Koronavírus SARS-CoV-2 spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa môže udržať na hladkých povrchoch oveľa dlhšie, ako sme si pôvodne mysleli. Na hladkom povrchu obrazovky smartfónu, tabletu či inej elektroniky môže prežiť až 28 dní.
Tím austrálskych vedcov sa rozhodol otestovať, ako dlho sa udrží nový koronavírus SARS-CoV-2 na bežných typoch povrchov pri izbovej aj extrémnej, typicky letnej teplote. Pôvodná 14-dňová životnosť koronavírusu je zdá sa v skutočnosti oveľa dlhšia. V úplnej tme pri absencii UV žiarenia a 20 stupňoch Celzia vydržal koronavírus aktívny až po dobu 28 dní.
Pri rovnakých podmienkach „prežil“ klasický vírus chrípky 17 dní. V oboch prípadoch však môžu mať laboratórne podmienky od tých reálnych pomerne ďaleko. Priestorov, v rámci ktorých nedochádza k fluktuácii teploty, vplyvu UV žiarenia a ďalším zmenám faktorov prostredia, je v skutočnosti málo.
Vysoký vplyv týchto faktorov na životnosť koronavírusu dokazuje aj fakt, že pri 40 stupňoch Celzia už nový koronavírus zostal infekčný iba po dobu 24 hodín. Profesor Ron Eccles, bývali riaditeľ Centra pre výskum bežnej chrípky na Cardiffskej univerzite navyše upozorňuje na odchýlku laboratórnych podmienok od tých reálnych aj po stránke spôsobu, akým sa vírusy zvyčajne šíria.
„Vírusy sú na povrchoch rozšírené z hlienu vďaka kašľu, kýchaniu a dotykov špinavými rukami, táto štúdia však čerstvý ľudský hlien ako prostriedok na šírenie vírusu nepoužila… Čerstvý hlien je pre vírusy nepriateľským prostredím, pretože obsahuje veľa bielych krviniek, ktoré produkujú enzýmy na ničenie vírusov… Podľa môjho názoru vírusy v hliene na povrchoch pretrvajú infekčné iba hodiny, nie dni.“, dodal k štúdii Ron Eccles.
Dôležité je však v tomto prípade porovnanie, ktoré tak či tak potvrdzuje, že nový koronavírus je pri rovnakých podmienkach komplexnejší a odolnejší, ako bežné a dlho známe vírusy. Pravidelnú dezinfekciu osobnej elektroniky tak netreba podceniť, no zároveň pri nej netreba zabúdať na správny postup, ktorý sme vám priblížili ešte v začiatku súčasnej pandémie v rámci (opäť aktuálnej) kategórie článkov SHUTDOWN.