Reklama

V EÚ máme „právo na opravu“ elektrických zariadení. Má to však háčik

Richard Pliešovský

Ekológia nie je len o jazde na bicykli, triedení kuchynského odpadu a inštalácii úsporných žiaroviek. Zodpovední občania by si mali dávať pozor aj na to, aby nekupovali každú chvíľu nový spotrebič, ak sa dá opraviť ten starý. Únia zavádza právo na opravu niektorých druhov zariadení.

Priemerný Európan vyprodukuje ročne 16 kg odpadu, pričom polovicu z toho tvoria domáce spotrebiče. Z nich sa podarí zrecyklovať zhruba 40 %. Keď si to vynásobíme počtom obyvateľov EÚ, získame tisícky ton odpadu, z ktorého mohla minimálne časť ešte slúžiť. Ak by výrobcovia počítali s možnosťou opráv a poskytovali náhradné diely.

Pozrite si

Nové energetické štítky urobia z vášho A+++ spotrebiča C-éčkový

Od 1. 3. platí v Európskej únii tzv. právo na opravu elektrozariadení. Samozrejme, elektrické zariadenie je veľmi široký pojem, nové pravidlá preto zatiaľ platia pre výrobcov televízorov, chladničiek, umývačiek riadu či fénov. Tí musia zabezpečiť, aby sa ich produkty mohli opravovať počas 10-tich rokov.

Nové zariadenia sa budú musieť distribuovať s manuálom pre servis, no hlavne vyrábať s ohľadom na možnú opravu a rozobratie bežnými nástrojmi. Samozrejme, stále treba rátať, že opravy budú realizovať špecializované servisy.

Viete, že…

podľa prieskumu až 77 % Európanov uprednostňuje opravu zariadenia pred jeho výmenou? Až 79 % opýtaných sa domnieva, že výrobcovia by mali mať zákonnú povinnosť uľahčiť opravu digitálnych zariadení, resp. výmenu ich jednotlivých častí.

Pozrite si

Ako sa opravuje displej na MacBooku? Boli sme sa pozrieť v servise

Právo na opravu je súčasťou smernice Európskej únie o ekologickom dizajne. Ako isto viete, Európska únia tiež tlačí na zavedenie univerzálnych nabíjačiek pre smartfóny. Od včera, 1. marca 2021 tiež platia nové normy označovania energetických štítkov pre umývačky riadu, práčky, chladničky a elektronických displejov, ktoré pomáhajú v lepšej orientácii o energetickej účinnosti spotrebičov.

V budúcnosti by sa mala zaviesť povinnosť udávať pri výrobku predpokladaný čas životnosti. To by mohlo nepriamo tlačiť na producentov, aby vyrábali kvalitnejšie, resp. odolnejšie zariadenia.

Čo poviete na tento predpis? Uľahčí opravy a predĺži životnosť spotrebičov?

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.