Ochrnutí, alebo inak telesne postihnutí, či nemocní ľudia majú problém pri ovládaní počítačov, založenom na súradnicových ovládačoch, akým je napríklad myš. Hlasové ovládanie síce existuje, ale pre prácu s rôznymi programami nie je dostatočne efektívne a má aj iné slabiny. Našťastie existujú aj ďalšie riešenia.
Samsung vyvinul nový, očami ovládaný interfejs pre prácu s počítačom, ktorý je navrhnutý pre ľudí so zdravotným postihnutím a nahrádza myš, či trackpad. Samsung EYECAN + je už druhou generáciou okom ovládanej „myši“ od tejto spoločnosti.
EYECAN + vyžaduje, aby sa používateľ nachádzal vo vzdialenosti 60 cm až 70 cm od monitora a môže byť použitý v sede, aj v ľahu.
Podľa SiJeong Choa, viceprezidenta pre vnútorné vzťahy v Samsung Electronics je EYECAN + výsledkom dobrovoľného projektu odborníkov zo spoločnosti Samsung a odráža ich odhodlanie znovu zapojiť aj hendikepovaných ľudí do života v komunite. Hoci Samsung neplánuje spustiť komerčnú výrobu EYECAN +, firma vyrobí zariadenie v malých sériách a produkciu daruje charitatívnym organizáciám. Technológia a dizajn EYECAN + bude čoskoro open source, a Samsung plánuje know-how sprístupniť spoločnostiam a organizáciám, ktoré by chceli takýto očný interfejs uviesť na trh.
Ovládacie zariadenie v dodávanej podobe dokáže sprostredkovať 18 rôznych príkazov pre rôzne funkcie, vrátane rolovania, zväčšovania, kopírovania, vkladanie obsahu a súborov a mnoho ďalších, uviedol portál Geeky Gadgets.
Veľkú zásluhu na vývoji očami ovládanej „myši“ má Hyung-Jin Shin, doktorand počítačovej vedy na Yonsei University v Soule. Shin sa narodil ochrnutý ako quadriplegik a v rokoch 2011-12 pracoval so Samsungom na vývoji prvej generácie EYECAN. Má tiež veľký podiel na vývoji a zlepšovaní užívateľskej skúsenosti s EYECAN+ a vylepšovaní jeho funkcií, na čom spolupracoval s inžiniermi zo Samsungu 17 mesiacov..
Zdroj: Geeky Gadgets, Samsung