďalšie kilowatty, ale za 20-palcové kolesá, masážne sedadlá, rozšírený audiosystém a výkonnejší hardvér jazdných asistentov.
| RWD Standard Range | RWD Long Range | AWD Performance | AWD Performance Ultra | |
| Cena (v Nemecku) | 35 600 € | 38 600 € | 41 600 € | 46 600 € |
| Pohon | zadný | zadný | 4×4 | 4×4 |
| Výkon | 180 kW | 180 kW | 285 kW | 285 kW |
| Krútiaci moment | 264 Nm | 264 Nm | 431 Nm | 431 Nm |
| Batéria brutto | 58,3 kWh | 71,2 kWh | 71,2 kWh | 71,2 kWh |
| Dojazd WLTP | 445 km | 520 km | 440 km | 440 km |
| Spotreba WLTP | 15,3 kWh/100 km | 16,0 kWh/100 km | 18,4 kWh/100 km | 18,4 kWh/100 km |
| Zrýchlenie 0 – 100 km/h | 7,5 s | 6,6 s | 4,5 s | 4,5 s |
| Maximálny DC výkon | 193 kW | 236 kW | 236 kW | 236 kW |
| AC nabíjanie 5 – 100 % | 6,8 h | 8,3 h | 8,3 h | 8,3 h |
| Pohotovostná hmotnosť | 1 870 kg | 1 940 kg | 2 040 kg | 2 040 kg |
| Predný kufor | 89 l | 89 l | 44 l | 44 l |
| Kolesá | 18″ | 18″ | 18″ | 20″ |
Všetky uvedené kapacity predstavujú hrubú kapacitu akumulátora. XPENG zatiaľ neuviedol využiteľnú kapacitu, preto nemožno z jednoduchého delenia kapacity a spotreby presne dopočítať rezervu batérie. Výrobca zároveň označuje hodnoty WLTP za predbežné a môže ich upraviť po ukončení homologácie.
Pohotovostná hmotnosť základného modelu dosahuje približne 1 870 kg. Long Range váži okolo 1 940 kg a dvojmotorové verzie približne 2 040 kg. Elektrický L03 teda nepatrí medzi ľahké autá, no základ zostáva o niekoľko desiatok kilogramov ľahší než základný Model Y s udávanou hmotnosťou 1 906 kg. Príprava na ťažné zariadenie a samotný mechanizmus môžu pridať ďalšie kilogramy.
Nabíja rýchlo aj bez 800-voltovej architektúry
Na rozdiel od novších verzií modelov G6 a G9 používa L03 400-voltovú elektrickú architektúru. Napriek tomu dosahuje slušné špičkové nabíjacie výkony. Menšia batéria prijme najviac 193 kW, väčšia až 236 kW.
XPENG v konfigurátore uvádza nabitie z 10 na 80 % za 20 minút. Tlačová správa pracuje s intervalom z 20 na 80 %, ktorý trvá 18 minút. Obe hodnoty sa preto navzájom nevylučujú, iba merajú inú časť nabíjacej krivky. Dôležitejšie než krátkodobé maximum bude pri reálnom teste priemerný výkon, čas potrebný na predhriatie batérie a správanie auta pri opakovanom diaľničnom nabíjaní.
Základný model potrebuje pri trojfázovom AC nabíjaní výkonom 11 kW približne 6,8 hodiny na zvýšenie stavu batérie z 5 na 100 %. Väčšia batéria zvládne rovnaký interval asi za 8,3 hodiny. To znamená, že majiteľ dokáže obe verzie pohodlne nabiť počas noci aj bez drahšieho 22-kW wallboxu.
Všetky elektrické verzie podporujú V2L, teda napájanie externých spotrebičov z trakčnej batérie. Auto tak môže dodať elektrinu náradiu, kempingovému vybaveniu, notebooku či menšiemu variču. XPENG však musí pri každom trhu spresniť výkonový limit a prípadnú potrebu samostatného adaptéra.
PowerX nie je klasický plug-in hybrid
Osobitnú časť ponuky tvorí L03 RWD PowerX Long Range za 38 600 €. Vozidlo používa 37,25-kWh LFP batériu a 1,5-litrový benzínový motor, ktorý neslúži na mechanický pohon kolies. Motor pracuje iba ako generátor a elektrinu posiela do batérie alebo k trakčnému elektromotoru.
L03 PowerX sa preto počas jazdy správa ako elektromobil. V čisto elektrickom režime má podľa predbežných údajov zvládnuť viac než 200 kilometrov a s využitím paliva približne 1 000 kilometrov podľa WLTP. Takáto koncepcia osloví vodiča, ktorý väčšinu bežných jázd absolvuje na elektrinu, no pri dlhej trase nechce plánovať každé nabíjanie.
XPENG plánuje začať nemecký predaj na jeseň 2026. Automobilka ešte neuzavrela homologáciu, preto zatiaľ neposkytla konečnú spotrebu paliva, emisie, presný elektrický dojazd, nabíjací výkon ani všetky dynamické údaje. PowerX môže byť zaujímavou alternatívou, ale až finálne čísla ukážu, či nízky stav batérie neprinesie vysokú diaľničnú spotrebu benzínu.
Kabína neponecháva všetko na jedinom displeji
Niektoré skoršie články o čínskej verzii tvrdili, že L03 nemá klasický prístrojový panel. Európska konfigurácia však obsahuje 8,88″ displej pred vodičom, 15,6″ centrálny dotykový displej a head-up displej s uhlopriečkou zobrazovanej plochy 26,8″. Vodič tak nemusí kontrolovať rýchlosť iba pohľadom do stredu palubnej dosky.
XPENG doplnil štvorzónové hlasové ovládanie „Hey XPENG“, ktoré dokáže rozlíšiť miesto, odkiaľ posádka vydala pokyn. Systém podporuje súčasné požiadavky z viacerých častí kabíny a niektoré príkazy spracuje aj bez dátového pripojenia. Multimediálna výbava zahŕňa Apple CarPlay, Android Auto, Google Play, obchod aplikácií XPENG, DAB/FM rádio, Bluetooth a priebežné aktualizácie na diaľku.
Majiteľ môže telefón využiť ako digitálny kľúč, cez aplikáciu kontrolovať stav auta, ovládať niektoré funkcie na diaľku a spustiť diagnostiku. Nechýbajú režimy pre domáce zviera, meditáciu či privítanie vodiča. Stredová konzola obsahuje ventilovanú bezdrôtovú nabíjačku s výkonom 50 W, dve zásuvky USB-C, jednu USB-A a batožinový priestor dostal 12-voltovú zásuvku.
Google Maps priamo v systéme auta
XPENG pri uvedení L03 oznámil spoluprácu so spoločnosťou Google. Automobilka nepoužila obyčajné zrkadlenie mobilnej aplikácie. Mapové dáta a služby Google Maps integruje prostredníctvom Google Maps Auto SDK do vlastnej navigácie a architektúry vozidla.
Navigácia má využívať aktuálnu premávku, vyhľadávanie miest, plánovanie trasy a odhad spotreby elektriny. Mapové dáta zároveň poslúžia systémom XPILOT a NGP pri orientácii na cestách mimo Číny. XPENG si pritom ponechá vlastné používateľské rozhranie, takže vodič nemusí spúšťať samostatnú aplikáciu Google Maps ani pripájať telefón.
Vyhrievanie, odvetrávanie aj tepelné čerpadlo v základe
XPENG sa nesnaží konkurovať iba veľkosťou displejov. Základná výbava zahŕňa elektricky nastaviteľné predné sedadlá, vyhrievanie a odvetrávanie, štvorcestnú bedrovú opierku vodiča, pamäť polohy, vyhrievaný multifunkčný volant a funkciu uľahčujúcu nastupovanie. Najvyššia verzia Ultra pridáva 14-bodovú masáž.
Automatická klimatizácia má dve zóny, samostatné zadné výduchy, elektricky ovládané skryté prieduchy a systém kontroly kvality vzduchu. Filter zachytáva častice PM2.5 a funkcia Xfree Breath pracuje s údajmi snímača kvality vzduchu. XPENG montuje tepelné čerpadlo a systém tepelného manažmentu XP-HP 3.5 do všetkých elektrických verzií, čo môže v zime obmedziť energiu potrebnú na vykurovanie kabíny a batérie.
Panoramatická strecha má plochu 1,31 m2 a používa dvojitú striebornú Low-E vrstvu, ktorá znižuje prenikanie slnečného tepla. Výrobca pridáva tepelne izolačné sklá, zatmavenie zadných okien a elektricky ovládané piate dvere s nastaviteľnou výškou otvorenia. Kabínu dopĺňa ambientné osvetlenie s 256 farbami.
Základný audiosystém XOPERA používa deväť reproduktorov a dva ďalšie reproduktory v opierke hlavy vodiča. Ultra zvyšuje počet hlavných reproduktorov na 18, ponecháva dvojicu v opierke a pridáva priebežné prispôsobovanie zvukového poľa aj aktívne potláčanie hluku od vozovky.
Dva rozdielne údaje o kufri, no auto sa nezmenšilo
XPENG na globálnej stránke uvádza predný batožinový priestor s objemom 102 litrov, zadný kufor s objemom 539 litrov a zásuvku pod zadnými sedadlami s objemom 10 litrov. Nemecký konfigurátor však uvádza 89 litrov vpredu, 367 litrov vzadu a sedemlitrovú zásuvku.
Nejde o dve karosárske verzie. Globálne materiály pracujú s objemom meraným pomocou tekutiny, zatiaľ čo európske údaje používajú konzervatívnejšiu metodiku VDA s normovanými blokmi. Pri porovnaní s konkurenciou preto treba používať vždy rovnaký spôsob merania. Oficiálna brožúra zároveň ukazuje 37 odkladacích miest, delenie zadného operadla v pomere 40:20:40, otvor na lyže a rovnú ložnú plochu po sklopení sedadiel.
L03 ponúka závitové montážne body pri predných sedadlách, za vnútorným zrkadlom a na B-stĺpikoch. Posádka na ne môže upevniť držiaky telefónov, kamier alebo ďalšie príslušenstvo. V kufri nechýbajú upevňovacie body, háčiky a kryt batožinového priestoru.
Strecha unesie 75 kg. Auto zvládne nebrzdený príves s hmotnosťou 750 kg a brzdený príves do 1 500 kg. Ťažné zariadenie stojí v Nemecku 990 €. Konfigurátor ho označuje ako manuálne, zatiaľ čo tlačová správa hovorí o elektricky výklopnom mechanizme. Aktuálnu konštrukciu by ste si teda mali potvrdiť priamo u predajcu.
Asistenčné systémy už v základe
Základný XPILOT zahŕňa adaptívny tempomat, centrovanie v jazdnom pruhu, rozpoznávanie dopravných značiek, upozornenie na prekročenie rýchlosti, automatické núdzové brzdenie, sledovanie odstupu a varovanie pred čelnou kolíziou.
Systém ďalej sleduje mŕtvy uhol, upozorňuje na otvorenie dverí do cesty inému vozidlu, pomáha udržať jazdný pruh a zasahuje pri riziku nechceného vybočenia. Zadné senzory a radary sledujú premávku pri cúvaní a upozornia aj na hroziaci náraz zozadu.
Parkovací balík obsahuje 360-stupňové kamery, pohľad zobrazujúci priestor pod autom, automatické parkovanie, ovládanie parkovania na diaľku a možnosť posunúť auto dopredu alebo dozadu prostredníctvom telefónu. XPENG používa ultrazvukové senzory, radarové snímače, kamery a presné určovanie polohy.
Ultra pridáva jeden Turing AI čip pre systém XOS a dva ďalšie čipy pre jazdné asistenty. Každý čip má podľa výrobcu výpočtový výkon do 750 TOPS, pričom globálna stránka uvádza súhrnné maximum 2 250 TOPS. Samotné číslo však nehovorí, ako spoľahlivo auto rozpozná situáciu a ako prirodzene bude reagovať. O tom rozhoduje softvér, tréningové dáta, kalibrácia aj miestne dopravné podmienky.
XPENG plánuje pre Ultra navigované vedenie NGP na diaľniciach aj v mestách, automatickú zmenu jazdného pruhu, parkovanie na neoznačených miestach a asistované cúvanie po predchádzajúcej trase. Nemecký konfigurátor uvádza plánovaný termín v prvom štvrťroku 2027.
Ide stále o asistenciu úrovne 2+, nie o autonómne auto. Vodič musí sledovať premávku, držať zodpovednosť za jazdu a kedykoľvek prevziať riadenie. Dostupnosť funkcií navyše ovplyvnia európske predpisy, miestne schvaľovanie a softvérové aktualizácie. Kupovať auto iba na základe funkcie s budúcim termínom by preto nebol najrozumnejší finančný šport.
Sedem airbagov a kontrola dieťaťa v kabíne
XPENG montuje sedem airbagov vrátane predných airbagov, bočných airbagov, hlavových závesov a stredového airbagu medzi vodičom a spolujazdcom. Výbava zahŕňa monitorovanie vodiča, priame zisťovanie prítomnosti dieťaťa, upozornenie na nezapnuté pásy na všetkých sedadlách, ISOFIX vzadu, elektronické detské poistky, tiesňové volanie eCall a akustické upozornenie chodcov AVAS.
Systém sledovania pneumatík meria tlak v reálnom čase. Funkcia Blowout Stability Control má pri prudkom poklese tlaku upraviť brzdný tlak a krútiaci moment motorov, aby vodič ľahšie udržal smer.
Záruka patrí medzi argumenty proti Tesle
XPENG poskytuje na L03 európsku záruku 7 rokov alebo 160 000 kilometrov, podľa toho, čo nastane skôr. Na vysokonapäťovú batériu dáva 8 rokov alebo 160 000 kilometrov. Dlhšia všeobecná záruka môže pri mladej značke zmierniť obavy zo spoľahlivosti a cien opráv, hoci konečný komfort vlastníctva ovplyvní najmä hustota servisov, dostupnosť dielov a rýchlosť riešenia reklamácií.
XPENG teda ponúka o tri roky a 80 000 km dlhšie krytie vozidla. Pri mladej značke ide o dôležitý argument, hoci samotná dĺžka záruky nezaručuje rýchlu opravu. Rozhodovať bude dostupnosť dielov, počet servisov a ochota importéra riešiť reklamácie bez niekoľkotýždňového ping-pongu medzi servisom a výrobcom.
XPENG už pôsobí aj na Slovensku. Automobilka však zatiaľ nezverejnila slovenský cenník L03 ani presný termín prvých domácich dodávok. Nemecké ceny preto slúžia iba ako orientácia; slovenská suma môže zohľadniť inú daňovú, distribučnú a výbavovú skladbu.
Model Y neporazí vo všetkom. Ani nemusí
XPENG L03 neprichádza ako lacná kópia Modelu Y. Ponúka menšiu a obratnejšiu karosériu, nižšiu vstupnú cenu, dve LFP batérie, rýchle DC nabíjanie, V2L, bohatú komfortnú výbavu a mimoriadne výhodnú dvojmotorovú verziu. AWD Performance stojí 41 600 €, teda iba o 1 610 € viac než základná zadokolka od Tesly, no zrýchli na 100 km/h za 4,5 sekundy.
Tesla si ponecháva náskok v dojazde základného modelu, maximálnej rýchlosti, batožinovej praktickosti, povolenej hmotnosti prívesu a dlhšie fungujúcom ekosystéme. Model Y tiež poznáme z dlhodobej európskej prevádzky, zatiaľ čo L03 ešte musí ukázať zimnú spotrebu, reálnu nabíjaciu krivku, kvalitu softvéru, servisné časy a budúcu hodnotu jazdeného auta.
L03 však nemusí Model Y poraziť v každom riadku tabuľky. Stačí, keď za menej peňazí ponúkne podobný dojazd, viac komfortnej výbavy a funkcie, za ktoré inde platí navyše. Presne v tom spočíva jeho najväčší tlak na Teslu – nie v jednom bombastickom čísle, ale v celkovom pomere ceny, techniky a výbavy.