Apple chytilo s výmenou procesorov Intel Core za vlastný ARM čip M1 v oblasti Macov druhý dych. Po modeloch MacBook Air a MacBook Pro 13 by sa prechodu na nový procesor mali dočkať aj 14 a 16“ MacBooky Pro. Poďme si teda zhrnúť, čo všetko už o nich aktuálne vďaka početným únikom vieme.
Nový dizajn, nová uhlopriečka
Apple síce urobilo v novembri minulého roka razantný krok a vo svojich počítačoch Mac odštartovalo prechod z procesorov Intel Core na vlastné ARM procesory série M, ich dizajn sa však nezmenil, aspoň zatiaľ. Zmeniť by to mali práve nové počítače MacBook Pro 14 (ktorý nahradí súčasný 13,3“ model) a MacBook Pro 16, ktoré majú napraviť všetky nedostatky svojich predchodcov.
Uhlopriečka najmenšieho modelu MacBook Pro sa síce zväčší, no šasi samotného notebooku by si malo zachovať plus-mínus rovnaké rozmery. V praxi by sme sa teda konečne mali dočkať zúženia rámčekov v okolí obrazovky, za ktoré bolo Apple v posledných rokoch často kritizované.
Apple podľa portálu DigiTimes plánuje vymeniť súčasne využívané IPS LCD panely v nových modeloch za modernejšiu Mini LED technológiu, ktorá má vynikať v lepšom kontraste, vyššom jase aj vernejšom vykreslení čiernej.
Známy analytik Ming-Chi Kuo tvrdí, že Apple aj v tomto prípade staví na hranatejší dizajn, ktorý po tabletoch iPad Pro dostala minulý rok aj séria smartfónov iPhone 12. S príchodom technológie Face ID pre odomykanie systému skenom tváre však počítať nemáme, rovnako ako ani s prítomnosťou modemu pre jeho pripojenie k mobilným sietiam.
Intel preč, porty späť
Keď už hovoríme o vnútorných komponentoch, tie by mali mať na čele s procesorom Apple M1 vo väčších modeloch viac priestoru na chladenie. Aj keď Apple podľa prvých informácií v nových 14 a 16“ modeloch ich systém chladenia nebude meniť, už len samotná kombinácia úspornosti ARM čipov s väčším priestorom by sa mohla podpísať pod ešte väčší výkonnostný skok, ako sme mali možnosť vidieť pri doteraz predstavených modeloch s procesorom M1.
Čo by sa však po hardvérovej stránke zmeniť malo, je ponuka portov. Aj Apple si zrejme uvedomilo, že stavať všetko na všestrannom USB-C porte nie je práve najrozumnejšie. Do výbavy nových modelov by sa tak mala vrátiť čítačka SD kariet, ako aj niektorý z portov, ktoré ponúkali modely vyrábané medzi rokmi 2012 až 2015. Patrilo medzi ne USB-A, HDMI či nabíjačka MagSafe.
Návrat magnetickej nabíjačky MagSafe predvída Ming-Chi Kuo, ako aj analytik Mark Gurman. Nové modely sa tak zrejme síce budú môcť stále nabíjať aj cez USB-C, primárne však budú využívať proprietárny magnetický port, ktorý má v porovnaní USB-C ponúkať rýchlejšie nabíjanie vďaka priepustnosti vyššieho výkonu.
Zbohom Touch Bar
Apple je skutočným inovátorom, nie každá jeho inovácia je však „trefou do čierneho“. Malý OLED displej umiestnený nad klávesnicou si za posledných päť rokov od predstavenia nenašiel v modeloch MacBook Pro poriadne využitie a mnohí zákazníci sa mu dokonca výberom špecifických verzií týchto počítačov zámerne vyhýbali. V nových modeloch ho už majú nahradiť staré známe fyzické tlačidlá.
Kedy sa ich dočkáme?
Apple zvyčajne predstavuje nové počítače Mac v priebehu októbra až novembra. Aktuálne informácie však hovoria o tom, že ich vydania by sme sa mali dočkať už v priebehu tretieho kvartálu. K ich oficiálnemu predstaveniu by teda mohlo teoreticky dôjsť aj počas vývojárskej konferencie WWDC, ktorú Apple aj napriek svojmu softvérovému zameraniu z času na čas využije aj na predstavenie nového hardvéru.