Reklama

Veľa muziky za menej peňazí: dlhé letné RPG na čele s The Elder Scrolls Online

Zdroj | PlayStation
Michal Korec
Zdroj | PlayStation
Zdroj | PlayStation

Tri masívne RPG vás zabavia desiatky hodín vďaka chytľavým súbojom – dlhých názvov sa nebojte.

Zdroj | Bethesda

The Elder Scrolls Online: Greymoor (PS4, Xbox One, PC)

Online verzia sveta The Elder Scrolls Online (TESO) existuje šesť rokov a Bethesda neúnavne vydáva rozšírenia s ročnou pravidelnosťou. To je výborná správa pre hladných hráčov, iné RPG dostávajú datadisky raz za dva roky. Navyše TESO je jedna z najlepších on-line RPG, ktorú môžete kontinuálne hrať aj bez mesačných poplatkov, ktoré sú zatiaľ povinné pri iných hrách ako World of Warcraft.

Pre neznalých: The Elder Scrolls je dlhoročná RPG séria, v ktorej vyšli známe hity ako Daggerfall či monumentálny Skyrim v roku 2011. A on-line verzia je pripravená pre všetkých fanúšikov, ktorí od prvých minút ocenia známe ovládanie či interface. Ak ste hrali Skyrim, dokonca vám bude povedomý aj štart hry – tiež vás berú na voze niekam do neznáma, zrazu vás prepadne nejaká hliadka a už ste vo väzení, odkiaľ sa spolu s kumpánom snažíte ujsť.

Hra vás tak učí potrebné detaily: na svet sa pozeráte z pohľadu prvej osoby, čím sa ponárate do okolia a máte všetko na dosah ruky. Niekedy vám chýba väčší pohľad, ale tým, že hra štartuje vo väzení a interiéroch, otvára sa postupne. Boj sa praktizuje od začiatku a prebieha v reálnom čase, akurát treba mať dobré zbrane či magické možnosti. A je tu kopa predmetov, ktoré hľadáte v truhliciach, debničkách či iných objektoch.

Hra rešpektuje pravidlá MMORPG žánru – odohráva sa v obrovskom on-line svete, ktorý sa priebežne rozširuje. Začínate tradične na prvom leveli a dobrú polhodinu môžete stráviť iba výberom postavy, o ktorú sa budete starať – volíte jej pôvod, rasu i povolanie, ktoré je esenciálne pre štýl hrania. Niekto chce byť vždy mág, iný bojovník s mečmi a osobne volím zlatú strednú cestu. V RPG hľadám zväčša paladina, ktorý by dokázal umne bojovať a zároveň sa mohol liečiť. Keď sa zapojím do skupiny, moja rola môže byť dvojaká: tank odolávajúci prevahe úderov zo mňa zväčša nebude, no liečiteľ či borec na ostatné údery mi celkom pasuje. Preto je v The Elder Scrolls Online pre mňa top voľbou templár.

Postava sa utešene vyvíja, naberá nové levely či schopnosti. Sú dôležité v oboch líniách (boj i mágia), no sila MMORPG sa zväčša ukáže aj v iných aspektoch: veľkosti sveta a questoch. Svet sa za 6 rokov krásne nafúkol a pridal aj mnohé povedomé lokality – je tu Morrowind z tretieho dielu hlavnej série, aj západný Skyrim a celkovo máte čo objavovať. Atmosféra sa vyrovná zážitku iných hier, ale questy sú umne spracované a najmä hra dobre balansuje medzi nimi a vašou voľnosťou – tradične môžete ísť na vlastné výpravy a bojovať, hľadať korisť či vylepšovať sa.

Zdroj | Bethesda

The Elder Scrolls Online ráta s vaším putovaním v skupine, ale veľká porcia sa dá zvládnuť aj sólo. Je na vás, o ktoré úlohy sa podelíte – osobne riešim čo najviac sám, ale do dungeonov či skupinových záťahov sa občas rád pozriem. Som typ hráča, ktorý ich síce nevyhľadáva a nedá sa pozvať do každej partie, ale keď si to hra vyžaduje, neodolám a vyskúšam. Je to tradične výborný spôsob zisťovania čo hra ponúka pre skupinové púte, lebo niektoré momenty sú nad vaše sily.

Za 6 rokov autori pridali kvantum obsahu, najnovší prídavok Greymoor vás zavedie do spomínaného západného Skyrimu, čím sa vynárajú povedomé oblasti či architektúry z rovnomennej hry. Najviac ma prekvapuje väčšia miera humoru, ktorá je vložená do rozprávania a jednotlivých úloh. Známe miesto osvieži nový zloduch, ktorý má skôr tradičnú líniu, ale autori napriek pár klišé dokážu odhaľovať silné miesta príbehu a jeho motivácie.

Rozsah deja je prekvapivo menší ako v iných prídavkoch, ale oblasti hry sú dostatočne pestré na vaše vlastné objavy či súboje. Nepriatelia sú občas šikovní a majú dobré pasce, o čom sa presvedčníte najmä v novej bašte a 12-člennej skúške na ostrove: Kyne’s Aegis. Hra výborne pracuje aj s históriou regiónu a sústredí sa najmä na tému upírov a trošku morbidného štýlu. Je tu aj zabudnutý Blackreach s bizarnou architektúrou, ale radosť objavovať taký netradičný priestor.

The Elder Scrolls Online si môžete vyskúšať aj zadarmo v aktuálnej akcii (prebieha do 19. augusta), resp. väčšinou máte možnosť objaviť základnú porciu za pár šupov. Tým, že nemusíte platiť každý mesiac, si môžete užiť veľkú časť sveta za dobré peniažky.

Prečo kúpiť?

Pestrý svet, ovládanie i interface, stovky úloh, dobrá prístupnosť, nepýta mesačné poplatky.

Prečo nekúpiť?

Obrovský žrút času, niektoré rozšírenia recyklujú iné časti hry.

Distribútor: Bethesda
Cena: 5-40 EUR (základná verzia za 5-6 eur, najnovší prídavok 40 eur)

Zdroj | PlayStation

Sword Art Online: Alicization Lycoris (PS4, Xbox One, PC)

Nová japonská RPG poteší najmä fanúšikov rovnomenného seriálu Sword Art Online – a primárne im je určená aj herná adaptácia. Ostatní ju môžu skúsiť, ale spočiatku bude na nich pôsobiť neprirodzene, lebo má isté pravidlá, do ktorých je náročné sa dostať. Predovšetkým je tu dôležitý fakt: hry tejto série sa odohrávajú vo virtuálnych svetoch (preto ten názov online), kde sa hrdinovia dostanú zväčša ako avatari.

Oni vedia, že svet je virtuálny a beží na počítačoch, ale samotné postavy vnútri nie a žijú si neznalým životom ako v bežnej RPG hre: sú tu magické bytosti, mýtické stromy, pokojné dedinky, ale aj lokálne konflikty či až veľké vojny. Takej kombinácie sa netreba báť, hry nie sú futuristické a do civilného sveta sa nedostanete, takže hru si môžete vychutnávať ako fantasy RPG, akurát občas sa váš hrdina pozastaví, že prečo sa správa táto postava takto alebo či je nejako naprogramovaná alebo aká je tá simulácia verná a pod. Koncept svetu vo svete je celkom známy a tu dobre spracovaný.

Iné je to s príbehovou líniou, ktorá si dáva pomerne načas a kým ukáže plné možnosti, ubehne pár hodín. Hlavný hrdina Kirito sa ocitne v neznámom svete, nájde si kamoša s bizarnou celoživotnou úlohou – má zoťať obrovský strom a pritom sám vie, že do konca života sa mu to zrejme nepodarí. Ale berie to ako poslanie a mnohé generácie pracujú na tejto úlohe. Keď sa presunú chalani do dedinky, uvidíte tradičnú lokalitu a prekvapí vás, že je tu kostol ako z Európy. Podobných kombinácií nájdete v hre veľa, autori sa nelimitovali na jeden grafický štýl, takže sa tu mieša európska i ázijský štýl bežne – ale buďme realisti, japonský vplyv tu jednoznačne preváži, čo cítiť na deji i postavách.

Sword Art Online mieša príbehovú RPG, kde postupne objavíte ďalšie postavy s on-line RPG, kde sa vydáte plniť množstvo úloh. Máte tú voľnosť a prístupný interface vás od začiatku učí, čo kde je alebo kde sa zbierajú predmety. Boje prebiehajú v reálnom čase – Kirito sa hýbe po bojisku, má ľahké, aj vzdušné údery (vyskočí a zasiahne), no taktiku rozširujú špeciálne údery, ktoré sú namapované na pár tlačidiel a môžete ich používať raz za čas. Nedajú sa využívať dookola, lebo majú istý čas resetovania a nie každý platí na každého nepriateľa, takže môžete skúšať.

Alicization Lycoris má síce šialený názov, ale je prepojený na konkrétnu časť seriálu, čo je odklon od iných hier, ktoré mali vlastný príbeh. Hrdina a jeho výzvy ostávajú rovnaké a celkový pocit je z tejto hry celkom dobrý, ale zároveň aj premenlivý. Mieša totiž dobré napísané momenty s prekvapeniami so skôr banálnymi pasážami, ktoré sa pomerne vlečú. Je to dejovo bohatá hra v istých fázach, ale toľké animácie a scény vás môžu zdržovať od toho podstatného – hrania, objavovania sveta či súbojov.

Ak hľadáte dynamickú akčnú RPG, tá vás tu čaká, no najprv musíte investovať 10 hodín, aby ste sa k nej dostali, čo je sčasti daň za príbehovú predlohu. Napriek tomu je však táto séria obdivuhodná – dávka fantázie, s ktorou autori spracúvajú tieto virtuálne svety sa nedá uprieť. A ak ospravedlníte dlhočizné časy načítavania hry, dokážete si ju celkom užiť.

Prečo kúpiť?

Dobré nápady, rozsiahly svet a rozličné postavy, rýchle súboje, veľké množstvo úloh

Prečo nekúpiť?

Dlhé časy načítavania, príbeh občas zdržuje od hrania, nevyrovnaná hrateľnosť

Distribútor: Bandai Namco Entertainment
Cena: 60 EUR

Zdroj | PlayStation

The Legend of Heroes: Trails of Cold Steel III (PS4, Switch, PC)

Séria The Legend of Heroes je známa, že rozpráva masívne príbehy a tento titul nie je výnimkou. Pýta si 90 až 100 hodín herného času (našťastie aj s vašou aktivitou a nie iba animáciámi) a má jeden z top japonských scenárov, akurát je súčasťou série, takže pôsobí ako súčasť ságy a je dobré si prečítať dejového zhutnenie.

Znalci si pripomenú minulé udalosti a nováčikovia objavia spletité udalosti prvých častí. V minulých dieloch začínal váš hrdina ako študent na špičkovej univerzite, dnes je už učiteľom a v jeho triede sú namiesto áčkových študentov skôr nesúrodé typy, ktoré sa snaží stmeliť. Osobné príbehy hrdinu však zacláňa hlavný dej, kde sú rozličné politické machinácie v ríši a na obzore sa črtá dokonca nová občianska vojna.

Japonci nemajú problém vo viacerých tituloch kĺbiť náročné dospelácke témy – mládežníkov posielajú do veľkých súbojov, vzťahy učiteľa a študentov, do toho miešajú rozličné fantasy prvky. Je to unikátny svet plný prvkov, ktoré sa ťažko miešajú, ale košatý japonský scenár s nimi nemá problém. Najprv vykresľuje svet, potom postavy a ich vybrané charaktery, neskôr sa dostane k tomu majestátnemu konfliktu – a študenti sú zraniteľní, nie nenahraditeľní a majú svoju rolu.

Okrem sledovania príbehu sa venujete postupne tréningu, rôznym lekciám, trávite čas s inými a pestujete si vzťahy, no neskôr začínate plniť aj menšie úlohy s ostatnými. Hlavný pilier tvoria „cvičenia v teréne“, kde sa veľa objavuje a najmä bojuje. Sú tu napínavé momenty, šokujúce chvíle a zväčša sa vyhýbate aj otrepaným momentom.

Zdroj | PlayStation

Nebojová časť je ľahko uchopiteľná: chodíte po svete, vediete dialógy, sledujete scény, trénujete. Súboje sú iná zložka: k slovu sa dostanú postavy s vlastnými špecializáciami, aj zbraňami. Na každého nepriateľa platí čosi iné a študentov vyberáte z dobrého repertoáru. Ak stojíte proti ťažkému borcovi so štítom, môžete využiť pištole.

Inokedy sa vám hodia skôr meče. Neraz do boja prídu mechanické postavy a pri nich sa dá skúšať rozličná forma mágie. Taktika velí dať si načas, nebojovať naslepo, ale zbierať aj body na používanie špeciálnych úderov či bonusov. Máte pocit, že boss už vytasí najväčšie útoky? Skúste mu ich zlomiť. V boji zbierate aj body na S-Craft schopnosti, ale tie používate vo vybraných chvíľach podľa možností.

Fanúšikov žánru poteší aj fakt, že ani vedľajšie misie nie sú stratou času, ale dávajú zmysel. Tu získate dobrú odmenu, tam cennú zbraň a cítiť, že nie sú tu do počtu. Switch verzia má veľkú výhodu v tom, že si ju môžete zobrať na cesty a vychutnať celých 100 hodín v pohybe. Bolo by ideálne zahrať si aj prvé dve časti, lebo je tu na ne kopa referencií a na jeseň vyjde už štvrtý diel – ale ak nemáte problém naskočiť do bohatého diania okamžite, máte pred sebou jednu z najlepších investícii posledných rokov.

Prečo kúpiť?

Obrovský rozsah, masívny svet, kvalitne napísaný scenár, výborné postavy a dejové pletky, chytľavý súbojový systém.

Prečo nekúpiť?

Je to tretia časť rozbehnutej série a občas vám môže chýbať kontext.

Distribútor: NIS America
Cena: 50-55 EUR

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.