Reklama

Dron novej generácie má holubie krídla, autormi sú vedci z Lentik Labu

Zdroj | LENTINK LAB/STANFORD UNIV
Juraj Recký
Zdroj | LENTINK LAB/STANFORD UNIV
Zdroj | LENTINK LAB/STANFORD UNIV

Skúmanie krídel mŕtvych holubov priviedlo vedcov z Lentik Lab až k dronu s prekvapivými letovými vlastnosťami.

Vedci z Lentik Lab zo Stanfordskej univerzity predstavili dron, ktorého krídla sú inšpirované krídlami holubov. Takto spracované krídla dávajú dronom lepšiu možnosť manévrovať a kvalitnejšie letové vlastnosti v silnejších vetroch. Testovaný PigeonBot, ako bol dron pomenovaný, dokáže krídla ohýbať v dvoch kĺboch, je vybavený skutočnými holubími pierkami. Tie sú v pohyblivých krídlach upevnené tak, aby sa voči sebe pri pohybe neposúvali.

Vedci tvrdia, že ide o novú generáciu lietajúcich robotov, ktorí ponúknu výrazne lepšie letové vlastnosti, ako tie dnes bežne požívané. Tiež pomôžu so skúmaním toho, ako vtáky vlastne lietajú. V tomto máme prekvapivo málo informácií. Lentik Lab krídla postavili na základe poznatkov, ktoré získali skúmaním krídiel skutočných holubov. Aby holuby pri výskume netrpeli a výskumníci sa nestretli s odporom ochrancov zvierat, výskum prebiehal na mŕtvych holuboch.

Zdroj | LENTINK LAB/STANFORD UNIV

Prvým podstatným poznatkom bolo, že holuby dokážu krídla a perie počas letu absolútne prispôsobovať podľa potreby. Túto schopnosť majú najmä vďaka dvojici kĺbov na krídlach. Tie krídlo rozdeľujú na palec, zápästie a samotné krídlo. Ďalším zásadným zistením bolo, že perie holubov má mikroskopické háčiky, ktoré zabraňujú tomu, aby sa jednotlivé perá pri pohybe kĺbov od seba neoddelili a nevnikol tak priestor, cez ktorý prúdi vzduch. Tento stav v zásade z neumožňuje let, holub mu zabráni práve vďaka spomínaným háčikom.

Zdroj | LENTINK LAB/STANFORD UNIV

Aktuálne sa vedci zaoberajú tým, či holubom počas letu stačí pohnúť časťou nazvanou palec, aby prispôsobili let aktuálnym potrebám. Toto sa v prvej časti výskumu nepodarili s istotou identifikovať, vzhľadom na to, že výskum prebiehal na mŕtvych vtákoch.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.