Zelená elektrina od ZSE je krokom k ekologickejším zajtrajškom. Systém záruky pôvodu je však zložitý a nie je celkom jasné kedy presne začne produkovať dostatok financií na masívnu podporu 100 % zelenej elektriny.
Otázka znižovania produkcie CO2 je stále intenzívnejšie diskutovaná a je viac ako jasné, že budúcnosť je v zelenej energii. Na tieto zmeny začínajú reagovať aj dodávatelia energií, je však zrejmé, že vyrobiť dostatok energie z obnoviteľných zdrojov je v tomto momente problematické. Podporou pre investície do výstavby zdrojov zelenej energie majú byť záruky pôvodu, ktoré do svojho portfólia zaradilo ZSE a budete si ich môcť kúpiť od 3. februára 2020. O čo ide?
Záruka pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov je garancia dodávateľa elektriny, že všetku elektrinu, ktorú vám dodá a vy doma spotrebujete, je z obnoviteľných zdrojov. Teda je 100 % zelená.
Vydávať a obchodovať záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov môže Slovenská republika od 1. januára 2020, kedy vstúpila do platnosti novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. Novela zákona presne určila ako sa so zárukami pôvodu môže nakladať, ako sa môžu uplatňovať a kto tento systém môže prevádzkovať a spravovať. Správcom sa stala spoločnosť OKTE a.s., ktorá je členom európskeho systému pre výmenu záruk o pôvode elektriny z obnoviteľných zdrojov AIB.
Zákazník ZSE, ktorý má záujem o to, aby ním spotrebovaná elektrina bola 100 % z obnoviteľných zdrojov, uzavrie so ZSE zmluvu o poskytovaní služby zelená elektrina a dodávateľ záruky pôvodu nakupuje za zákazníka. Cena tejto služby sú 2 € mesačne k cene elektriny, ktorú zákazník mesačne spotrebuje. Príplatok má trhovým spôsobom vytvoriť podporu pre výrobu obnoviteľných zdrojov a vytvoriť atraktívnejšie prostredie pre investorov. Zjednodušene, výroba zelenej elektriny má byť lákavejšia pretože sú spotrebitelia ochotní za ňu viac platiť.
Záruky pôvodu vznikajú tak, že o ne požiada elektráreň, ktorá vyrába zelenú elektrinu a nemá žiadne dotácie. Záruky pôvodu takejto elektrárni vydáva lokálny organizátor trhu, na Slovensku OKTE a.s., následne ich kupuje dodávateľ energie pre svojich zákazníkov. Nakoľko ide o celoeurópsky systém elektrina z obnoviteľných zdrojov, ktorú spotrebujete, bude z rôznych členských krajín EU. Teda aj peniaze zo záruk pôvodu putujú do rôznych krajín. To, že si záruky pôvodu nakúpite neznamená, že podporíte priamo výrobu zelenej energie na Slovensku. Tej sa u nás momentálne vyrobí približne 25 % zo všetkej vyrobenej elektriny. Európska únia však udáva len niečo medzi 8 až 9 %, nakoľko veľké vodné elektrárne neklasifikuje ako obnoviteľné zdroje v zmysle európskej legislatívy.
ZSE nevylučujú ani scenár, že by 100 % ponúkanej elektriny z obnoviteľných zdrojov by bolo zo Slovenska. Predstavitelia spoločnosti však upozornili na to, že takýto stav závisí od ponuky a jej ceny. Môže preto nastať aj úplne opačná situácia a to, že všetka elektrina z obnoviteľný zdrojov, ktorú na Slovensku cez záruky pôvodu spotrebujeme, bude z inej členskej krajiny EU. Systém obchodovania záruk pôvodu je vyložene postavený na báze ceny, ponuky a dopytu.
„Ak má zákazník záujem zelenú elektrinu odoberať, spoločnosť pre neho zakúpi záruky pôvodu. Zákazník len uzavrie so ZSE Energia zmluvu o poskytovaní tejto služby. Od spoločnosti zákazník získa tzv. zelený certifikát, ktorý mu garantuje, že elektrina dodávaná do jeho domácnosti, je 100 % krytá elektrinou z obnoviteľných zdrojov,“ uviedol Juraj Krajcár, člen predstavenstva ZSE.
Záruky pôvodu nakupuje ZSE aj pre nabíjacie stanice, čo znamená, že všetky elektromobily, ktoré využívajú nabíjacie stanice ZSE Drive, využívajú len zelenú elektrinu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov. S cieľom podporovať rozvoj elektromobility na Slovensku, ZSE zároveň poskytuje 30 % zľavu na elektrinu pre domácnosti využívajúce elektromobil na domáce nabíjanie.