Reklama

Naša blízka budúcnosť? Pripravte sa na čokoľvek

Zdroj | CableLabs
Richard Pliešovský
Zdroj | CableLabs
Zdroj | CableLabs

CableLabs založili v roku 1988 americkí poskytovatelia káblových služieb, ale členmi tejto neziskovej organizácie môžu byť operátori z celého sveta. Spoločnosť vďaka tejto spolupráci vie, aké majú tieto firmy požiadavky na nové technológie či služby. Obrovským prínosom CableLabs pre operátorov je aj zjednodušenie problematiky o autorských právach a minimalizovanie rizika na trhu s duševným vlastníctvom.

CableLabs teraz uverejnila krátky film s názvom „Blízka budúcnosť. Pripravený na čokoľvek.“ Film nás sprevádza budúcnosťou a ukazuje, ako nám bude pomáhať technológia v budúcnosti. Očividne nám prinesie revolúciu v spôsobe, akým prijímame nové informácie. Budeme musieť zmeniť spôsob vzdelávania, ktorý už dnes evidentne nespĺňna potreby doby.

Ide v poradí už o tretí film v tomto futuristickom seriáli. V roku 2016 natočili film Blízka budúcnosť: Prineste to (The Near Future: Bring It On). Minulý rok to bol film Blízka budúcnosť: Lepšie miesto (The Near Future: A Better Place).

Firma v budúcnosti samozrejme vidí veľkú úlohu káblových a bezdrôtových sietí, na čo bude treba veľké množstvo dát. Ale veľký prínos tiež predpokladá v rozšírenej (AR) a virtuálnej (VR) realite, nielen pri zábave a hrách, ale najmä vo vzdelávaní.

Vďaka VR a AR sa dokáže používateľ teleportovať do virtuálneho prostredia, z tropickej džungle až na povrch Mesiaca. Technológia head-mounted display (HMD) dokáže integrovať objekty v reálnom živote a prezentovať potrebné informácie tak, aby boli ľahko pochopiteľné a zmazali tak hranicu medzi učením a zábavou.

Pozrite si

Ako vplýva virtuálna realita na našu psychiku?

Stenové displeje umožnia tímovú spoluprácu na diaľku a prenesú ju na úplne inú úroveň ako ju poznáme dnes. Na videostenu sa bude premietať video v životnej veľkosti s nulovou latenciou, vďaka čomu bude interakcia s používateľmi veľmi prirodzená.

Umelá inteligencia (AI) bude integrovaná tak, aby nám pomáhala v každodennom živote a hlasoví asistenti (dnes napríklad Amazon Alex, Google Assistant, Siri) budú perfektnými pomocníkmi a spoločníkmi. Vo filme vidíme ako Millie pomáha jej asistent a poskytuje potrebné informácie. Technológia AI však bude vedieť viac. „Vycíti“ akú má jej majiteľ náladu a dokáže ľudským spôsobom usmerniť jeho konanie, aj keď má ťažký deň, alebo sa ocitol v neznámom prostredí.

Internet vecí je ďalšia technológia, ktorá teraz len začína, ale v budúcnosti bude našim každodenným spoločníkom. Jeho úlohou bude zbierať a interpretovať dáta podľa našich potrieb.

Pozrite si

Internet vecí je budúcnosť. Ako je na ňu pripravený Orange?

Vytváranie hologramov, také obľúbené v sci-fi, sa tiež stane bežnou súčasťou života, či už v škole, v práci, ale aj pri komunikácii s priateľmi na druhom konci zemegule.

Pozrite si

Prinesú 3D „laserovky“ revolúciu do trojrozmernej tlače?

Zdroj | CableLabs

Vo videách sa pravidelne ukazuje Phil McKinney, generálny riaditeľ CableLabs. Hovorí, že ich videá sú zasadené do reality blízkej budúcnosti – v horizonte troch až ôsmych rokov.

Nuž čo dodať? Všetky technológie, asi až na holografickú, sú už dostatočne pokročilé, aby razantne vstúpili do nášho života. Alebo až do životov našich vnukov? Otázkou je, či tej techniky nebude priveľa.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.