Reklama

Musk poslal Bitcoin znova pod 50 000 USD. Tesla prestala akceptovať Bitcoiny.

Zdroj | Daniel Oberhaus
Jakub Kraľovanský
Zdroj | Daniel Oberhaus
Zdroj | Daniel Oberhaus

Tento týždeň bol na kryptomenách veľmi turbulentný a konečne sme sa výraznejšie pohli na jeden smer. Môže za to Twitter účet od Elona Muska. Čo sa vlastne stalo a aký to môže mať dopad?

Toto je oficiálny tweet od E.Muska z dňa 13.05.2021. Hovorí v ňom o tom, že spoločnosť Tesla nebude prijímať Bitcoiny ako platobnú metódu. Dôvodom je neekologická ťažba Bitcoinu. Muskovi sa nepáči, že na ťažbu Bitcoinu sa spotrebuje veľa elektrickej energie a že aj transakcie na Bitcoine sú neekologické. Rovnako však upozornil, že spoločnosť Tesla nebude predávať žiadne svoje zásoby BTC akurát Bitcoiny nebude prijímať ako platidlo za svoje automobily.

Zdroj | Wikimedia

Je to však skutočne tak alebo ide o niečo iné?

Bitcoin funguje na konsenze Proof of Work (PoW), v rámci ktorého sa (zjednodušene povedané) špecializované zariadenia snažia vyriešiť zložité kryptografické zadania. Prvý, komu sa to podarí, získava odmenu v podobe novo vyťažených Bitcoinov. Zmieňované zariadenia však spotrebovávajú významné množstvo elektrickej energie. Nedávna štúdia Cambridge Univesity odhaduje, že Bitcoin si ročne vyžaduje viac energie, než celá Argentína.

Zdroj | Travis Wolfe / Shutterstock.com

Energia ako taká nie je až taký problém. Otázne však je, do akej miery sú zdroje energie, ktoré sa v rámci tejto ťažby využívajú, čisté. Štúdia Cambridge v septembri 2020 odhadla, že len 39% ťažby BTC sa realizuje za pomoci obnoviteľných zdrojov – napríklad z vodných elektrárni. Štúdia CoinShares však uvádza až 77%.

Môžu za tieto vyjadrenia dotácie pre Teslu?

Muskov tweet prišiel v podobnom čase, ako agentúra Reuters uverejnila správu o nových ambíciách automobilky Tesla v oblasti amerického trhu s obnoviteľnými kreditmi v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Mierne odklonenie sa od “nečistého Bitcoinu” tak mohlo byť do určitej miery otázkou firemnej stratégie ako získať čo najväčšiu dotáciu.

Zdroj | Tesla

Vstup Tesly do tohto programu, ktorý má silnú podporu administratívy amerického prezidenta Joea Bidena, by mohol potenciálne pretvoriť trh s obnoviteľnými kreditmi, ktorý bol založený už v roku 2000 s cieľom podporiť investície do amerického odvetvia biopalív. Trh vygeneroval v roku 2020 približne 18 miliárd kreditov a v súčasnej dobe mu dominujú producenti etanolu. Žiadosť Tesla by bola podľa Reuters podľa všetkého spojená s výrobou elektriny spojenej s bioplynom.

Bolo tento tweet pripravený?

Pre vyššie uvedené dôvody sa špekuluje, či na Elona Muska nebol vytvorený tlak, aby zmieňovaný status uverejnil. Z histórie jeho príspevkov na Twitteri je zrejme, že forma, akou túto novinku zverejnil, nie je preňho vôbec bežná. Tweet skôr pôsobí ako vopred pripravený text, ktorý Musk nemusel možno ani sám písať. Na Teslu, ktorá má veľké ambície, sú vyvíjané veľké tlaky zo strany investorov ale aj vlády, obzvlášť ak chce čerpať financie z vládnych enviro projektov.

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.