Mac Pro je veľký počítač – cenou, výkonom aj fyzickými rozmermi. Mnohých určite zaujíma, ako je to s opraviteľnosťou jeho jednotlivých komponentov, pretože takáto mašina sa nekupuje na dva, tri roky, ako bežný MacBook.
Známy výrobca náradia sa opäť ponáhľal a zadovážil si nový profi počítač Apple Mac Pro. Do parády si vzal základný model s 8-jadrovým procesorom Intel Xeon, 32 GB RAM, AMD Radeon Pro 580X s 8 GB GDDR5 VRAM, 256 GB pamäťový modul PCIe a Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.0.
Vzadu vidieť niektoré porty: 3,5 mm audio jack, dva USB-C /Thunderbolt porty, dva USB-A, dva HDMI, dve 10 Gb prípojky a napájací konektor.
Zhora si môžete všimnúť ďalšie dva USB-C porty.
Skôr, než sa Mac Pro rozoberie, vloží sa do röntgenového zariadenia. Zdá sa, žo vo vnútri je naozaj počítač.
IFixit prichádza s veľkým odhalením. Apple Mac Pro 2019 nedokáže strúhať syr!
Nastáva čas pootočiť držadlo a jemne potiahnuť nahor.
Kryt sa bez problémov vytiahne, žiadne lepidlo, ani patentované skrutky mu v tom nebránia.
Prvý pohľad dovnútra odhalí blokovací mechanizmus.
Po odstránení krytu sa preruší napájanie 220 V, čo zabráni možným úrazom. Bravo!
Pod prepínačom sa objaví prvý kryt pamäte, ktorý ukáže dva zo štyroch modulov pamäte RAM, ktoré boli dodané so základným modelom.
Každú nohu drží na svojom mieste iba jedna skrutka.
I/O dosky držia na svojom mieste skrutky s hlavou Phillips, dajú sa ručne uvoľniť a utiahnuť.
Okrem I/O dosky sa dostávajú technici ku grafickej karte a napájaniu.
Po odstránení krytu ventilátora sa objaví maličká jednotka SSD. Disk je viazaný na bezpečnostný čip T2, čo znamená, že výmena v domácich podmienkach je pre používateľov nemožná, musia navštíviť autorizovaný servis Apple.
Rad troch ventilátorov je umiestnený v jednom kuse. Pridŕža ho šestica skrutiek, k logickej doske sa pripája pomocou pružinových kontaktov, nevedú z nich žiadne káble, ktoré by zaberali miesto a bolo ich treba odpájať.
Medzi dvomi skupinami DIMM slotov je zasunutý mikrofón.
Nasleduje mozog počítača, Intel Xeon W-3223. Je ukrytý pod chladičom na zadnej strane logickej dosky.
Napájacie tlačidlo je umiestnené na základnej doske, ktorá je ako jeden z mála komponentov spojená s káblami. Sú však ľahko prístupné.
Základný model Mac Pro sa zdá trochu prázdny, ale výkonu má na rozdávanie. V červenom štvorci vidíme multigigabitový ethernetový ovládač, oranžový obdĺžnik ukazuje PCIe Thunderbolt 3, žltý PCIe prepínač paketov, zelený je prevodník TPS 51980A TI 921 A57R. Svetlomodrý obdĺžnik je PLX PEX8798-AB80B1 G 1907 CB007158 TA1BAN – zrejme prepínač PCIe a tmavomodrý je Primarion PXE1610CDN, asi PMIC.
Na druhej strane je v červenom koprocesor Apple APL1027 T2, v oranžovom Apple 338S00342-A0, v žltom Intel C621 SREHL, v zelenom PI3DBS16 PCIe Thunderbolt 3, vo svetlomodrom PI3EQX8904 PCIe ReDriver, v tmavomodrom PI3PCIE3242 PCIe prepínač 4x Pericom a vo fialovom zvýraznení expandér NXP L6524 pre I /O.
IFixit konštatuje, že nový Apple Mac Pro je „zázrak“. Je krásny, skvele zostavený s majstrovskou triedou opraviteľnosti. Veľkú časť modulov je možné vymeniť bez použitia nástrojov, často sa tu využívajú štandardné struky a konektory. Jediná výhrada sa týka SSD disku, ktorý sa nedá vymeniť, čo je vzhľadom na zabezpečenie čipom T2 pochopiteľné.
Skóre opraviteľnosti je 9 z 10 možných bodov. Podľa iFixit je to nepochybne najľahšie opraviteľný produkt Apple za poslednú dobu.