- #Slovensko
- 3 min.
- 27.4.2023
Bratislavské vinice dnes patrili dronom, začína éra smart poľnohospodárstva
Technologické inovácie si postupne nachádzajú cestu aj do zdanlivo vzdialených odvetví, vrátane poľnohospodárstva. Slovensko v tomto trende nie je výnimkou.
Spoločnosti Huawei Slovensko a Dronetech dnes v bratislavských viniciach predviedli svoj pilotný projekt Smart Agriculture, ktorý do sektoru poľnohospodárstva prináša praktickú aplikáciu dronov a 5G sietí.
Drony systematicky postupujúce niekoľko desiatok metrov ponad polia či sady, už možno čoskoro nebudú výnimočným úkazom ani na Slovensku. Dnes sa nám takýto pohľad naskytol v Bratislave, kde sme v praxi videli, ako dokážu drony pomôcť poľnohospodárom zefektívniť starostlivosť o úrodu.
Smart poľnohospodárstvo podľa spoločnosti Huawei Slovakia pomôže sektoru bojovať s aktuálnym nedostatkom pracovnej sily a vysokými nákladmi na produkciu. Zároveň však ide o inovatívny spôsob, ako môžu poľnohospodári efektívnejšie manažovať využívanie vody a hnojív.
Drony poskytujú poľnohospodárom unikátnu perspektívu na ich úrodu, no živé zábery zo vzduchu neputujú iba do obrazoviek ich pilotov. V reálnom čase prostredníctvom 5G sietí putujú do cloudovej služby, ktorá dokáže obratom vygenerovať špeciálne mapy s vyznačenými miestami, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť. Preletom ponad 10-hektárové územie takýmto spôsobom vznikne 70 GB dát.
Pomocou umelej inteligencie tak dokážu pôdohospodári efektívnejšie vyhodnotiť zdravie plodín a v prípade potreby pokojne pomocou dronov na oslabené miesta aplikovať vodu či hnojivá. Aplikácia hnojív touto cestou je nielen rýchlejšia a efektívnejšia, ale aj šetrnejšia k životnému prostrediu.
„Aj dnešná ukážka práce dronov vo vinici dokazuje, že pôdohospodárstvo je pre technologické inovácie perspektívnym odvetvím a ich vývoj pre potreby agrosektoru napreduje míľovými krokmi. Zároveň to búra zaužívanú predstavu, že práca na poli, či vo vinici, v maštali alebo aj v lese je fyzicky náročná a špinavá. Vidíme, že sa to pomerne rýchlo mení a poľnohospodári sa od manuálnej práce preorientujú na ovládanie high-tech technológií, čo verím, že je atraktívne pre mladých ľudí – našich budúcich pôdohospodárov,“ uviedol minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan.
Využitím cloudových služieb spoločnosť Huawei umožní poľnohospodárom ušetriť na drahom výpočtovom hardvéri, ktorý by bol inak nevyhnutný pre prácu s takto náročnými softvérovými riešeniami.
Ďalšou technológiou, ktorá podľa spoločnosti pomáha transformovať priemyselné odvetvia vrátane poľnohospodárstva, je internet vecí (IoT). Stovky malých senzorov pripojených 5G sieti môžu monitorovať plodiny a poskytovať merania vlhkosti, hydratácie a teploty, takže farmári môžu v prípade núdze okamžite reagovať.
O takýchto možnostiach sa hovorí už niekoľko rokov, pričom v praxi je zatiaľ komerčných IoT senzorov využívaných pomerne málo. Huawei však tvrdí, že je odhodlaný spolupracovať so svojimi partnermi na ďalšom vývoji inteligentných riešení, ktoré „pomôžu poľnohospodárom prekonať výzvy moderného poľnohospodárstva a zlepšiť kvalitu a efektivitu výroby potravín.“