Reklama

Okno, čo vytvorí oázu ticha

Juraj Procházka

Moderné okná – plastové, aj drevené – sú pre mestské bývanie požehnaním nielen kvôli tepelným úsporám, ale významne znižujú aj prenikanie hluku z vonkajšieho prostredia. Môže za to zriedený plyn, ktorý vypĺňa priestor medzi okennými tabuľami a okrem zvýšenia tepelného odporu sťažuje aj šírenie zvuku.

sono1

Napriek tomu, ak bývate blízko frekventovanej komunikácie, hluk z vonkajšieho prostredia do miestnosti čiastočne preniká. Okrem toho, zvuková izolácia má aj odvrátenú stranu. Keďže eliminuje všetky zvuky, ochudobňuje nás aj o pôžitok z príjemného šumenia vetra v listí stromov, spevu vtákov a podobne. Riešením by sa mali stať okná s aktívnym potlačením hluku od rakúskeho dizajnéra Rudolfa Stefanicha. Prototyp zariadenia s názvom Sono sníma mikrofónom exteriérový hluk a elektroakustický menič nalepený na okennú tabuľu generuje zvukové vlny s opačnou fázou, čím sa výsledná hlasitosť (vonkajšieho) zvuku rovná nule. Princíp nie je nový, používa sa aj v slúchadlách určených do hlučného prostredia, originálne je však jeho použitie v oknách.

sono2

Ako uvádza server WebUrbanist, Rudolf Stefanich je navyše presvedčený, že systém môže pracovať aj sofistikovaným spôsobom a odfiltrovať len škodlivé zvuky, kým zvuky prírody (stromy, vietor, vtákov) by mohol naopak prenášať vo zvolenej miere aj cez zvukoizolačné okná. V obytných priestoroch by sa tak vytvorila omnoho prirodzenejšia atmosféra pre život.

sono3

Inou, hoci menej poetickou cestou na dosiahnutie podobného efektu, by bola podľa môjho názoru dôkladná akustická izolácia stien a okien (napr. vákuové sklá) a príslušné zvukové kulisy by bolo možné reprodukovať z hudobnej databázy prírodných zvukov. To sme už síce o krok bližšie k syntetickému prostrediu, aké poznáme zo sci-fi románov, ale stále je to lepšia voľba ako bývať v nepretržitom dopravnom huriavku, či nie?
Keď ale môžete odísť hoci na pár dní kamsi na vidiek, kde zvuky prírody netreba reprodukovať, neváhajte. Je to dokonalejší relax, ako s najlepším Hi-Fi aparátom v obývačke.

Foto: WebUrbanist

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.