Reklama

Campus Party Europe

Roman Calík

Počuli ste už o mega veľkej Campus Party? Vedzte, že ide o unikátny týždňový festival, kde sa stretávajú tí najväčší tech nadšenci, aby menili svet okolo nás.  Ľuboš Gajdoš, výkonný riaditeľ pre informačné systémy Telefónica Slovakia nám prezradil viac…

21 – 26 augusta 2012, Berlín

 

Ľuboš Gajdoš

Čo je to vlastne Campus Party a ako vznikla?

Campus Party je najväčší technologický festival, na ktorom sa zíde tento rok v Berlíne až 10 000 mladých počítačových nadšencov, vývojárov a internetových inovátorov. Budú si môcť 24 hodín denne vymieňať najnovšie informácie z oblasti inovácií, kreativity, vedy a digitálnej zábavy. Viac technologických nadšencov pod jednou strechou jednoducho nikde inde nestretnete. Od svojho vzniku, v roku 1997, vyrástol festival Campus Party na globálnu komunitu viac ako 180 000 mladých, technologických nadšencov v Európe, USA a Latinskej Amerike, ktorí spolupracujú, učia sa a podporujú inovácie. Podujatie organizujú spoločnosti Futura Networks a Telefónica, so svojou obchodnou značkou O2, pod záštitou Európskej komisie.

 

Čo by malo byť hlavným ťahákom tohtoročného festivalu?

Festival, ktorý sa bude konať 21 až 26 augusta 2012, ponúkne viac ako 600 hodín rozhovorov, diskusií a seminárov v 16 rozmanitých oblastiach. Tie sú rozdelené na 24 tém, ako napríklad voľne šíriteľný softvér, podnikanie, sociálne médiá, hráčsky priemysel, vývoj, kybernetika, dizajnovanie a mnoho iných. Hlavným cieľom účastníkov bude prepísať zdrojový kód Európy a pomôcť zmeniť Európu na lepšie miesto vďaka technológiám a technickým inováciám. Na mieste bude takisto veľké množstvo výziev, súťaží a podujatí naplánovaných samotnými účastníkmi, ktoré budú prebiehať až dlho do noci. Na prvom ročníku v Berlíne sa na pódiu predstavia dvaja medzinárodní inovátori a myslitelia z oblasti kultúry a histórie: brazílsky spisovateľ Paulo Coelho a Sir Tim Berners-Lee, známy ako jeden z otcov internetu. Z minulých ročníkov môžeme spomedzi prednášajúcich spomenúť bývalého viceprezidenta USA Ala Gora, vedca Stephena Hawkinga či spoluzakladateľa spoločnosti Apple Steva Wozniaka.

Campus Party
Na Campus Party 2011 (Valencia) vystúpil aj Julien Fourgeaud, ktorý je známy vďaka hre Angry Birds.

Aký má vlastne zmysel na jedno miesto sústrediť desaťtisícovú komunitu geekov?

Európa v súčasnosti bojuje s ťažkými podmienkami. Mladým ľuďom chýba možnosť rastu a nové príležitosti. Veď napríklad v Španielsku je bez práce každý druhý mladý človek, v Európe je to každý štvrtý. Vďaka neustálej výmene skúseností, inováciám a kreativite majú mladí na festivale možnosť prepísať zdrojový kód Európy. Technologický pokrok a digitálne inovácie idú totiž ruka v ruke s rozvojom spoločnosti. A keďže 10 000 talentovaných mladých ľudí tu strávi spolu takmer 1,7 milióna hodín na spoločných úlohách, veríme, že sa to môže naozaj podariť.

Ako môže Slovák získať vstupenku na toto podujatie?

Záujemcom odporúčame sledovať facebookovú stránku O2 na Slovensku, prípadne rovno facebook Campus party (facebook.com/#!/CampusParty). Tu nájdu podrobné informácie o prihlasovaní. Stačí pritom vyplniť formulár na stránke www.campus-party.eu. Po jeho vyplnení záujemca dostane potvrdzujúci e-mail s ID kódom. Následne je potrebné poslať meno a ID kód e-mailom do O2 a potom už iba počkať na info e-mail kedy a odkiaľ budú odchádzať autobusy. So sebou si treba vziať spacák, stany budú na mieste zabezpečené.

Campus Party
Web stránka Campus Party Europe je plná zaujímavých informácií o technologickom festivale.

Čo má Telefónica spoločné s Campus Party a komunitou, ktorá sa jej zúčastňuje?

Ako jedna z najväčších spoločností, každý piaty človek v Európe je zákazníkom Telefónica, máme povinnosť podniknúť reálne kroky pre zlepšenie. A keďže veríme v potenciál mladých ľudí, rozhodli sme sa ich podporiť a pomôcť im pokúsiť sa vytvoriť si svetlejšiu budúcnosť.

 

Na ktorých miestach sa táto komunita ešte stretáva? Neplánuje sa obdobné podujatie aj na Slovensku?

V súčasnosti existuje takmer 180 000 „campuseros“, teda účastníkov týchto campusov, ktorí sú v kontakte a zdieľajú si skúsenosti. V súčasnosti sa okrem špeciálnych európskych, miléniových a ibero-amerických podujatí organizujú aj výročné podujatia v mestách Sao Paulo (Brazília), Bogota (Kolumbia), Valencia (Španielsko), Quito (Ekvádor) a Mexico City (Mexiko). Festival v Berlíne bude prvým festivalom Campus Party v Nemecku.

Čo môže v budúcnosti vzniknúť z podpory takéhoto podujatia?

Veríme tomu, že mladí nadšenci majú potenciál vytvárať skvelé inovácie a zlepšenia. Vedia, čo ich v reálnom živote trápi, čo by im pomohlo. A keďže ide o technologických priaznivcov, pričom na Campus party sa ich zíde najviac na svete, majú aj reálne kapacity vytvárať riešenia nápomocné pre širokú komunitu.

Campus Party

Foto: O2, Campus Party, Héctor Sanz D´Ors, archív

 

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.