Každý fotograf, či už profesionálny alebo amatér, vie, že stlačením spúšte sa ani zďaleka nič nekončí. Nastupuje totiž postprodukčná fáza, ktorá dodá fotografii finálny vzhľad, či už ide o opravy alebo úpravy.
Na efektnú a efektívnu prácu s fotografiami nie sú potrebné programy za drahé peniaze, existujú alternatívy ku komerčným programom na úpravu fotiek, ktoré sa o želaný efekt postarajú zadarmo. Predstavíme si niektoré z nich, samozrejme bez akéhokoľvek nároku na výlučnosť či kompletnosť.
Picasa
Výber začína produktom od Google Inc., na základe čoho každý správne usúdi, že ide o Picasu. Picasa je bezplatný program určený na základnú úpravu fotografií. Pomocou nej sa dajú na fotografie aplikovať jednoduché efekty, odstraňovať efekt červených očí, svoje fotografie môžete orezať, meniť veľkosť, disponuje nástrojom na rozoznávanie tvárí apod.
Čo Picasu ale robí skutočne kompetitívnym nástrojom sú jej správcovské a katalogizačné možnosti počínajúce už pri importe a prehľadávaní fotografií (možnosť výberu dátového zariadenia, dostatočne veľké náhľady…). Picasa je prepojená s webovou službou Picasa Web Albums. Tá poskytuje 1 GB priestoru, užívateľ si však musí dávať pozor na ďalšie limity – fotografia nesmie presiahnuť veľkosť 20 MB, rozlíšenie má svoju hranicu na 50 megapixeloch. V jednom albume môže figurovať max. 1000 fotografií pričom aj počet albumov je „obmedzený“. Na 20 000.
Vďaka webovému prepojeniu nechýba možnosť zdieľať fotografie, či posielať emailom. Pokiaľ si však užívateľ praje upload fotografií priamo na Facebook, potrebuje si nainštalovať plugin Picasa Uploader. Program Picasa si môžete stiahnuť tu.
Funny Photo Maker
Funny Photo Maker nedisponuje nijakým na prvý pohľad pôsobivým rozložením či nástrojmi na komplexnú úpravu fotografií. Ako názov našepkáva, ide najmä o zábavu pri úprave fotografií, čo ale nemusí hneď implikovať neužitočnosť a nevyužiteľnosť pri spracovávaní obrazového materiálu.
Výnimočnosť programu totiž spočíva v množstve efektov i filtrov a rýchlosti a jednoduchosti ich aplikovania. Tak môže užívateľ pridať priateľovu tvár na obálku časopisu tak, aby to vyzeralo viac ako vierohodne, vytvoriť a rozpohybovať jednoduchú animáciu (okrem klasických BMP, JPG a PNG umožňuje aj ukladanie v GIF), pridať na fotografiu dážď, sneh a ďalšie efekty.
Nechýba integrácia nahrávania fotografií na sociálne siete Facebook a Twitter. V prípade, že vás možnosti programu Funny Photo Maker oslovili, môžete si ho stiahnuť na tomto mieste.
PhotoFiltre Studio
PhotoFiltre sa prezentuje v prvom rade ako program na retušovanie fotografií. Prvé, čo osloví, je veľmi inuitívne a prehľadné rozhranie, v ktorom sa prakticky nedá stratiť. Oprava, resp. úprava fotografií je tiež intuitívna, v podstate platí, že ak viete manipulovať s diaľkovým ovládačom, nebude robiť problém ani práca s PhotoFiltrom (tým máme na mysli najmä plus a mínus tlačidlá pri niektorých nástrojoch). Aj preto, lebo prevedené zmeny sa prezentujú v reálnom čase.
Ani ľudia snažiaci sa o umenie nie sú úplne ochudobnení. Program poskytuje síce obmedzenú, ale stále škálu štetcov i slušné množstvo efektov. Program disponuje aj možnosťou pridávania pluginov. PhotoFiltre je každopádne pre bežného či začínajúceho užívateľa skvelá voľba. PhotoFiltre Studio je dostupný aj z tohto miesta.
Photo Pos Pro
Photo Pos Pro bol pôvodne spoplatnený program, v súčasnosti ho tvorcovia distribuujú bez poplatku. Po prvom spustení užívateľ len ťažko uverí, že ide o skutočne mocný nástroj na úpravu fotografií. Tvorcovia sa pri dizajne rozhrania snažili uľahčiť prácu predovšetkým začínajúcim používateľom. Akonáhle sa však pustíme do hlbšieho bádanie ostaneme príjemne zaskočený množstvom možností selekcie, práce s maľovaním a korekciou farieb.
Podporuje manipuláciu s vrstvami a maskami a množstvom efektov, ktoré si autor môže nakonfigurovať podľa vlastného uváženia.
Ako už bolo spomenuté, editor sa snaží vyhovieť aj začínajúcim užívateľom, preto po spustení vyskakujú rôzne tipy od tvorcov, no nič nebráni tomu, aby sa v ňom našli aj pokročilí užívatelia či dokonca profesionáli. Photo Pos Pro je možné prevziať tu.
Gimp
Gimp patrí už od vzniku v roku 1996 medzi vlajkové lode open-source programov. Uvádza sa najčastejšie ako alternatíva k Photoshopu, hoci profesionáli majú voči tomuto tvrdeniu výhrady. Čo sa týka optiky bežného užívateľa, prakticky neexistuje niečo, čo by nebolo možné.
Okrem pokročilej (čo je ešte eufemizmus) úpravy fotografií umožňuje aj prácu s grafickými nástrojmi. Nechýbajú mnohé druhy štetcov, ceruzka, klonovacie nástroje. Program umožňuje pokročilú prácu s vrstvami, farbami, selekciou apod. Disponuje ohromným množstvom filtrov, efektov aj možnosťou ich úprav.
Čo bolo určitou nevýhodou Gimpu, to bolo na prvý pohľad nie práve jednoduché užívateľské rozhranie. Pracovať sa muselo prakticky v troch oknách, čo nie je každému po vôli. Nová verzia však už umožňuje prepnúť do režimu jedného okna. Jednou z najväčších výhod Gimp-u ale je práve komunita okolo tohto programu. Vďaka nej existuje ohromné kvantum doplnkov a pluginov. Gimp je prístupný na stiahnutie tu.