Tento týždeň sa zapíše do histórie kryptomien, pretože po naozaj veľmi dlhom čase sme boli svedkami korekcie. Ako už býva na Bitcoine zvykom, tak znova extrémnej. Znamená to koniec bull marketu? Prečo sa kryptomeny tak prepadli? Čo to spôsobilo? A akú úlohu zohral Elon Musk?
Čo predchádzalo pádu?
Vo svete financií a investícií je taká tradícia, že ľudia sa začnú pýtať čo sa stalo až keď sa to stane. Keď sa pozrieme na graf Bitcoinu, tak môžeme vidieť hneď niekoľko vecí. Za posledných 14 mesiacov od COVID prepadu urobil rast cez 1 500%. Hovoríme teda o 15-násobku. Rovnako si môžeme všimnúť, že posledných 6 mesiacov (od septembra do marca) Bitcoin v podstate len rástol. Bitcoin teda rástol bez akéhokoľvek zastavenia a korekcie z hladiny 10 000 USD až na hladinu 65 000 USD.
Celý tento rast za posledných 14 mesiacov bol vo veľa ohľadoch extrémny. Prvý krát po niekoľkých rokoch mal Bitcoin 6 po sebe idúcich mesačných sviečok rastových. Ako však už býva zvykom, tak nič nerastie do neba a korekcia či prípadný prepad bola len otázka času. Na trhoch to funguje tak, že čím väčší rast dané aktívum spraví, tak tým horšia korekcia hrozí. To sa absolútne potvrdilo aj na Bitcoine. Po extrémnom a rekordnom raste prišla tvrdá korekcia.
Musk, Čína a negatívne správy
Klasický akciový sektor je regulovaný a podlieha pod dohľad SEC (americká komisia pre cenné papiere). To znamená, že tento trh je regulovaný ústredným orgánom a ako ľudia, tak aj inštitúcie sa musia riadiť určitými pravidlami. Podvody sa tvrdo trestajú rovnako ako ovplyvňovanie trhov.
Kryptomeny sú v tomto čase ešte neregulované. Takže Elon Musk môže na svoj Twitter napísať úplne čokoľvek a nikto ho za to nebude stíhať. Rovnako veľké spravodajské agentúry môžu napísať čokoľvek a nikto ich za to nebude stíhať. Tento týždeň začal tým, že E. Musk sa na svojom Twitteri reagoval na ekologickosť ťažby Bitcoinu. Cena začala klesať. Niekoľko hodín na to agentúra Reuters vydala článok, že Čína zakazuje kryptomeny. Strach sa začal stupňovať a trhy začali klesať. Zrazu prišli prvé likvidácie a stoplossy a tam sa už začala panika a trh začal výraznejšie klesať.
Toto sme videli verejne v médiách, bolo to však naozaj tak?
Ako to teda bolo?
Vyjadrenie E. Muska nahnevalo veľa krypto fanúšikov. Je známe, že ako Musk, tak aj jeho automobilka Tesla drží množstvo Bitcoinov. Je možné, že by Musk o ťažbe nevedel? Prípadne si nezistil všetky informácie? Toto je asi málo pravdepodobné. Zhodou okolností práve v tomto čase sa automobilka Tesla zaujímala o miliónové dotácie z Bidenovej administratívy. Je teda otázke či E. Musk schválne nevykročil kriticky k neekologickej ťažbe, aby tak pomohol dotáciám pre Teslu. Táto informácia je však v rovine špekulácie.
Čo sa týka Číny tu už je to oveľa jasnejšie. Informácie o Číne boli skutočne pravdivé. Problémom je, že daná správa je stará už 2 roky. Agentúra Reuters práve v tomto čase vytiahla daný článok, ktorý je platný už cez 2 roky. Prečo tento článok nevytiahli pred mesiacom?
Psychológia trhu funguje stále rovnako. Strach a negatívne informácie pôsobia na psychiku nováčikov. Keď trhy klesajú, tak vychádzajú prevažne negatívne informácie. Rovnako ak trh rastie, tak vidíme najmä pozitívne informácie. Tým, že kryptomeny nie sú regulované, tak manipulácia môže byť ešte väčšia. Aký to bude mať dopad na kryptomeny a či sa tento bull market končí rozoberiem v článku o týždeň.