Je celkom možné, že o nejaký čas oznámi Mirka Almásy aké počasie bude dnes na Venuši. Zatiaľ sa však musíme uskromniť s menej sexi prejavom od sondy InSight, ktorá to s hlásením počasia z Marsu myslí naozaj celkom vážne.
Sonda InSight začala získavať meteorologické údaje na Marse. Pristála v blízkosti rovníka v lokalite Elysium Planitia kde je teraz zimná sezóna.
Denné hlásenie dostávajú vedci od 11. februára, môžete si ich pozrieť na tejto webovej stránke NASA. Nájdete tam informácie o teplote vzduchu, rýchlosti vetra a tlaku vzduchu.
Sonda je vybavená sadou senzorov vyvinutých laboratóriami Jet Propulsion Laboratory NASA, Cornell University a španielskym strediskom Centro de Astrobiología. Tieto nástroje (označujú sa ako APSS) zbierajú údaje každú sekundu marťanského dňa, ktorý sa nazýva sol. Má 24 hodín, 39 minút a 35,244 sekúnd. InSight ich bude posielať na Zem každý deň nasledujúce dva roky, vedci tak získajú o „červenej“ planéte oveľa lepší obraz.
APSS sa skladá zo snímača tlaku vzduchu umiestneného vo vnútri landera, dvojice snímačov teploty vzduchu a vetra na palube sondy (volajú sa TWINS) a magnetometra umiestneného na okraji paluby. Magnetometer je použitý po prvýkrát na inej planéte ako je Zem.
Jeden zo senzorov TWINS smeruje na východ a druhý na západ. Tento nástroj dovolí sonde zistiť, či do seizmometra nezasahuje silný vietor a neskresľuje merané údaje.
APSS je vhodná na meteorologické merania na iných planétach a nesmierne dôležitá pre úspech samotnej sondy InSight.
„APSS nám pomôže odfiltrovať environmentálny hluk v seizmických údajoch a vedieť, kedy vidíme „marsotrasenie“ a kedy nie,“ povedal astronóm Cornellovej univerzity Don Banfield.
„Tým, že budeme neustále pracovať, uvidíme aj podrobnejší pohľad na počasie než väčšina povrchových misií, ktoré zvyčajne zhromažďujú údaje iba prerušovane počas celého solu.“
Senzory TWINS umožnia vedcom študovať spôsob, ako vietor hýbe prachom na povrchu Marsu. Doteraz presne nevedia aký má vplyv na tvorbu dún a prachových búrok, ktorá napríklad ukončila misiu roveru Opportunity.
Prvé informácie o počasí ukazujú, že na Marse to nie je naozaj žiadna sranda. Prachové búrky sú časté aj v Elysium Planitia, pieskové tornáda tu bežne dosahujú rýchlosti do 100 km/h. Na Zemi má takýto vír priemerne 15 metrov a na výšku jeden kilometer, na Marse je to 100 metrov s 5 až 10 kilometrovou výškou.