Reklama

Auto, ktoré zmenilo svet, muselo skončiť výrobu

Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Richard Pliešovský
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT
Zdroj | TECHBOX/ChatGPT

Je to tak, všetko raz musí skončiť. Dátum 25. máj 1927 sa zapísal do histórie nielen amerického priemyslu, ale aj technologického vývoja automobilizmu.

Práve v tento deň totiž Ford Motor Company oficiálne ukončil výrobu svojho ikonického Modelu T, automobilu, ktorý zmenil spôsob, akým ľudia žili, cestovali a pracovali.

Symbolicky posledný kus zišiel z montážnej linky v závode Highland Park v Michigane za prítomnosti samotného Henryho Forda a jeho syna Eda. V tom čase už bol Model T zastaraný, no jeho odkaz bol nespochybniteľný

Obsah pokračuje pod reklamou

Model T, známy aj ako „Tin Lizzie“, bol predstavený v roku 1908 a stal sa vôbec prvým automobilom vyrábaným masovo pomocou pohyblivej montážnej linky. Tento technologický prelom umožnil znížiť výrobné náklady a výrazne zrýchliť výrobu – z pôvodných 12 hodín na menej než 2 hodiny. Ford tak mohol znížiť cenu vozidla z pôvodných 850 dolárov na menej než 300 dolárov, čím sprístupnil auto širšej verejnosti. Vďaka tomu sa často hovorí, že Ford „demokratizoval automobil“. Vozidlo sa stalo dostupným pre americkú strednú triedu a odštartovalo éru masovej motorizácie.

Zdroj | Ford

Počas 19 rokov sa predalo viac než 15 miliónov kusov Modelu T, čo bol v tom čase neprekonateľný rekord. Auto bolo jednoduché, odolné a navrhnuté tak, aby zvládlo aj nekvalitné vidiecke cesty. Z technologického hľadiska nešlo o revolučný produkt v tom. Mal jednoduchý štvorvalcový motor, ručné štartovanie a základnú výbavu, dôležitý bol revolučný spôsob, akým sa vyrábal a pre koho bol určený.

Koniec výroby Modelu T bol teda viac než len výmena starého modelu za nový. Bol to prelomový moment, keď Ford uznal, že svet sa zmenil. Spotrebitelia začali požadovať výkonnejšie, modernejšie a pohodlnejšie autá. Ford odpovedal modelom A, no éra Modelu T ostáva symbolom industrializácie, pokroku a vízie, že aj obyčajný človek si môže dovoliť technologický výdobytok.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.