Reklama

Franky preletel na hoverboarde Lamanšský prieliv

Zdroj | Le Monde
Richard Pliešovský
Zdroj | Le Monde
Zdroj | Le Monde

Po prvom neúspešnom pokuse sa to včera podarilo. Prieliv dlhý 35,4 kilometra preletel vynálezca Franky Zapata za 22 minút. Na prvý pohľad nejde o nič výnimočné, ale len pokiaľ sa nad tým lepšie nezamyslíme.

Francúzsky vynálezca a bývalý majster vodných športov, 40-ročný Franky Zapata včera dokázal, že jeho hoverboard s názvom Flyboard Air je plne funkčné zariadenie. Preletel zo Sangatte (Francúzsko) do Doveru (Veľká Británia) s jedným „medzipristátím“ na natankovanie paliva. Práve doplnenie paliva spôsobilo jeho pád do mora pri prvom pokuse, keď si nestihol vymeniť batoh s palivom.

Flyboard Air zatiaľ dokáže letieť len 10 minút, má päť malých tryskových motorov a poháňa ho kerozín. Franky vyvíjal technológiu tri roky, finančne mu pomohol francúzsky vojenský grant vo výške 1,3 milióna eur.

Zdroj | Le Monde

Či už ide o historickú udalosť alebo nie, nie som ten, kto o tom rozhodne, čas ukáže.

Franky Zapata

Zdroj | BBC

Francúzsky minister obrany Florence Parly povedal pre rozhlasovú stanicu France Inter, že Flyboard Air môže slúžiť na rôzne účely, napríklad ako letecká logistická platforma, ale aj ako útočná platforma.

Pozrite si

Zapata Racing Air Flyboard – prvé malé vznášadlo

Zdroj | BBC
Zdroj | BBC

Skeptik by povedal – Čo z toho, že vie Franky lietať, chlieb nebude lacnejší. Frankymu sa však napriek tomu podaril husársky kúsok, ktorý dokázal, že jeho technológia hoverboardu je funkčná a môže sa ďalej zdokonaľovať.

Pozrite si

Bude lietajúce auto Flyer od Kitty Hawk len ďalšia kratochvíľa Larryho Pagea?

Hoverboard je úžasné zariadenie, na ktoré netrpezlivo čaká armáda, a určite nielen tá z Francúzska. Predstava, že vojaci budú môcť mať k dispozícii prenosný stroj na lietanie je niečo, ktorej význam si dnes zrejme ani nevieme poriadne uvedomiť. Ak na hoverboard postavíme autonómneho robota, dostane táto zbraň celkom nový význam.

Ale aj civilné využitie bude mať veľký rozsah využitia. Okrem pomoci pre záchranárov (napríklad v Tatrách pre českých turistov), policajtov či zdravotníkov. Ďalšie využitie určite nájde v rekreačnom vyžití, ideálne nad vodnou hladinou.

Zdroj | Wikipedia

Bratia Wrightovci, ktorí 17. decembra 1903 dokázali preletieť 279 metrov, ukázali, že začiatky môžu byť skromné, ale ak je nápad a idea silná, dokáže zmeniť svet. Držíme palce, Franky!

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.