Reklama

Pamätáte si na týchto 7 legendárnych telefónov? Ktorý z nich ste mali?

Zdroj | Curology
Stanislav Vinc
Zdroj | Curology
Zdroj | Curology

Pri príležitosti Svetového dňa telekomunikácií sme sa pozreli na ich historický vývoj, no popri tom sa nám v redakcii automaticky vybavilo aj niekoľko legendárnych telefónov, ktoré stáli pri rozvoji telekomunikácií na Slovensku. Toto je 7 modelov, ktoré nám naveky utkveli v pamäti. Poznáte ich?

Nokia 9000 Communicator (1996)

Model, s ktorým začala celá legendárna séria Communicator fínskej Nokie. Na trh sa dostala v auguste 1996 s 24 MHz procesorom i386 od spoločnosti Intel, ktorej sekundovalo 8 MB pamäte so 4 MB vyčlenenými pre aplikácie, 2 MB pre systém a 2 MB pre používateľské dáta.

Zdroj | Nokia

Hoci dnešná Nokia už nie je Nokia a aj samotný 9000 Communicator pripomína z dnešného pohľadu skôr elegantnú tehlu, v skutočnosti šlo o jeden z prvých smartfónov na trhu. Napokon, už v tej dobe ste prostredníctvom neho mohli čítať a odosielať maily (ale aj fax), prehliadať internet a používať na ňom rôzne aplikácie, zväčša určené na prácu.

Nokia 8110 (1996)

Druhá polovica 90. rokov bola na ikonické telefóny bohatá, no nedá sa nám nezostať pri obľúbenej fínskej značke a nespomenúť model, ktorý občas stretávame na televíznych obrazovkách dodnes. Reč je samozrejme o modeli Nokia 8110 s vysúvacím krytom, ktorý sa objavil v prvom dieli filmovej série Matrix.

Zdroj | Nokia

Plastový kryt na tomto modeli prekrýval tlačidlá klávesnice a jeho vysunutím ste mohli zároveň prijať hovor. Zaujímavosťou je, že hoci vo filme Matrix tento plastový kryt stlačením tlačidla vyskočí z tela telefónu, v skutočnosti mal pružinu v kryte zabudovanú až novší model Nokia 7110 z roku 1999.

https://youtu.be/mI_qW4sLavA

SAGEM MC 9XX (1999/2000)

Spomínate si ešte na francúzsku spoločnosť SAGEM? Založená bola ešte v roku 1925, no v našich končinách zažila zlatú éru až na prelome milénia, kedy tu prerazila s viacerými obľúbenými modelmi najmä zo série MX 900. Dnes už to môže znieť smiešne, no Sagem mal svojho času v našich končinách mnoho fanúšikov najmä vďaka skvelému signálu, ktorý jeho modely ponúkali.

Zdroj | IMEI24

Ikonickým sa stal napr. model MC 932, ktorý sa zaryl do pamäti svojim modrým krytom a žiarivo zeleným displejom, ale aj model MC 939 WAP, ktorý stál v počiatkoch mobilného internetu a zároveň ako jeden z mála ponúkal aj vstavanú funkciu hands free. Mladšie ročníky si však určite budú pamätať aj na novšie modely MY, či už tie s joy-stickovým ovládaním alebo štýlové vyklápačky.

Siemens SL45 (2001)

Siemens síce na rozdiel od francúzskej spoločnosti SAGEM nezanikol (2005), no vo svete telefónov sa už dnes neangažuje, čo je rozhodne škoda. Svojho času totiž dokázal aj do tohto segmentu priniesť zaujímavé novinky, ako to bolo napr. v prípade modelu SL45, ktorý sa stal prvým telefónom s možnosťou rozšírenia pamäte pomocou 32 MB karty, ktorý zároveň ponúkal vstavaný MP3 prehrávač. Model SL45i s novším firmvérom bol zároveň prvým telefónom, ktorý podporoval aplikácie napísané v programovacom jazyku Java.

Zdroj | PawelkoP

Sony Ericsson T68i (2002)

Dnes sme už v ére, kedy majú naše smartfóny často lepšie parametre, ako televízory v našich obývačkách. Nie je to pritom až tak dávno, čo sme v našich končinách híkali nad prvým telefónom s farebným displejom. Bol ním Ericsson T68, ktorý dorazil na trh tesne pred Vianocami 2001. Veľmi rýchlo však dostal nástupcu, ktorého si možno pamätáte lepšie – Sony Ericsson T68i.

V roku 2002 dorazil na trh nový Sony Ericsson T68i, prvý telefón vydaný pod novou joint venture spoločnosťou Sony Ericsson Mobile Communications. T68i dostal okrem nového názvu do vienka aj nový softvér dostupný aj pre majiteľov pôvodného modelu, ktorý ho obohatil o e-mailového klienta, ako aj o podporu obojsmerného prenosu MMS správ.

Motorola Razr (2003)

Keď sa povie „razr“, okamžite sa nám na jazyk derie aj slovíčko „žiletka“. Motorola Razr vo verzii V3 urobila dieru do sveta výnimočne štíhlym telom v podobe vyklápačky, ktorú si napokon počas jej životného cyklu zamilovalo neuveriteľných 130 miliónov majiteľov po celom svete. Pre skutočných fajnšmekrov si Motorola prichystala aj rôzne špeciálne verzie tohto modelu, vrátane verzie Razr V3i Dolce & Gabbana so zlatým krytom.

Apple iPhone 2G (2007)

Žijúca legenda, ktorá prevrátila (mobilný) svet naruby. Prvý iPhone bol predstavený pred 15. rokmi a hoci z pohľadu ponuky niektorých funkcií výrazne zaostával za konkurenciou, napokon väčšinu z nich pochoval, vrátane niektorých značiek, ktoré spomíname vyššie.

Predsa len, povedali by ste, že smartfón, ktorý nepodporuje MMS, nahrávanie videa, 3G siete a nemá ani predný fototaparát, má vôbec šancu uspieť? Ako to celé dopadlo, dnes už vie celý svet…

Na aké modely si pri spätnom pohľade do histórie spomeniete vy? Dajte nám vedieť v diskusii pod týmto článkom, kde sa môžete pochváliť aj kúskami, ktoré máte doteraz v šuflíku!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.