Reklama

Jadrový test Harry: Ako USA neúmyselne ohrozili vlastných občanov

Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT
Richard Pliešovský
Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT
Zdroj | TECHBOX.sk/ChatGPT

Presne dnes, ale pre 72 rokmi, dňa 19. mája 1953, Spojené štáty americké vykonali jadrový test s názvom Harry v rámci série Operation Upshot-Knothole.

S výbuchovou silou 32 kiloton bol tento test považovaný za najefektívnejšie čisté štiepenie dovtedy. Stala sa však obrovská tragédia – neočakávaná zmena smeru vetra spôsobila, že rádioaktívny spad zasiahol mesto St. George v Utahu.

Rádioaktivita viedla k závažným zdravotným problémom pre obyvateľov mesta. Tento incident získal prezývku Dirty Harry.

Obsah pokračuje pod reklamou

Pre porovnanie, výbuch v Hirošime v roku 1945 mal silu približne 15 kiloton a Nagasaki zasiahla bomba s výbuchovou silou 21 kiloton. Test Harry bol teda viac ako dvakrát silnejší (!) ako hirošimská bomba a výrazne prekročil aj silu bomby z Nagasaki. Rozdielom však bol primárny cieľ testu – zatiaľ čo bomby v Hirošime a Nagasaki mali zničiť celé mestá a predviesť silu Spojených štátov, test Harry bol súčasťou série experimentov, ktorých cieľom bolo zdokonaliť a otestovať nové typy jadrových zbraní.

Pozrite si

Dve tretiny našej elektriny pochádzajú z jadrových elektrární. A je to dobre

Po druhej svetovej vojne sa jadrové testy zameriavali na rozvoj zbraní s vyššou výbušnou silou a nižším množstvom rádioaktívneho spadu. USA sa snažili overiť účinnosť svojho jadrového arzenálu, ktorý mal odstrašiť potenciálnych nepriateľov počas začiatku studenej vojny. Testy v rámci Operation Upshot-Knothole zahŕňali aj testy zamerané na presnosť výbuchov a ich dopady na vojenskú infraštruktúru.

Incident s testom Harry však upozornil na nedostatky v predpovediach šírenia rádioaktívneho spadu. Obyvatelia St. George, ktorých postihla vlna rádioaktívneho spadu, v nasledujúcich rokoch čelili zvýšenému výskytu rakoviny a iných ochorení. Prípad Dirty Harry sa stal jedným z najznámejších príkladov toho, ako neuvážené testy ohrozovali zdravie civilného obyvateľstva a viedol k mimoriadne silnej verejnej kritike amerického jadrového programu.

V nasledujúcich rokoch pokračovali Spojené štáty aj Sovietsky zväz vo vývoji stále silnejších zbraní, vrátane vodíkových bômb. Jadrové testy pokračovali do roku 1992, kedy USA vykonali svoj posledný podzemný test. Sovietsky zväz vykonal posledný jadrový test ešte v roku 1990.

Test Harry tak nielenže odhalil potenciálne nebezpečenstvá jadrových testov, ale aj upozornil na potrebu regulácie a kontrolného dohľadu nad týmito deštruktívnymi technológiami. Napriek tomu riziko jadrových zbraní, ale aj technológií z mierového využitia, nad nami visia ako Damoklov meč.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.