Reklama

Ikonu vreckového počítača, PalmPilot 2. generácie, predstavili pred 23 rokmi

Zdroj | Palm Computing
Richard Pliešovský
Zdroj | Palm Computing
Zdroj | Palm Computing

10. marca 1997 prišiel na svet PalmPilot 2. generácie, ktorý zastupovali dva modely – PalmPilot Personal a PalmPilot Professional. V tej dobe sa už pédéáčka bežne označovali ako „palm“, no vtedy ešte nikto netušil, že ide o predchodcov fenoménu dneška, smartfónov.

Palm Pilot 1. generácie

Pred príchodom Palm Pilotu sa aj iní výrobcovia snažili uspieť na trhu s vreckovými počítačmi. Spomenúť môžeme Newton od Apple, alebo osobného komunikátora EO.

Palm Computing založil priekopník mobilnej výpočtovej techniky Jeff Hawkins, veteránka z Apple Donna Dubinsky a Ed Colligan, ktorý prišiel zo spoločnosti Radius.

Zdroj | Palm Computing

Spoločnosť Palm mala peniaze na vývoj Palm Pilota, ale na spustenie jeho výroby jej už kapitál nestačil, takže za 44 miliónov dolárov súhlasila s fúziou s US Robotics. Veľký úspech navždy zmenil kategóriu vreckových počítačov.

Palm Pilot bol navrhnutý tak, aby sa dobre držal v jednej ruke a zmestil do vrecka. Palm sa rýchlo stal synonymom pre zariadenia PDA (Personal Digital Assistant).

Zdroj | Mark Richards

Prvú generáciu predstavovali modely Palm Pilot 1000 so 128 KB pamäťou a Palm Pilot 5000 s 512 KB. O výkon sa staral 16 MHz procesor Motorola 68328 DragonBall s nízkou spotrebou.

Tieto zariadenia bežali na Palm OS 1.0, displej mal rozlíšenie 160 x 160 pixlov a špeciálnu plochu Graffiti – tá slúžila na písanie textu pomocou stylusu. Na rozdiel od Newtonu však Palm Pilot nerozpoznával rukopis, spoliehal sa výlučne na systém rozpoznávania skratiek – Graffiti.

Pozrite si

Apple iPad má dnes už 10 rokov! Pred rokmi ho predstavil sám Steve Jobs

Palm Pilot 1000 sa predával za 299 $, Palm Pilot 5000 vyšiel na 369 $. Vstavané aplikácie pre Pilot obsahovali adresár, kalkulačku, diár, poznámkový notes a zoznamy úloh, ktoré sa mohli synchronizovať s osobným počítačom pomocou proprietárnej kolísky. Prvá generácia vedela komunikovať s inými zariadeniami len pomocou sériovému rozhrania RS-232.

PalmPilot 2. generácie

Zdroj | Palm Computing

10. marca 1997 bola predstavená nová generácia Pilotu. Na trh prišli dva modely – PalmPilot Personal a PalmPilot Professional. Prvý stál v čase uvedenia na trh 299 $, RAM mal s kapacitou 512 kB. Vyšší model stál 399 $ a mal „až“ 1 MB RAM.

Ak sa čudujete, prečo v článku píšeme názov značky raz oddelene, inokedy spolu, je to kvôli sporu o ochrannú známku. Palm Computing bol obvinený spoločnosťou Pilot Pen za porušenie ochrannej známky na značku Pilot. Po prehre na súde zmenil Palm názov produktu z Palm Pilot na jednoslovné PalmPilot a neskôr na ešte kratší Palm.

Zdroj | Palm Computing

Druhá generácia mala Palm OS 2.0 a po prvý raz aj podsvietenie displeja, rozlíšenie ostalo rovnaké (160 x 160 px). Dostupné príslušenstvo zahŕňalo dok/kolísku, modem s rýchlosťou 14,4 kb/s a ​​aktualizáciu pamäte, ktorá pridala infračervené rozhranie. To bolo obľúbeným rozšírením umožňujúcim zrýchliť prenos informácií z jedného zariadenia na druhé bez použitia káblov.

PalmPilot Professional mal kompaktný dizajn a umožňoval rýchle pripojenie k počítačom so systémom Windows a Macintosh. K dispozícii boli tiež rôzne aplikácie tretích strán.

Zariadenie sa napájalo dvomi mikrotužkovými batériami (AAA), ktoré zabezpečili 30 hodín prevádzky. Bolo pomerne malé, pri rozmeroch 117 x 81 x 17 mm malo hmotnosť 170 gramov.

Pozrite si

CES 2015 | Palm žije! Či sa skôr snaží znovu ožiť?

Palm prinášal nové modely aj v ďalších rokoch: Palm III, Palm IV, Palm V atď. Vreckové počítače Palm boli až do roku 2002 osadené procesormi Motorola DragonBall (súčasť rodiny Motorola 68000). Od modelu Palm Tungsten prešla platforma na ARM architektúru s procesormi od Texas Instruments, Intel alebo Samsung.

V roku 2000 sa spoločnosť Palm Computing rozpadla; práva na patenty, operačný systém, či značku Palm mali v priebehu rokov rôzne spoločnosti, vrátane Sony, Garmin, HP a TCL.

Zdroj | Palm Computing

Z dnešného pohľadu sa môže zdať filozofia PDA zastaralá. Všetko s absolútnym prehľadom nahradí aj ten najlacnejší smartfón. Treba si však uvedomiť, že pred 23. rokmi smartfóny jednoducho neboli ešte vymyslené. Kto mal mobil, mohol z neho telefonovať. Kto mal notebook, mal ho buď doma alebo v kancelári, bol priveľký a ťažký na to, aby sa dal nosiť stále so sebou.

Keď sa však nad PDA lepšie zamyslíme, zistíme, že sa až tak veľa nezmenilo. Áno, technológie výrazne pokročili. Máme tu Bluetooth, Wi-Fi, mobilné siete a displeje s perfektným rozlíšením. No napriek tomu aj dnes nám smartfón slúži ako doplnok k počítaču a pomáha organizovať život, presne ako kedysi PDA.

Ďalšie zaujímavé články nájdete v našej rubrike HISTORICKÝ DEŇ, kde vám prinášame rôzne prelomové zariadenia a stroje z technologického sveta.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.