- #Počítače
- 4 min.
- 6.6.2013
4+4 pre Intel Haswell: kam sa budú počítače uberať najbližší rok?
O predstavení novej generácie 22 nm procesorov Intel Haswell (a skorom príchode 22 nm štvorjadrových Atom-ov) sme vás informovali včera. Poďme ju však zhodnotiť ešte raz. Aké sú najväčšie prínosy a sklamania novej generácie?
+ GRAFIKA
Najväčšiu pozornosť si zaslúži integrované grafické jadro. Výrobca prekopal aj jeho architektúru, no aj keby to neurobil, pokrok by bol výrazný. V low-end segmente môžeme čakať zlepšenie asi o dve tretiny, v mainstreame o štvrtinu. Najzaujímavejšie však bezpochyby budú vybrané procesory s grafikou Intel Iris (Pro), ktoré by mali oproti Intel HD Graphics 4000 priniesť teoreticky aj viac ako 2,5-násobok výkonu. Uvidíme v praxi.
+ SPOTREBA MIMO ZÁŤAŽE
Druhá oblasť, na ktorú sa gigant zameral, je spotreba. Predovšetkým ultrabooky, ale z väčšej časti aj každý notebook či desktop budú benefitovať z nových úsporných stavov, ktoré niekoľkonásobne zrážajú spotrebu v nečinnosti a v spánku. Ale aj pri bežnej, nenáročnej práci bude Haswell podstatne úspornejší než Ivy Bridge.
+ RIEŠENIE TYPU SOC V ULTRABOOKOCH
V najúspornejších čipoch došlo k integrácii čipsetu základnej dosky do procesora. Ide teda o plnohodnotné riešenie typu System on a Chip, ktoré šetrí energiu a je efektívnejšie aj z priestorového hľadiska. Spotreba navyše klesla z pôvodných 17 W + čipset na celkových 15 W. Toto však neplatí o modeloch s najrýchlejšou grafikou (s pamäťou eDRAM), ktoré majú čipset samostatne a spotrebu procesora 28 W.
+ STÁLE VYSOKÝ VÝKON CPU ČASTI
Procesorovým jadrám sa Intel venoval menej, ale aj tak ide o zlepšenie o 8-10 % pri zachovaní taktovacích frekvencií. To znamená, že bežnému človeku už s prehľadom postačí Celeron a Pentium, kým Core i5 alebo i7 využijú len profesionáli.
– NAJVÝKONNEJŠIA GRAFIKA LEN V NIEKTORÝCH ČIPOCH
Intel Iris Pro so 40 jednotkami EU a vlastnou pamäťou je obrovský pokrok, ktorý však len tak niekde nenájdete. V bežných procesoroch Core i3/i5/i7 dostanete „len“ Intel HD Graphics 4600 s 20 EU, čo nie je nič prevratné. Za Iris budete priplácať, a nie málo. To je dobrá správa pre AMD – v jednotlivých cenových segmentoch bude mať stále výrazne lepšie grafiky než Intel.
– NEPREHĽADNOSŤ PONUKY
Je dobré, že Intel predstavil desiatky čipov a pokrýva veľké množstvo kombinácií, ale vyznať sa v jeho ponuke potom nie je jednoduché. Poznať všetky tie prípony (Y, U, R, K, S, M, Q, T a ešte ich kombinácie) a čísla, odhadnúť od nich spotrebu (11.5, 15, 28, 35, 37, 47, 55, 65, 84 W) či počet jadier (v triedach Core i5 a i7 sa miešajú dvojjadrá a štvorjadrá) sa budeme musieť učiť, iné nám nezostáva.
– ZVÝŠENIE MAXIMÁLNEJ SPOTREBY
Intel je technologický líder, ale nie kúzelník. Osadiť 2,5-krát väčšie jadro a dovoliť mu nejaké rozumné frekvencie nevyhnutne znamená zvýšenie tepelného vyžarovania a spotreby čipov s grafikou Iris (Pro). Tie však budú osadzované do Ultrabookov a notebookov, ktoré by zrejme inak mali dedikovanú grafiku, takže na chladenie budú pripravené. Navyše, do plnej záťaže grafiky i všetkých CPU jadier súčasne sa dostanete zriedka.
– STAGNÁCIA PROCESOROVÉHO VÝKONU
Možno sa nájdu ľudia, ktorým 10 % CPU výkonu naviac nestačí, ale faktom je, že pre Intel nemá zmysel výkon procesorových jadier radikálne zvyšovať. AMD v tomto výrazne stráca a aj požiadavky softvéru rastú relatívne pomaly. Intel je skrátka kráľom procesorov, doháňať však musí výkonom integrovanej grafiky a tiež sa musí usilovať o využitie príležitostí v ultramobilnom segmente.
Foto: Acer, Intel