- #Bezpečnosť na internete
- 3 min.
- 17.8.2022
V obehu je vylepšený Android malvér. Je väčšou hrozbou pre bankové aplikácie
Používatelia smartfónov s operačným systémom Android by sa mali mať na pozore. V obehu je totiž malvér Sova s novými funkciami, vďaka ktorým je nebezpečnejší pre širší okruh používateľov platobných a bankových aplikácií pre tento operačný systém.
Bankový malvér Sova sa opäť objavil s novými funkciami, vďaka ktorým je výkonnejší a nebezpečnejší pre širší okruh používateľov. Teraz tiež prináša ransomvér. Prvýkrát sa objavil na predaj v septembri minulého roka, pričom jeho autor uviedol, že je stále vo vývoji.
Napriek tomu bol stále dostatočne schopný na získavanie používateľských mien a hesiel prostredníctvom zaznamenávania kľúčov a kradnutie súborov cookie. Aktuálne ho podrobne popísali výskumníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti zo spoločnosti Cleafy, ktorá sa zaoberá prevenciou online podvodov.
Podľa nich bol Sova aktualizovaný o celý rad nových schopností, vrátane napodobňovania viac ako 200 bankových a platobných aplikácií so schopnosťou sa zamerať na kryptomenové peňaženky. Sova môže teraz tiež šifrovať zariadenia pomocou ransomvéru, ale táto funkcia je stále len vo vývoji. Najnovšia aktualizácia tiež umožňuje útočníkom robiť snímky obrazovky zo zariadenia a dokonca aj nahrávať.
Nové možnosti zvyšujú riziko na získanie nových informácií vrátane bankových údajov, hesiel a iných osobných údajov tajne ukradnutých trójskym malvérom, ale používatelia tiež stratia svoje súbory kvôli šifrovaniu, teda pokiaľ nezaplatia výkupné.
Výskumníci z Cleafy tvrdia, že funkcia ransomvéru stále nie je bežná v prostredí trójskych koní Android bankingu. Malvér využíva príležitosť, keďže smartfóny sa pre väčšinu ľudí stali centrálnym úložiskom osobných a obchodných údajov.
Malvér Sova sa dostane do smartfónu prostredníctvom falošných aplikácií. Tie však neslúžia na žiadny iný účel ako na nainštalovanie škodlivého softvéru a často im chýbajú niektoré z inzerovaných funkcií.
Aby sa používatelia nestali obeťou mobilného malvéru, mali by si dávať pozor na to, aké aplikácie a odkiaľ sťahujú. Oficiálne obchody s aplikáciami sú dôveryhodnejšie ako stránky na sťahovanie aplikácií tretích strán. V oficiálnych obchodoch s aplikáciami môžu používatelia tiež skontrolovať recenzie aplikácie, ktoré môžu naznačiť, že appka nie je tou, za ktorú sa vydáva.