- #Blockchain
- 4 min.
- 26.6.2021
HASH rate Bitcoinu sa prepadol na najnižšie hodnoty za posledných 180 dní
V dnešnom článku sa úplne v krátkosti pozrieme čo stojí za poklesom Hash rate na Bitcoine. Čo to spôsobilo a aké sú riešenia do budúcnosti?
Miera hash bitcoinovej ťažby dosiahla nové dno za posledné mesiace. Pokles hash rate je hlavne kvôli Číne. Veľké spoločnosti, ktoré ťažia v Číne Bitcoin vo veľkom odpájajú svoje stroje. Čína pokračuje v presadzovaní svojej digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).
Ťažba Bitcoinu
Celková hash rate (TH / s) dosiahla nové minimá, pretože Čína pokračuje v obmedzovaní operácií ťažby Bitcoinu v krajine. Množstvo ťažobnej energie poklesol o necelých 17% za posledných víkend po tom, čo úrady z čínskej provincie S‘-čchuan zatiahli proti 26 ťažobným firmám.
Klesajúci hashrate môže poškodiť cenu Bitcoinu. V apríli výpadky v Sin-ťiangu znížili hashrate Bitcoinu o 30% a prispeli k poklesu ceny Bitcoin o 10 000 $. Bitcoin tentoraz poklesol o 5,71% na 34 205 USD. To je menej výrazný pokles než predtým. Avšak môže za to hlavne aj fakt, že Bitcoin už dosť výrazne klesol aj pár dní predtým, takže sila na pokles už nebola tak výrazná.
Zásah do ťažby
Niektoré ťažobné pooly boli odstávkami zasiahnuté viac ako iné. Dáta z BTC.com ukazujú, že ťažobná skupina BTC.TOP klesla z 11. na 15. najväčšiu ťažobnú skupinu potom, čo stratila 51,39% svojho hashrate. Najväčšia skupina Antpool.com stratila 14% svojej hashrate.
Budúcnosť čínskej ťažby Bitcoinu vyzerá neistá. Pre Bitcoin to môže byť v súčasnosti celkom problém, ale do budúcna je to určite správne riešenie. Nie je žiadnym tajomstvom, že najväčšia časť ťažiarov Bitcoinu sa nachádza práve v Číne, ktorá neustále mení pravidlá pre kryptomeny. Raz ich zakazuje aby ich o pár mesiacov zase povolila.
Čína sa sústredí na CBDC
Čína pokračuje v pokroku s digitálnou menou centrálnej banky (CBDC). Čína si kladie za cieľ mať do roku 2025 najpokročilejšiu blockchainovú technológiu na svete.
Čína v súčasnosti zavádza svoju ponuku CBDC prostredníctvom lotérií digitálnych jüanov po celej krajine. Obyvatelia Pekingu môžu požiadať prostredníctvom dvoch bankových aplikácií o jeden z 200 000 červených obálok. Každá červená obálka obsahuje 200 jüanov.
Čína tiež pridala podporu digitálnych jüanov do viac ako 3 000 bankomatov v Pekingu. S dvoma bankami v Číne, ktoré už ponúkajú služby zmenárne za digitálnu juanov.
Tento krok definitívne pomôže Bitcoinu!
Teraz sa možno pýtate ako môže zákaz ťažby v jednej krajine pomôcť Bitcoinu. Podľa štatistík sa niekedy až 60% celého ťažobného výkonu nachádzalo v Číne. To nie je moc veľká decentralizácia pre Bitcoin, ktorý chce byť decentralizovaný. Navyše Čína podobné správy o zákaze kryptomien častokrát zneužívala, aby spravila paniku na trhu. Keďže celý svet vie, že väčšina Hash rate sa nachádza práve v Číne, tak takéto správy mali vždy veľký dopad na kryptomeny.
Ťažobné spoločnosti, ktoré z Číny odchádzajú, tak idú do iných krajín, kde hľadajú aj lacnejšie alternatívy. Pre celú štruktúru ťažby aj Bitcoin bude rozhodne lepšie, keď sa Hash rate viac ,,roztrúsi“ po svete.
Aj samotnému Elonovi Muskovi vadilo, že ťažba nie je tak efektívna. Posledné týždne sa veľmi pozitívne ku Bitcoinu stavajú krajiny Latinskej Ameriky. Tieto krajiny však majú aj veľké vodné elektrárne. Ak by sa ťažobné spoločnosti presunuli práve do týchto krajín, tak by Hash rate už nebol až tak závislý na Číne. Rovnako by sa tak ťažba Bitcoinu stala ekologickejšia.