Reklama

Vedci vytvorili kompletný virtuálny vesmír, stiahnuť si ho môžete aj vy

Zdroj | Skies & Universes
Stanislav Vinc
Zdroj | Skies & Universes
Zdroj | Skies & Universes

Najnovší Microsoft Flight Simulator síce ponúka mapu celého sveta, no na výtvor medzinárodného tímu vedcov sa aj tak ani zďaleka nedoťahuje. Simulácia Uchuu obsahuje celý vesmír, čomu odpovedá aj jej obrovský dátový objem.

Zaujímalo vás niekedy, na čo sú využívané všetky tie superpočítače, o ktorých spustení vás pravidelne informujeme? Tak napríklad ATERUI II, celosvetovo najvýkonnejší superpočítač zameraný na astronómiu, počas uplynulého roka pracoval na simulácii celého vesmíru. Výsledkom toho je Uchuu.

Uchuu (japonsky „vesmírny priestor“) je realistická simulácia vesmíra zložená z 2,1 bilióna častíc umiestnených v priestore o veľkosti 9,63 miliardy svetelných rokov. Výsledný súbor o veľkosti 3 petabajtov, resp. 3 000 terabajtov, sa vedcom napokon podarilo skomprimovať na 100 terabajtov.

Zdroj | Skies & Universes

Tento dátový balík simulácie Uchuu si môžete stiahnuť aj vy, pripraviť si na to ale budete musieť desiatky bežne dostupných externých diskov, prípadne jedno profesionálne dátové úložisko za tisíce eur. Ak vám ale netreba kompletnú simuláciu, výsledky z nej si môžete prezrieť aj online.

Vedci využívajú Uchuu na výskum štruktúry a vývoja vesmíru. V simulácii tak nenájdete konkrétne hviezdy a planéty, no jednotlivé galaxie a ich svätožiary temnej hmoty už áno. Simulácia je navyše obsiahla aj časovo, zachytáva takmer celý 13,8 miliárd rokov trvajúci vývoj vesmíru už od veľkého tresku až po súčasnosť.

Uchuu je ako stroj času: môžeme ísť dopredu, dozadu a zastaviť sa v čase, môžeme si priblížiť jednu galaxiu alebo pohľad oddialiť pre vizalizáciu celého klastra, vidíme, čo sa skutočne deje v každom okamihu a na každom mieste vesmíru od jeho počiatkov až po súčasnosť…“, hovorí o Uchuu Julia F. Erenza, študentka andalúzskeho ústavu astrofyziky (IAA-CSIC).

Superpočítač ATERUI II (Cray XC50) dosahuje maximálny výkon 3 087 petaflopov. Vybavený je 40 200 jadrami procesorov Intel Xeon generácie Skylake, konkrétne 20-jadrovým modelom Xeon Gold 6148 s taktom 2,6 GHz. K dispozícii má 385,9 terabajtov operačnej pamäte a 6,5 petabajtové úložisko. Spustený bol pôvodne ešte v priebehu júna 2018.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.