Reklama

Vypočujte si, ako znie let helikoptéry Ingenuity na Marse

Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Stanislav Vinc
Zdroj | NASA/JPL-Caltech
Zdroj | NASA/JPL-Caltech

NASA tento týždeň zverejnila video, na ktorom môžete po prvý krát let marťanskej helikoptéry Ingenuity nielen vidieť, ale aj počuť. Zvuk zachytil rover Perseverance, ktorému bude helikoptéra po novom pomáhať skúmať Mars. Piatym letom sa následne helikoptéra dostala do novej lokality.

Štvrtý let, aj so zvukom

Ingenuity ešte 30. mája absolvovala svoj štvrtý testovací let, počas ktorého helikoptéra vzlietla do výšky piatich metrov nad povrch Marsu a následne preletela 133 metrov, aby sa na záver vrátila na miesto štartu. Rover Perseverance tento zvuk sledoval zo vzdialenosti 80 metrov a okrem kamerového záznamu mal tentokrát aktívny aj mikrofón.

Na videu vyššie tak môžeme po prvý krát počuť, ako znie let stroja vyrobeného ľuďmi v atmosfére inej planéty. Mikrofóny podľa NASA dokážu na jednej strane rozšíriť možnosti skúmania vesmíru a na druhej inžinierom lepšie pochopiť správanie ich stroja na Marse podobne, ako keď automechanik počúva zvuk motora.

Pozrite si

Čo je Ingenuity a ako je možné, že dokáže na Marse vzlietnuť?

Ingenuity pôsobí na videu z Marsu ako pomerne tichá a nenápadná helikoptéra. Tento mylný dojem stratíte v momente, keď si vypočujete, ako znie v skutočnosti tu na Zemi v prostredí testovacej komory, v ktorej NASA simulovala hustotu vzduchu atmosféry Marsu.

Piaty úspešný let

V piatok, 7. mája Ingenuity úspešne absolvovala svoj piaty let na povrchu Marsu. Tentokrát však nešlo iba o cvičný let „tam a späť“, helikoptéra sa mala po prvý krát vydať sama na nové pristávacie miesto. Z tzv. poľa bratov Wrightovcov mala vzlietnuť do výšky piatich metrov, preletieť vzdialenosť 129 metrov a následne z výšky 10 metrov vytvoriť farebnú fotografiu lokality, v ktorej po 110 sekundách letu pristála tentokrát už bez doprovodu rovera.

Zdroj | NASA/JPL-Caltech

Ingenuity sa v posledných týždňoch výskumníkom z NASA naozaj osvedčila a dokonca predčila očakávania. Najväčším prekvapením pre vedcov je nadštandardná schopnosť helikoptéry získavať počas dňa dostatok solárnej energie na udržanie batérií a elektroniky v teple počas noci a zároveň na absolvovanie ďalšieho letu počas nasledujúceho dňa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.