Každá doba a s ňou súvisiaci technologický pokrok so sebou prináša nie len ľudstvu prospešný pozitívny účinok, ale má aj svoje negatívne dopady. S témou prieskumu Google o využívaní smartfónov a mobilného internetu, ktorého výsledky sme zverejnili včera, tak nepriamo súvisí aj štúdia spoločnosti Kaspersky Lab. Až na to, že tieto výsledky sú alarmujúce.
Počuli ste už o „Google efekte“? Tak vedzte, že je to „tendencia nepamätať si informácie, ktoré sa dajú jednoducho vyhľadať cez internet“. Medzi ne, žiaľ, patria aj dôležité osobné informácie, ktoré si „schovávame“ do svojich mobilných zariadení. Aj na toto poukázala spomenutá štúdia z ôsmych krajín Európskej únie, ktorej sa zúčastnilo 6 000 respondentov vo veku nad 16 rokov.
Výsledky štúdie ukázali, že väčšina používateľov smartfónov si nepamätá dôležité telefónne čísla, napríklad svojich detí, ich škôl či svojich pracovísk. Takmer tretina respondentov si nevedela spomenúť ani na číslo svojho partnera. Z výsledkov štúdie vyplynulo, že našu neschopnosť zapamätať si dôležité informácie spôsobuje prenášanie zodpovednosti za ich zapamätanie na digitálne zariadenia, ako sú smartfóny a iné.
Digitálna amnézia, respektíve situácia, keď používateľ zabudne informáciu akonáhle jej uložením a zapamätaním poveril svoje digitálne zariadenie, je tak novým zhubným fenoménom našej digitálnej a smartfónovej doby. Zarážajúce pri tom je, že digitálnou amnéziou trpia ľudia všetkých vekových skupín a vyskytuje sa v rovnakej miere u žien a mužov, pričom 25% žien a 38% mladých (16 až 24 rokov) by pri strate dát boli úplne zúfalí, čo, žiaľ, občas vedie nie len k psychickej ujme, ale aj ku krajným riešeniam.
Preto ak sa chcete na svojich mobilných pomocníkov spoliehať viac, ako je zdravé, aj my odporúčame nezabúdať na nainštalovanie dodatočného IT zabezpečenia a predovšetkým na pravidelné zálohovanie svojich dát a informácií. Mimochodom, ruku na srdce, koľko, povedzme že z telefónnych čísiel, uložených vo svojom mobile, si pamätáte?
Podrobnú správu v PDF formáte si môžete stiahnuť z tohto odkazu. Prípadne si svoju „Digitálnu amnéziu“ otestujte v krátkom dotazníku, ktorý je v angličtine. S výsledkom sa s nami môžete aj podeliť.