Intel počas výstavy COMPUTEX 2019 v ďalekom Taipei predstavil tiež notebook s dvomi displejmi. Ten od Intelu je ale prepracovanejší a určený hlavne hráčom. Nazval ho Honeycomb Glacier, čo sa ani nedá preložiť, pretože to nemá logiku – ľadovcový včelí plást.
Ale späť k samotnému notebooku. Je nutné vedieť, že ide iba o koncept, nie je to reálny produkt, ktorý sa Intel chystá uviesť do predaja. Intel vyrába celkom iné produkty. V tomto prípade chcel ale ukázať, že technologicky je možné mať poriadne výkonný stroj, ktorý by sa mohol vyrovnať stolnému počítaču aj čo sa týka displejov.
Intel nestavil na nejaký výklopný, alebo výsuvný displej do strany, ako sme kedysi mohli vidieť u Razru (Project Valerie). Intel natlačil druhý displej pod ten hlavný. Na rozdiel od ASUSu a jeho nepraktických ZenBookov Duo je ale časť s týmto displejom výklopná. V prípade potreby tak navyše táto časť zdvihne aj hlavný displej a používateľ nemusí pozerať na displej kŕčovito dodola, ale má ho rovno pred očami. Perfektné riešenie.
Ako však poznamenal kolega, je otázne, koľko by zniesol spodný pánt, ktorý by mal držať hmotnosť oboch displejov a navyše, aby sa netriasol aj pri sebemenšom záchveve stola. Podľa portálu The Verge, ktorý mal možnosť si notebook i vyskúšať je však Intel na svoj duálny kĺb tak hrdý, že im ho ani nedovolil detailnejšie nafotiť či natočiť. Displeje vraj držia v zvolenej polohe vďaka akejsi mechanickej jednosmernej cylindrickej spojke. Čo si pod tým máme predstaviť žiaľ celkom netušíme.
Plusom výklopného systému je i fakt, že sa tým odokrýva viac priestoru pre chladenie komponentov vo vnútri. O to sa stará iba jeden, no poriadne výkonný ventilátor. Vo vnútri je osadený až 45-wattový 8-jadrový Intel Core i9 procesor pretaktovaný na 60-wattový a grafika NVIDIA GeForce 1060 pretaktovaná na 95 W. Samozrejmosťou má byť top výbava, takže chýbať nebude ani Wi-Fi 6, Bluetooth 5 a množstvo plnohodnotných portov.
Hlavný displej má mimochodom 15,6″ a Full HD rozlíšenie, sekundárny displej pod ním má 12,3″ uhlopriečku a rozlíšenie 1 920 x 720 px. Sekundárny je navyše dotykový. Pôvodne je vraj vyrobený pre automobilový priemysel. Nikto totiž podobný displej pre IT odvetvie nevyrába. Nad hlavným displejom je navyše ešte systém od Tobii pre sledovanie polohy očí.
Sekundárny displej má slúžiť hlavne pre hráčov, no využitie si nájde aj u tvorcov. Či už ide o grafikov, videoeditorov, fotografov či developerov, všetkým sa druhý displej poruke môže hodiť na rýchlejšie ovládanie a používanie programov, s ktorými pracujú.
Žiaľ, Intel Honeycomb Glacier je iba prototyp. Podľa predstaviteľov Intelu je ale šanca, že sa objaví v podobnom u niektorého zo svetových výrobcov. Tí vraj prejavili záujem o možnosť postaviť svoj vlastný stroj na základoch Honeycomb Glaciera. Navyše, ako povedal pre The Verge vedúci vývojového oddelenia, ani Ultrabook nemal prakticky nikto, až kým ho Intel nevyrobil sám, taktiež ako prototyp.