- #Aplikácie a hry
- 9 min.
- 5.4.2020
Two Point Hospital - trúfnete sa stať šéfom nemocníc v náročnom období?
Výhody
- Chytľavá hrateľnosť od prvej minúty
- Parádne prepracovaný ekosystém
- Skvelá štruktúra hry
- Postupne sa objavujúce možnosti nemocníc
- Variabilné mapy, úlohy a výzvy
- Dobrá porcia humoru
Nevýhody
- Občas príliš pomalé tempo
- Sem-tam technický bug
Snívali ste o tom, že sa raz stanete šéfom nemocníc? Teraz si to môžete skúsiť v ekonomickej stratégii, ktorá vám aktuálne preverí skúsenosti. Je to pomerne chytľavá hra s vynikajúci systémom učenia sa, je veľmi jednoduché sa naučiť jej pravidlá, stavať jednotlivé ambulancie či zvyšovať level a jej hodnotu. Ale keď sa už dostanete ďalej, obtiažnosť úloh sa riadne zvýši a hra vás poriadne otestuje.
Ako postaviť najlepší špitál
Budovanie začína zľahka: postavíte recepciu. Do nej potrebujete prvého zamestnanca. Neskôr možno postaviť už ambulanciu všeobecného lekára. V tom momente sa zoznámite s editorom hry: miestnosť musí mať určité parametre (napríklad 3×3 kocky) a pridajú sa komplexné stránky: ambulancia potrebuje dvere, stôl i kartotéku.
Môžete ju vybaviť aj kvetmi, plagátmi, oknom a ďalšími časťami. Každá ordinácia má navyše svoj level a hra vás občas motivuje, aby ste nemali iba obyčajné, ale čoraz kvalitnejšie ambulancie. Čím vyšší level, tým viac pacient môže zaplatiť za vyšetrenie. Vybudujete ambulanciu a vyrazíte opäť na trh práce hľadať doktora.
Do interiérov vkladáte nielen minimálne požiadavky, ale aj okrasné prvky (plagáty, výzdobu) alebo užitočné časti (smetné koše, kartotéky). Mašiny v ambulanciách sa dajú najprv uložiť, ale neskôr aj vylepšovať na vyšší level, len sa nemôžete báť investovať. Začínate síce s jednou ambulanciou všeobecného lekára, ale rýchlo sa ukážu ďalšie možnosti: lekáreň, špecializované ambulancie, psychiatriu, aj deluxe vyšetrenia, kardiológiu atď.
Každá miestnosť má isté parametre – neskôr zistíte, že v jednej budove nemôže byť všetko a snažíte sa kúpiť okolité pozemky, aby ste mohli úspešne zahájiť expanziu. Nemocnicu treba zveľaďovať – pýta si aj lavičky, toalety, automaty na jedlo a pitie (inak je nuda a potom zákazník nechce toľko platiť alebo odchádza). A ak sa zrazu nahrnie príliš veľa pacientov, radca má okamžite ľahkú pomoc: potrebujete ďalšiu ambulanciu (počet čakajúcich je esenciálny). Vďaka dobrým radám v spodnej časti obrazovky sa zväčša dovtípite, čo vám chýba.
Dobre zaplatený doktor vždy pomôže
O zamestnancov sa musíte starať pomaly viac ako o jednotlivé miestnosti, ktoré sa postupne dokážu vylepšiť. Tu ukáže hra prvú štipku humoru – pri najímaní totiž vidíte schopnosti zamestnanca (napríklad špecializáciu doktora) alebo aj vlastnosti (chamtivý, snívajúci, nádejný alebo rád polieva kvety). Je hodnotený počtom hviezdičiek a má určitú hodnotu: pýta si mesačný plat. Môžete ho zobrať za pár šupiek, ale potom bude nespokojný.
Môžete rovno najať eso, ale bude drahé a ak si neudržíte dostatočne vysoký cash flow a idete do straty, možno vám aj zdrhne. Navyše v internej pošte hry vám neustále chodia nejaké požiadavky – zvyšovanie platu je najčastejším z nich. Pri kontrole atribútov zamestnancov vidíte, akí sú šťastní, ale aj unavení.
Nie je dobré vyčerpávať svoj personál, ale rovnako je dôležité, aby netrávili veľa času iba v oddychujúcej zóne, inak sa vám neoplatia. V prvých leveloch máte 10-15 ľudí, neskôr 40 či 100 kolegov. Delia sa do štyroch kategórii: doktori, sestričky, asistenti a technický personál.
A ani personál nestagnuje. Okrem toho, že im rastú požiadavky na plat, treba riešiť aj ich kvalitu a kvalifikáciu – aby sa im zvyšoval počet hviezdičiek alebo špecializácie. Na to slúži miestnosť s tréningami, kde si presne zvolíte, ktorým smerom doktora posuniete ďalej. Či budete lepší psychiater, všeobecný, zvládne sofistikované stroje a pod.
O peniaze ide neustále. Každú mapu začínate s vopred stanoveným kapitálom (žiaľ, žiadny presun do iných úrovní sa nekoná) a snažíte sa prežiť – budovanie ambulancií a upgrade mašín čosi stojí. Platy ľudí takisto. Ich tréning, dovolenky, všetko si pýta peniaze. Nastaviť môžete aj cenu vyšetrení – otázne je, či vám ju pacienti zaplatia.
Bojujete aj o atraktivitu či reputáciu nemocnice – na ich zvyšovanie potrebujete výborné recenzie či premyslenú reklamnú kampaň, kde sa dostáva ku slovu marketing. Netreba ich podceňovať, mnohé úlohy sú priamo zamerané na tieto faktory. A ak sa vám bude máliť jedna budova nemocnicu, do úvahy príde už kúpa vedľajších pozemkov.
Iné mapy, iné výzvy aj podľa regiónu
Hra má výbornú štruktúru. Na svetovej mape je šikovne rozdelená na samostatné nemocnice, ktoré sa vám postupne sprístupňujú. A každá obsahuje svoje úlohy a výzvy. Dostávate ich postupne, napríklad na to, aby ste dostali prvú hviezdičku, potrebujete vytrénovať 20 doktorov, mať piaty level na istej ambulancii, dosiahnuť isté percento vyliečených pacientov a dokončiť úspešný projekt.
Ak všetko splníte, získate ju a teoreticky sa už môžete posunúť na ďalšiu mapu. Alebo hráte ďalej, lebo každá mapa má tri stupne úloh – za každý dostanete hviezdičku a detailisti určite zostanú dlhšie a pokúsia sa zdokonaliť nemocnicu na druhú, aj tretiu. Úlohy sú aj naďalej rozmanité: zvýšiť atraktivitu či reputáciu nad určité percento. Povýšiť polovicu zamestnancov alebo súperiť s časom a vyliečiť stanovený počet pacientov za istý čas (napríklad štvrť roka). A čo tak zvýšiť morálku v zapadnutých oblastiach?
Levely na svetovej mape sú totiž rozložené do pestrých oblastí. Začínate na peknej zeleni, ale presuniete sa aj na chladný sever, kde sú riadne výzvy: napríklad zmeniť vysokohorský hotel na hi-tech kliniku, zatiaľ čo tam vonku padajú lavíny. Alebo skúsiť prerobiť zapadákov v zasnežených končinách, ktorý slúžil ako vedecké stredisko: začínate upratovaním šrotu a postupne sa snažíte čosi vybudovať a najväčšou výzvou je nedostatok špecializovaných ľudí.
Aspoň že je v okolí veľa dobrovoľníkov a neboja sa ani poriadneho štúdia, vďaka nemu sa napokon nedočkáte iba šikovných upratovačov, ale aj dobrých sestričiek. Tam netreba byť vyberavý, ste radi, že do nemocnice vôbec niekto nastúpi.
A čím ste ďalej, tým viac prituhne. Väčšina máp sa dá zvládnuť, ale v nejednej sme už zbankrotovali a dorazila nutnosť skúšať budovať špitál odznova. Špeciálne tá misia s vysokohorským hotelom je náročná, lebo systém funguje trošku inak – mecenáši vám posielajú granty či bonusy za splnené úlohy. Ale musíte ich stíhať plniť včas, inak chechtáky nebudú a rýchlo sa dostanete do červených čísel. Vtedy si môžete zobrať jednu z troch dostupných pôžičiek a musíte ju splatiť. Ak sa vám nepodarí, beriete ďalšiu. Ak vyčerpáte všetky tri a nestíhate platiť, hrozí vám bankrot. A tesne predtým vám ešte aj zdrhnú najlepší doktori, lebo nemáte na ich výplaty…
Ako sa hrá stratégie na konzole?
Konzolová verzia obsahuje 21 máp, t.j. môžete získať spolu 63 hviezdičiek. To je obrovská výzva, lebo na jednej mape môžete bez problémov stráviť tri, päť i desať hodín. Ak ste puntičkár, nebudú vám stačiť ani tri hviezdičky a na mape sa zdržíte. Lebo nechcete nechať nemocnicu len tak alebo ešte by ste čosi prifarili ku hlavnej časti a pod. Na druhej strane, z niektorých máp možno budete upaľovať hneď po splnení troch hviezd a v červených číslach. V hre platí, čím ste ďalej, tým viac miestností, možností máte k dispozícii a nemocnice sú pokročilejšie a hrateľnosť robustnejšia.
Hru sme skúšali na Xbox One a rozhodne sa jej netreba báť. Zaberá sotva 2,5 GB, stiahnete ju rýchlo a má aj dobré ovládanie. Spočiatku si zvykáte, že gamepadom ovládate kurzor a naučíte sa pár skratiek, ako sa dostať do menu (hra je z veľkej časti klikanica po tabuľkách a menu, ale to je úplne v poriadku na tento žáner). Dobré tempo a ľahký nádych humoru v misiách veľmi pomáhajú: niekde liečite pacientov, ktorí si všetci myslia a obliekajú sa ako klauni či Freddie Mercury. Iná mapa je vysoko v horách, takže musíte neustále sledovať teplotu v nemocnici a stavať radiátory.
Two Point Hospital je výborný titul pre všetkých, ktorí sa chcú aktuálne baviť aj premýšľaním a neboja sa aj iných výziev. Možno vám pripomenie niektoré stratégie z 90. rokov ako Dungeon Keeper či Theme Hospital – a nie je to náhoda, lebo časť ľudí z bývalého tímu Bullfrog stojí aj za touto novinkou.