Reklama

Zdieľajte súbory rýchlo a pohodlne vďaka AirDrop

Juraj Recký

Medzi mnohými drobnými vychytávkami, ktoré Apple na svojich zariadeniach ponúka, aby bolo ich používanie komfortnejšie, je aj spôsob prenosu dát AirDrop. Pomocou tejto funkcie môžet posielať súbory bezdrôtovo, aj keď ste off-line.

AirDrop je bezdrôtový spôsob prenosu dát medzi zariadeniami od Apple. Dáta dokážete prenášať podľa ľubovôle medzi iPhonmi, Macmi a iPadmi, avšak na iné zariadenie, ako to s logom nahryznutého jablka, dáta AirDropom neodošlete. 

O AirDrope sa dlho priveľmi nehovorilo, pretože si tento spôsob prenosu dát žil pomerne svojim životom a úspešnosť používania bola skôr 50 na 50. Dnes už AirDrop funguje bez väčších problémov a Apple tak opäť ponúka svojim používateľom o niečo viac komfortu.

Pozrite si

Načo je dobrá aplikácia Kľúčenka v macOS?

AirDrop dokáže poslať súbor do deviatich metrov, Apple síce nehovorí o limite na prenos dát, no používatelia sa na internetových fórach sťažujú, že pri 8 GB sa prenos nedarí. Dáta viete posielať tiež viacerým ľudom súčasne. Na limitovaný počet príjemcov sa zatiaľ neprišlo. 

Limit je tiež v počte prenášaných súborov. Na jedno odoslanie nemáte problém s desiatkami súborov, v stovkách už bude prenos neúspešný. Tiež, ak posielate súbory na iOS, musia byť rovnakého typu. Teda z macOS nemôžete do iPhonu poslať naraz fotky a textové dokumenty, musíte posielať zvlášť fotografie a zvlášť textové súbory. Medzi počítačmi od Apple môžete miešať a posielať súbory ako potrebujete. 

Na to, aby ste mohli prenášať dáta AirDropom, musíte mať na všetkých zúčastnených zariadeniach zapnutý Bluetooth a Wi-Fi. Nie je však podmienkou, že musíte byť pripojený na sieť. Dáta môžete posielať, aj keď ste off line. Avšak, ak už je na Wi-Fi pripojené niektoré zo zúčastnených zariadení, musia sa aj ostatné pripojiť do tej istej siete. 

Pozrite si

Na čo je dobrý Finder v macOS?

Môže sa vám stať, pri starších zariadeniach, že AirDrop fungovať nebude. Dôvodom je, že Apple používalo starší typ Bluetooth.

AirDrop funguje tak, že zariadenia sa medzi sebou kontaktujú pomocou Bluetooth a vytvoria zabezpečenú komunikáciu. Samotný prenos dát však prebieha cez Wi-Fi, nakoľko cez Bluetooth je pomalý. Ako sme už spomenuli, na prenos dát nie je podmienkou byť pripojený na Wi-Fi sieť. Zariadenia si medzi sebou vytvoria vlastnú. 

Zdroj | Tracebit

V prípade, že budete mať na niektorom zo zariadení, starší operačný systém od Apple, môže sa stať, že AirDrop nebude fungovať. 

Ako zapnúť AirDrop na macOS a poslať súbor. 

Kliknite na Finder.

V bočnej ponuke kliknite na AirDrop.

Aby ste mohli dáta posielať alebo prijímať je treba nastaviť kto vás vidí na Kontakty alebo Všetci. 

Všetky Apple zariadenia so zapnutým AirDropom sa vám zobrazia vo Finderi.

Pomocou Drag and Drop prenesiete súbory, ktoré chcete poslať na kontakt. 

Druhou možnosťou ako poslať súbory je kliknúť na súbor, či súbory, pravým tlačidlom myšky, v menu vybrať zdielať a položku AirDrop.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.