Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 27.1.2022

Pamätáte si na iBeer? Tvorcovia na tejto appke zarábali 20 000 dolárov denne!

Zdroj | Hottrix
Stanislav Vinc
Zdroj | Hottrix
Zdroj | Hottrix

Svet mobilných aplikácií bol v začiatkoch úplne iný, ako dnes. Stačil čo i len ten najjednoduchší nápad a pokiaľ bol dostatočne zaujímavý či zábavný, prakticky cez noc sa z vás mohol stať milionár. Taký bol aj príbeh legendárnej aplikácie iBeer.

Prvý iPhone bol v čase svojho vydania hlavnou hviezdou každého večierku. Každý žasol nad jeho veľkým dotykovým displejom, fotografiám a mapám, ktoré ste si mohli približovať dvoma prstami a plnohodnotným webovým prehliadačom, v ktorom ste už weby konečne nemuseli prehliadať pomocou kurzora a tlačidiel, či stylusu. App Store to však posunul ešte o úroveň vyššie.

S príchodom druhej generácie, teda s modelom iPhone 3G, Apple zároveň spustil aj svoj dlho očakávaný obchod s aplikáciami. App Store v prvých dňoch zaplavili extrémne jednoduché, no v tom čase zdanlivo neuveriteľne zábavné aplikácie a hry, z ktorých najznámejšia je nepochybne aplikácia iBeer.

Pitie virtuálneho piva podľa autorov tejto aplikácie umožnilo ľuďom predviesť, čo všetko vlastne iPhone dokáže. „Mohli ste im ukázať mapy a tieto geekovské veci, no iBeer bol jednoduchší na pochopenie a zábavný, zábavný spôsob, ako predviesť akcelerometer iPhonu a jeho jasnú obrazovku so super realistickými farbami“, hovorí tvorca aplikácie Steve Sheraton v rozhovore pre magazín Mel.

Málokto však vie, že iBeer mal aj svojho predchodcu, nie však pre iPhone. Sheraton najprv vytvoril podobnú aplikáciu pre Palm Pilot, kde mohli používatelia pomocou jeho monochromatického displeja imitovať, že pijú virtuálne espresso. Palm Pilot však nemal akcelerometer a tak si používatelia museli pitie kávy z telefónu správne načasovať.

Pozrite si

Prvý iPhone neponúkal nahrávanie videa, MMS, ani appky, aj tak bol revolučný

Podobne to spočiatku fungovalo aj na iPhone. Hoci ten už akcelerometer mal, kvôli vtedy neexistujúcemu obchodu s aplikáciami musel Sheraton svoj nápad opäť pretvoriť do formy videa, ktoré v tom čase predával prostredníctvom obchodu iTunes Store za necelé 3 doláre. Nebol to zlý nápad, dlhú dobu na ňom zarábal zhruba 2 000 dolárov denne.

Medzičasom si Apple svoj odmietavý postoj k obchodom s aplikáciami rozmyslel a začal hľadať vývojárov, ktorí by mohli vytvoriť prvé aplikácie pre App Store. Keď videli Sheratonove video, posmelili ho, aby svoj nápad premenil na aplikáciu. Výsledok sa dostavil okamžite.

Aplikácia iBeer s cenovkou 2,99 dolára vystrelila okamžite v prvý deň predaja na prvé miesto najsťahovanejších aplikácii a udržala sa tam zhruba rok. V najlepších časoch na nej zarábal 10 000 až 20 000 dolárov denne.

Onedlho sa v App Store zobrazila konkurenčná aplikácia iPint od amerického pivovaru Coors Brewing Company postavená na identickom koncepte. Začali sa súdne spory, ktoré so sebou priniesli aj nevyhnutný stres. Sheraton preto od tohto projektu odstúpil, iBeer ponechal vo vlastníctve svojej bývalej spoločnosti Hottrix a presťahoval do Španielska.

Dnes má Sheraton 52 rokov, so svojou rodinou žije na farme a vo voľnom čase vytvára aplikácie pre kúzelníkov. „Je to maličký trh. Každý v ňom každého pozná, takže je tu menej stresu a drám, ktoré so sebou prinášajú veľké peniaze… Teraz môžem pokračovať vo vymýšľaní nových nápadov a zároveň slúžiť odvetviu, ktoré milujem.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.