Reklama

PS VR hry so super nápadmi: Pistol Whip, Vader Immortal, Budget Cuts

Zdroj | Sony
Michal Korec
Zdroj | Sony
Zdroj | Sony

Sony neprestáva chrliť hry na PlayStation VR ani po štyroch rokoch. A na platformu sa dostávajú rozličné tituly, kde autori skúšajú netradičné koncepty i formy hrateľnosti. Nasledujúca trojica patrí medzi menšie hry a dôležitá informácia vopred: na všetky budete potrebovať nielen PS VR, ale aj ovládače PS Move, ktoré sú určené na pohyb rúk v priestore.

Je to plus i mínus zároveň: na jednej strane nabíjate ďalšie kúsky hardvéru, aby ste si mohli vôbec zahrať. Zároveň sa autori sústredia na presnejšie pohyby či možnosti priamo v hre – jeden príklad za všetky, svetelný meč v Star Wars sa ovláda s PS Move intuitívnejšie. Alebo v inom titule sa presnejšie trafíte do kľúčovej dierky či namierite na nepriateľa. A dobrá správa pri všetkých troch hrách: ani z hrania jednej vás po dlhšom čase nebolí hlava.

Zdroj | Sony

Pistol Whip – efektná dynamická strieľačka

Najzábavnejší titul z celej trojice z vás urobí akčného hrdinu a perfektného strelca. Pistol Whip je založený na tom, že ste herec, ktorý sa dostáva do jednotlivých scén a jeho úlohou je prejsť sekvenciu čo najlepšie: to znamená nezomrieť, trafiť všetkých (alebo aspoň čo najviac) a čo je najdôležitejšie, držať stanovený rytmus.

Hra nemá príbeh a už prvotné menu vám naznačí, že je zbierkou jednotlivých scén, ktoré môžete odohrať. Sú uložené ako filmové plagáty, je ich cca 15 a keď sa rozhodnete jeden z nich vyskúšať, hra vám popíše, koľko nepriateľov sekvencia obsahuje, ako dlho trvá a v akom rytme sa bude odohrávať. A rytmus či BPM je často dôležitejší faktor ako počet oponentov či dĺžka levelu.

Sekvencie nie sú pritom príliš dlhé – trvajú tri-štyri minúty. Zhruba toľko trvá aj tutoriál, ktorý vám vysvetlí, čo budete v hre robiť. O pohyb sa stará samotná hra, takže nepotrebujete sledovať či ťukať tlačidlá. Pistol Whip plynie ako klasická strieľačka typu House of the Dead: hrdina prechádza levelom a z rôznych zákutí na neho vyskakujú nepriatelia, ktorých treba zasiahnuť. Niekedy jeden, inokedy aj piati na odlišných miestach.

Celé ovládanie sa sústredí na dva Move ovládače simulujúce pištole: stačí správne zamieriť a vystreliť. Vaša pištoľ má 15 nábojov, takže netreba zabúdať aj nabíjať, k čomu hra využíva jednoduchý pohyb, stačí urobiť rýchly pohyb nadol. Je to na pohľad jednoduché, ale aj nepriatelia po vás pália guľky a tým sa treba vyhýbať. Do cesty vám autori ešte hádžu prekážky (steny, predmety), takže neraz sa potrebujete vyhnúť aj im.

Znie to jednoducho, ale práve stanovený rytmus vytvára z niektorých pasáží náročné strieľanie. Keď sa len objaví jeden nepriateľ vľavo či vpravo, ešte tempo zvládate. No niekedy sa objaví päť naľavo či traja vpravo v rozličnej výške a vtedy musíte strieľať rýchlo i presne. Výzvou nie sú nepriatelia zoradení vertikálne, ale až keď sú na oboch stranách, lebo vtedy meníte svoju pozornosť.

Niekedy ich je skrátka príliš veľa na pľaci, dôjde ku krušným momentom, že scéna sa začína rozpadať, červenať a možno sa úplne zastaví: Koniec hry. Ale inokedy môžete mať šťastie, že aj náročné chvíle nejako preleziete: trafíte väčšinu oponentov, guľky vás trafia iba občas a hoci už hudba nehrá plynulo, ale doslova ako pokazená platňa, stále sa hýbete vpred a v tej ďalšej pasáži sa otrasiete. Hra strieda väčšie a menšie nápory: nemáte veľa sekúnd na vydýchnutie, no keď spoznáte sekvenciu, viete, kedy príde aspoň sekunda-dve voľna.

Samotné skladby sú výrazne nadupané, ich hudba balansuje na pomedzi elektra, dubstepu a iných štýlov. Sú zasadené do mimoriadne štylizovaných prostredí, kde sa nebazíruje na detailnej grafike – ale bez problémov viete rozpoznať, či strieľačka prebieha v bare, klube, na cintoríne alebo industriálnej zóne. A štýlu pomáhajú aj jednotlivé názvy Black Magic, The Grave, R U Afraid, Revelations či Requiem a Replicants. Tomu sedí aj prostredie – niektoré je viac sci-fi, iné zaváňa hororom alebo ide o čistokrvnú akciu.

Jediným malým nedostatkom je, že občas hra nezachytí každý pohyb (najmä uhýbanie hlavou), ale nie je to zásadný problém vo frenetickej akcii. A neuveriteľným bonusom je malinká veľkosť: hra má sotva 1,5 GB.

Prečo kúpiť?

Väčšinou parádne ovládanie, štylizovaná grafika, krátke a dynamické sekvencie, veľa nápadov

Prečo nekúpiť?

Move občas nie je presný a kamera nezachytí všetko

Distribútor: Sony / Cloudhead Games
Cena: 20-30 EUR

Zdroj | Sony

Budget Cuts – adventúra a stealth z korporácie

Hoci na pohľad znie názov hry ako vystrihnutý z korporátnej či finančnej komunikácie firmy, skrýva v sebe zaujímavú paralelu. Hra sa skutočne odohráva v korporácii, ktorá prešla výraznými finančnými škrtmi, teraz veľa pracovných miest prebrali roboti. Lenže keď začnú chýbať aj ľudia, ktorých firma potrebuje,vtedy idete na prieskum a objavíte zaujímavé súvislosti. A vzniká podozrenie, že roboti robia nadprácu a ľudí sa zbavili.

A tak prídete do ľudoprázdnej firmy a na prvý pohľad sa tu nič nedeje. Záhadný hlas patriaci osôbke menom Winta a naviguje vás sterilnými chodbami. Vtedy príde šanca zoznámiť sa s ovládaním: ľavý Move ovládač môže ovplyvňovať smer kamery o 90 stupňov, stačí ťuknúť určené tlačidlo.

A čo je dôležitejšie, dostane tzv. Translocator, červenú pištoľ, ktorú môžete namieriť na isté miesto v priestore a keď stlačíte spúšť, okamžite sa naň teleportujete. To môžete neskôr využívať pri netradičných situáciách: nájdete zaseknuté dvere? Vedľa nich je však vetračný priestor a keď odstránite kryt, môžete mieriť cez vzniknutú dieru a zrazu ste na druhej strane.

Pohyb po korporácii je zaujímavo riešený – je to trošku sci-fi, ale zároveň veľmi pomáha ovládaniu. A aspoň vytvára množstvo priestoru pre puzzle: najčastejšou výzvou býva hľadanie cesty vpred.

Pravý ovládač Move slúži na mávanie rukou v priestore, uchopenie predmetov, ukladanie ich do inventára a neskôr na samotnú akciu. Kým zbierate preukazy alebo bežné predmety, ovládanie je klasické: zobrať ich, preniesť, použiť. Ak očakávate zbrane na akciu, budete nemilo prekvapení. Stealth akcia plná zakrádania sa totiž vyhla kvérom či nožom – na likvidáciu robotov, ktorí snoria po firme a majú radar všade vám slúžia iné pomôcky a zväčša sú to kancelárske potreby ako nožnice či zošívačky.

Kľúčovým pohybom je nenápadný postup v miestnosti s robotmi: snažíte sa nepozorovane prejsť za nich a tam už máte lepšiu pozíciu na potenciálny útok a zneškodnenie. Dobre nakalibrovaný Move ovládač príde vhod – presne viete namieriť na robota, keď ste schovaní za skriňou či stolom a trafiť ho do správneho bodu.

To je zároveň aj najväčšie negatívum hry: kalibrácia ovládačov je niekedy bezchybná a hra ide ako po masle. Inokedy si pauzujete hru a musíte nastaviť ovládanie nanovo, lebo je pohľad úplne skreslený a Move ovládač už nezaberá ako predtým.

Vďaka jednoduchej grafike sa dokážete v hre ľahko orientovať: nemá veľa zbytočných predmetov a objektov v jednotlivých pasážach. Občas niečo navyše, ale inak praktické uchopenie kancelárií a aktívnych prvkov. Sú tu rôzne časti korporácie na objavovanie, ale za pár hodín hru zdoláte. Pozitívom Budget Cuts je, že menej náročná grafika lepšie pôsobí aj na zmysly hráča: nezapotíte sa hneď za 15 minút a môžete hrať vo VR dlhšie pasáže. A komu nebude stačiť príbehový mód, dostane variácie v arkádovom móde.

Prečo kúpiť?

Dobré nápady i originálny štýl pohybu, sci-fi prostredie s dobrým nápadom, dva módy

Prečo nekúpiť?

Move občas vynecháva

Distribútor: Sony / Neat Corporation
Cena: 25 EUR

Zdroj | Sony

Vader Immortal trilógia

Nápad mať originálnu Star Wars hru vo VR prevedení je fantastický, najmä keď vám stretnutia so známou postavou. Na PS4 sa dostala v podobe kompletného balíka troch epizód. Hru si kupujete naraz, ale epizódy sa sťahujú samostatne, čo je zvláštne. No má to výhodu, lebo si môžete ľahšie manažovať miesto na disku. Jednotlivé epizódy majú 3-6 GB, ale lepšie sa s nimi pracuje. Pred hraním však odporúčam inštalovať všetky naraz, ak nechcete prísť do bodu, že jedna epizóda skončí a budete hodinu ťahať ďalšiu.

Každá epizóda obsahuje dve porcie hry. Prvou je príbehový mód približne na hodinu, čo síce nie je veľa, ale má výhodu v tom, že ho môžete s VR helmou na hlave zvládnuť na jeden hlt. Hrateľnosť sa sústredí na dve formy: chodíte po lokalitách a bojujete s rôznymi nepriateľmi.

Dejom je hra vložená medzi Episode III a IV a váš hrdina prežíva na planéte Mustafar (bol práve v tretej epizode), odkiaľ sa však musí dostať na vlastnú päsť. Putujete rôznymi časťami vesmíru a v tomto smere je hra veľmi pôsobivá – hneď v prvých minútach je hrdina vo vesmírnej lodi a ste naplno ponorení do 360-stupňového prostredia. Skáčete ďalej a prídu náročné chvíle.

Je škoda, že všetky tri epizódy sú skôr rozdelenými sekvenciami, kde nechýbajú dobré momenty, ale nemajú potrebný tmel. Z hry určite nemáte pocit, že by ste hrali ďalší film, hoci sa neraz snaží tvoriť solídne prepojenia – Vader vás chce kvôli vášmu pôvodu, spomína sa Padmé a celkovo slúži na prezentáciu súbojov.

V tom smere má veľmi dobré momenty. Nejde iba o pasáže s Darth Vaderom, tie atmosférou patria k tomu najlepšiemu, čo hra núka. Dobrá je aj gradácia súbojov: v prvej epizóde dostanete iba svetelný meč a skúšate s nim rozmanité triky. V druhej epizóde máte ďalšie vlastnosti Sily a môžete odhadzovať nepriateľov alebo ich škrtiť. Tretia epizóda je pomyselné finále, využívate naraz všetko, čo ste sa naučili.

Aj triviálne momenty ako šermovanie so svetelným mečom proti ľahkým nepriateľom (sondy, miniroboti) pôsobia vo VR prostredí s Move ovládačom veľmi dobre a intuitívne. Učíte sa aj odrážať laserove strely, ktoré pália, naspäť na nich. Samotné používanie sily, kde odhadzujete predmety v priestore, je už parádne sci-fi. Prehliadka takých fanúšikovských momentov nesklame, hoci celkovo je hrateľnosť limitovaná na pár aktivít (toto nie je plnohodnotná akčná adventúra ako vlaňajší Star Wars Jedi: Fallen Order).

Druhým módom každej epizódy je Lightsaber Dojo, kde sa už viac zapotíte oveľa viac. Stojíte so svetelným mečom a postupne sa na vás valia čoraz väčšie množstvá nepriateľov. Najprv je to jedna-dve gule s lasermi, ale neskôr je protivníkov viac a tento mód obsahuje aj časový limit. Celkovo vás môžu čakať desiatky vĺn a dostať sa vždy do ďalšej predstavuje dobrú satisfakciu.

Vader Immortal je solídny počin pre fanúšikov, ale opäť naráža na isté nedostatky s kalibráciou. Keď sa raz PS Move dobre nastaví, hrá sa s ním dobre. Ale neraz má Move slabé chvíle a vtedy sa hra ťažšie ovláda…

Prečo kúpiť?

Dosť dobrá atmosféra, dynamická akcia, zaujímavé planéty a prostredia, stretnutia s Darth Vaderom

Prečo nekúpiť?

Pomerne krátke dĺžky epizód

Distribútor: Sony / Disney Interactive
Cena: 20-25 EUR (podľa akcie)

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.