Reklama

3 top RPG do karantény: Wasteland 3, Kingdoms of Amalur, Pathfinder: Kingmaker

Zdroj | Microsoft
Michal Korec
Zdroj | Microsoft
Zdroj | Microsoft

Hľadáte dobrú investíciu do hry, ktorá by vám vydržala, kým nepominie aktuálny zákaz vychádzania? Nie je nič lepšie ako investovať do RPG, ktorá vám zaručí desiatky hodín zábavy.

Zdroj | Microsoft

Wasteland 3 (Xbox One, PS4, PC)

Séria Wasteland vás prenáša do postapokalyptického sveta, kde sa bojuje o život. Na svete je pár frakcií, časť z nich je klasicky krvilačná, iná by chcela chrániť nevinných a zdrojov je tradične málo. Wasteland 3 má top začiatok, ktorý vás bravúrne ponorí do sveta, kde sa stávate súčasťou rangerov z Arizony, ktorí dostali veľkú nádej, že v Colorade ich čaká lepší začiatok života: potraviny, lieky, zásoby i zbrane, vďaka ktorým by mohli udržiavať poriadok vo svete po nukleárnej vojne. Istý chlapík toto všetko rangerom sľúbil, ale sám potrebuje pomoc – aby ho rangeri zbavili troch ratolestí, ktoré sa spriahli proti nemu a drancujú krajinu.

Samotný príchod do Colorada nevyjde podľa predstáv. Efektný nástup posiela rangerov na zamrznuté jazero, kde sa strhne neľútostná bitka a je to pasca, z ktorej vyjde naživo pár rangerov vrátane dvoch postáv, ktoré dostanete do parády. Môžete si vybrať z predvolených dvojíc alebo si narolovať vlastné, ale vyberajte dobre, lebo ich máte na krku do konca hry. Tvorba postáv je pritom esenciálne, lebo každá má iné povolanie a bude sa inak správať.

A dve postavy, to je malý počet na kombinácie, preto treba sledovať ich vlastnosti – aby sa neopakovali a každý bol špecialista na niečo iné. Nepotrebujete iba akčných búchačov, ale aj chytrú postavu, čo sa pustí do hackovania počítačov alebo zvládne handrkovanie s kupcami.

Na boj netreba dlho čakať. Wasteland 3 ctí pravidlá ťahových RPG. Vy a súper sa striedate v kolách, máte limity na pohyb či používanie zbraní a predmetov. Môžete sa posunúť o kúsok na mape a možno vystreliť dva razy. Interface je však vynikajúco spracovaný aj pre hranie na konzole: pár klikov a už ste v menu, kde si vyberáte čo použiť a aká je aj šanca na úspech.

To je veľmi dobre pri strelách: chcete radšej páliť na istotu do nepriateľa (98%) alebo to risknete proti silnejšiemu chlapíkovi, čo stojí ďalej, ale šanca je len 60%. Ešte je aj otázka počtu HP – osobne rád znižujem počty nepriateľov čo najskôr a vyčistím bojisko aj od menších nepriateľov. A milovníkov grafiky poteší aj množstvo explózii či krvi… toto je hra 18+ a brutalitou nešetrí.

Zdroj | Microsoft

Boje však nie sú využité iba pre klasické prestrelky, ale dostanete sa aj do iných prostredí ako otvorených priestranstiev, kde grafika nešetrí peknou grafikou v snehu či tme. Do toho sa striedajú interiéry či pasce. No je tu aj priestor pre dobré dejové momenty, bizarné postavy a rozličné mestá reflektujúce americké reálie.

Ak chcete hrať kvôli deju, je to výborný titul, ak máte radi prepracovaný scenár i svet. Nemá síce toľko postáv, aby vznikli nezabudnuteľné interakcie ako v japonských hrách, ale rozhodne má zmysel hrať a objavovať.

RPG majú tradične veľa predmetov, ktoré vám dávajú mnohé možnosti okrem zbraní. Mechanik ich využije pre stavbu či opravu, medik potrebuje často liečiť a zaujímavou formou vylepšovaní sú drogy, ktoré vás na pár kôl dokážu poriadne napumpovať v niektorých schopnostiach.

Predmety v teréne môžu byť zase indície pre vedľajšie misie, ktoré vás privedú k tajným či opusteným miestam, kde je parádna korisť. Väčšinu hru ste v pohybe, presúvate sa po území Colorada a neustále vás čakajú scenáristické prekvapenia. Nemáte veľa možností, ani obrovské tímy, takže taktika je vyžadovaná nonstop. A napriek niektorým fázam nie je hra taká rýchla, ale dáva si načas a svoje možnosti odkrýva postupne. A trvá bezmála 40-50 hodín…

Prečo kúpiť?

Pestrý rozsiahly svet, špecializácia postáv, skvelé taktické boje, veľa predmetov, atmosféra sveta a jeho frakcie, scenár.

Prečo nekúpiť?

Miestami pomalšie tempo

Distribútor: Deep Silver
Cena: 40-45 EUR

Zdroj | Microsoft

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning (Xbox One, PS4, PC)

Kingdoms of Amalur bola zaujímavá akčná RPG už v roku 2012. Vychádza zo silnej predlohy a má výborný potenciál, preto je remake v podobe Re-Reckoning dobrá správa. Bohatý fantasy svet odhaľujete z pohľadu hrdinu, ktorý zomrel a teraz opäť vstal, dostal druhú šancu a ide meniť osudy iných. Amalur je magická zem a vy sa pozriete do jedného z jej kráľovstiev. Ako to v RPG hrách býva, treba hodnotiť ich viaceré atribúty: príbeh a hrdinov, svet a vývoj postavy, súboje a získané predmety z nich.

Kingdoms of Amalur nemá hutný príbeh ako iné RPG a je to cítiť kvôli procesu vzniku. Autori zrejme chceli mať v hre veľký svet on-line RPG, ktorý by postupne obohacovali a pridávali nové krajiny na objavovanie. Ale tie nemajú spravidla celistvé príbehy, ale skôr dej podávaný v dávkach. Preto má aj Amalur dobrý príbeh na začiatku, aj silný prísľub, ale postupne sa vytratí. V priebehu hry objavíte skôr jeho útržky ako by ste neustále sledovali vývoj.

Aj to je dané štruktúrou hry – hlavné questy majú príbehový tmel, no vedľajšie ani veľmi nie. Nejedna RPG sa dokáže rozvíjať cez nepovinné úlohy, odhaliť vám čosi zo sveta či jeho histórie alebo priniesť zaujímavý dialóg. No tu je už samotný hrdina bez mena, nemá partiu spoločníkov, s ktorými by ste rozvíjali ďalšie vzťahy alebo sa nechali šokovať dejovými otočkami, takže vám ostáva skôr chuť objavovať jednotlivé zákutia, ale nie kvôli deju. Očakávať netreba ani košaté dialógy či rozhodnutia, aké sú v iných hrách. Je to sčasti škoda vzhľadom na predlohu, ale to neznamená, že sa hra ešte nerozšíri.

Svet už získa viac bodov za svoju rozmanitosť, estetické prevedenie a zákutia, kam vás posiela. Je to spojitý celok zložený z viacerých pasáží, ktoré sú prepojené rôznymi jaskyňami či priesmykmi. Dlhé hodiny vás neopúšťa túžba odhaľovať rozmanité lokality s peknou grafikou: hra využíva širokú škálu farieb, svieže a živé prostredia, aj nepríjemné beštie, proti ktorým budete často čeliť. Svet má dvojaký dizajn: otvorené pasáže sú lepšie spracované a neraz obsahujú aj veľké ozruty či bossov. Interiéry, dungeony či kopa chodieb sa po čase omrzí, po 15 hodinách zistíte, že dizajn využíva rovnaké textúry, akurát inú štruktúru máp.

Zdroj | Microsoft

Amalur však pristupuje inak k vývoju postavy i predmetom. Namiesto klasických RPG povolaní má postava tri atribúty, kam investuje body. Ponúknu vám vlastnosti za tri klasické povolania: bojovníka, mága i zlodeja. Ak budete dostatočne šikovní, môžete si vytvárať ľubovoľné kombinácie a teoreticky aj vyrovnanú postavu, ktorá bude mať z každého typu niečo.

A tieto schopnosti i body za levely vám určujú aj štýl hry a v čom ste dobrí: môžete ísť po hrubej sile, využívať oveľa viac mágie alebo skúsiť aj zakrádanie. V praxi to znamená, že si možno dopriať boj na blízko, na diaľku alebo sa mu vyhnúť. To všetko podľa potreby či typu oponenta.

Najlepšou devízou Kingdoms of Amalur je však bojový systém. Je maximálne dynamicky a požičal si kopu devíz z akčných hier ako God of War. V praxi sa hrá Amalur neraz ako sekačka, kde podľa zbrane striedate slabšie a silnejšie údery, spájate ich, aby vznikli reťazové kombá. Podobne ako vo Final Fantasy XIV, aj tu do veľkej miery zaváži pri postave aktuálnu zbraň, ktorú držíte v ruke. Je to obrovská sekera?

Získate hrubú silu vhodnú na veľké typy. Alebo dáte prednosť šikovnému luku alebo malému meču? Je to na vás. Navyše hra si všíma, ako ste úspešní pri kombách a za úspešné rany vám plní ukazovateľ Reckoning. Keď sa naplní celý, spomalí sa čas a spustí sa mocný mód, kde máte ohromnú silu na protivníkov. A aby akčná hrateľnosť bola kompletná, váš „pobyt“ v Reckoningu končí finálnou sekvenciou s rýchlym ťukaním tlačidiel.

Súboje a padajúce predmety (najmä zbrane) sú najväčšou devízou, lebo sa neomrzia až do finále. Ani keď po ceste plníte desiatky vedľajších úloh s podobnou náplňou (zväčša zahlušiť istý počet niekoho alebo zbierať iný počet niečoho). Re-Reckoning má lepšie vybalansovanú obtiažnosť (na pôvodnú hru totiž niektorí hráči reptali, že je pomerne ľahká), takže sa v neskorších fázach zapotíte a treba dobre voliť zbrane či kombá.

Kingdoms of Amalur: Re-Reckoning tak vracia do pozornosti zaujímavý štart série, ktorú by autori mohli aj ďalej rozvíjať. Táto akčná RPG má dostatočne zaujímavý svet a skvelé súboje, kvôli ktorým sa oplatí skúsiť.

Prečo kúpiť?

Zaujímavý svet, parádny akčný súboj, odlišne uchopený vývoj hrdinu a postup hrou, nižšia cena

Prečo nekúpiť?

Chýba lepší príbeh, fádne vedľajšie úlohy

Distribútor: THQ Nordic
Cena: 30 EUR

Zdroj | Microsoft

Pathfinder: Kingmaker (PS4, Xbox One, PC)

Na tomto titule je zaujímavé, že kombinuje dva žánre: okrem RPG si užijete vo veľkej miere aj stratégiu. Je zaujímavý aj tým, že hráči naň prispievali vopred cez Kickstarter a po PC debute sa dostal aj na konzoly. Na PS4 sa hrá prekvapivo dobre, aj keď bude klikať ako draci v mnohých menu či častiach.

Pokiaľ ide o RPG, čakajú vás izometrické pasáže ako zo starých hier (štýl Baldur’s Gate). Najprv si tvoríte postavu, kde si vyberáte z obrovského množstva povolaní (až 20!) – samotné zameranie si však odhadnete, či pôjdete cestou meča, mágie či úlisnosti. Neskôr rozdelíte body do jednotlivých vlastností. Kto sa rád piple v editore, môže si zvoliť aj vizuál postáv. Možnosti a kombinácie sú neuveriteľné: malé postavičky môžu byť nečakaní skvelí bojovníci a povahou hromotĺk môže byť dobrý v mágii. A potom sa treba pustiť do hry.

Ako to býva, herný systém je mimoriadne komplexný, rešpektuje pravidlá stolových hier a kým prídete k boju, prejdete mnohými lekciami. Začnete ako nájomný bojovník, prídete do jedného mesta a zrazu stojí pred vami možnosť vyraziť na výpravu do neznámych krajín.

Tak idete spoznávať kus sveta, vyberáte svoju družinu a hra má výborný scenár v tom, že vám prihráva nielen pozitívne postavy, ale aj pofidérne typy. Ale práve s nimi vzniká parádna interakcia, keď sa začne dej zamotávať. Ako staromódna RPG má vrstevnaté dialógy, kde si vyberáte z rôznych odpovedí a tie vás smerujú k rozhodnutiam či ďalším voľbám.

Výhoda je, že vedľajšie postavy majú vlastný pôvod, ktorý možno odhaľovať a takto ich spoznávať. Čím sa ukáže sila scenára: mieša línie z minulosti s aktuálnou líniou.

Zdroj | Microsoft

V skupine môžete mať päť spoločníkov a venujete sa aj jej manažmentu. Potrebuje peniaze, zdroje, jedlo, aj energiu, takže treba často zakladať tábor v divočine, strážiť skupinu či odolávať nástrahám prírody. Inventár je limitovaný a manažment predmetov je náročný, lebo ich je strašne veľa a musíte sa rozhodnúť čo brať.

Boj prebieha v čase, no môžete si ho tlačidlom zastaviť, zadať postavám príkazy a opäť spustiť čas. Takto beží akcia, kým jedna zo skupín neprežije. Zomierať budete často, pokiaľ nezvolíte dobrú taktiku aj vopred. Ale tempo je pomalééé, neraz trvá súboj dlhé minúty.

Strategická časť neslúži iba ako malý doplnok, ale hra od vás žiada veľký rozhľad v úlohe panovníka. Ale na všetko nemusíte byť sami, ak si nájdete verných radcov, generálov i správcov, ktorí sa starajú o vybrané časti kráľovstva. Tieto postavy môžu dostať vlastné misie a úlohy. Pokiaľ sa objaví problém, treba ho okamžite riešiť, lebo vám neskôr zlyhá časť kráľovstva, napríklad strava, munícia či financie.

A tým, že chcete svoje panstvo rozširovať, musíte dbať o zakladanie nových táborov, zveľaďovanie hlavného mesta či diplomaciu na vzťahy s ostatnými. Nejedna úloha má pritom prísny časový limit.

A aby ste dokázali efektívne fungovať, treba sa prepínať medzi RPG výpravami a strategickými pasážami. Ak vám bude chradnúť kráľovstvo, hrdinovia sa nemajú kam vrátiť. A cesty družiny majú mať zase zmysel. Pathfinder: Kingmaker je navyše masívna hra, v ktorej môžete stráviť aj 80 hodín objavovaním kráľovstiev.

Prečo kúpiť?

Výborná kombinácia žánrov, prepracované výpravy, rozmanité družiny a ich konverzácie, kvalitné súboje, manažment kráľovstva a vzťahov, celkový rozsah

Prečo nekúpiť?

Drsné a ťažké súboje, hra všetko nevysvetlí a musíte bádať

Distribútor: Deep Silver
Cena: 40-45 EUR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.