Reklama

Island objektívom Note8

Roman Calík

TECHBOX spolu s piatimi slovenskými novinármi mal jedinečnú možnosť vyskúšať najnovší smartfón Samsung Galaxy Note8 doslova v extrémnych podmienkach upršaného Islandu.

Island je krajina, do ktorej odporúčam vycestovať každému. Ak máte radi dobrodružstvo, rezervujte si minimálne týždeň, ideálne sú dva. My sme mali „iba“ 4 dni, napriek tomu, sme zažili veľa a videli to, čo ešte nikdy predtým. Precestovali sme 950 kilometrov a doslova každých pár minút sme sa kochali scenériami, aké sme poznali len z dokumentárnych filmov.

Ja som sa rozhodol, že si okrem Samsungu Galaxy Note8 nezoberiem žiadny ďalší fotoaparát ani kameru. Chybu som však urobil s notebookom, zbytočne som ho nosil so sebou a vytiahol ho v podstate len v lietadle. Na všetko mi stačil smartfón.

Náš prvý deň sme strávili v hlavnom meste Reykjavík, ktoré sa nachádza na juhozápade Islandu. Je to zároveň najsevernejšie ležiace hlavné mesto na svete a je takmer pri severnom polárnom kruhu. Reykjavík má približne 125 000 obyvateľov a všetky zásoby teplej vody pochádzajú z horúcich prameňov.

V meste neprehliadnete typické budovy s plechovými stenami a výraznými farbami. Mám chuť si taký dom postaviť – zamiloval som sa. V Reykjavíku som si vyskúšal najmä nočné fotografie. Samsung Galaxy Note8 musím pochváliť za farby, nielen na displeji smartfónu vyzerajú fotografie lepšie ako skutočnosť.

Vďaka nízkej clone širokouhlého Dual Pixel objektívu iba f/1.7 sú na fotografiách viditeľné detaily aj v extrémnej tme. V praxi sme použili aj pero S Pen, bolo totiž výborným pomocníkom pri zapisovaní objednávok v nočnom bare.

Druhý deň sme strávili v prekrásnom prostredí Islandu, a to v okolí sopky Hekla. Podarilo sa nám navštíviť aj Vikingskú usadlosť a zatopený sopečný kráter Ljótipollur. Fotil som, natáčal celú cestu a milo ma prekvapila výdrž batérie. Nabíjal som v podstate len raz za deň.

Celkovo som nafotil cez 600 záberov a natočil viac ako 300 krátkych videí. Musím pochváliť stabilizáciu pri videu. Gro záberov z auta v teréne je plne použiteľných, o čom sa môžete presvedčiť aj vo videu vyššie.

V oblasti Landmannalaugar sme dokonca vyskúšali horúce pramene, ktorých teplota miestami dosahovala viac ako 80°C. Po ceste F208, určenej len pre off-road so 4×4 sme sa vrátili parkom Fjallabak a na noc sme sa uložili v mestečku Kirkjubaerjarklaustur. Dokonca sa mi podarilo nafotiť aj polárnu žiaru. Výhodou je v tomto prípade profesionálny režim, kde si môžete okrem iného nastaviť ISO až do 800 a čas 10 sekúnd.

Najviac som však využíval dve nové funkcie duálneho fotoaparátu, s ktorými môžete vytvoriť skutočne vydarené fotografie. Prvou je Dynamické zaostrovanie, kedy môžete vytvárať fotografie s rozostreným pozadím. Rozostrenie si viete aj dodatočne upraviť, dokonca si z takto vytvorenej fotografie môžete uložiť aj širokouhlú verziu snímky, ktorú vytvára jeden z objektívov.

Druhou funkciou, ktorú som mimoriadne ocenil bol dvojnásobný optický zoom. Napríklad k vodopádu Svartifoss, ktorý je obkolesený vertikálnymi útvarmi vytvorenými sopečnou lávou, sa nedostanete bližšie. A tak sa hodí priblíženie bez straty kvality. Som zástanca fotografovania, kedy je lepšie sa k objektu priblížiť, ale niekedy to jednoducho nejde.

Náš tretí deň na Islande sme začali návštevou ľadovej lagúny Jökulsárlón, ktorá sa roztápa aj vplyvom globálneho otepľovania. Ešte počas cesty som pre vás písal už tretiu časť fotoreportáže z Islandu. Všetko cez Note8. Výhodou je, že v Islande využívate dáta ako na Slovensku.

Práve pri písaní článkov potešil aj veľký 6,3-palcový displej a som rád, že pri Note8 Samsung okraje zaoblil menej. Mám tak na písanie a prácu väčšiu plochu. Pri niekoľko kilometrovej túre, kedy sa striedal dážď so slnkom, som ocenil aj vodeodolnosť smartfónu.

Ak sa na Island vyberiete, určite navštívte oblasť Sjónarnípa, kde sa budete kochať pohľadom na „ľadovú horu“ tiahnúcu sa až do údolia a zastavte sa aj pri kaňone Fjadrargljufur, ktorý dosahuje hĺbku viac ako 100 metrov a dĺžku viac ako 2 kilometre!

Posledný deň bol pre Note8 asi najväčšou zaťažkávajúcou skúškou. Navštívili sme totiž modrú lagúnu – Blue lagoon s geotermálnou morskou vodou. Je typická modrou farbou a obsahuje 9 miliónov litrov vody, ktorá sa obmieňa každých 40 hodín. Aby sme mali pamiatku, zobral som Note8 do 38°C vody a som rád, že je stále funkčný.

Musím sa priznať, že Island bol pre mňa obrovským zážitkom. Určite sa sem vrátim aj so svojimi priateľmi. Nie je to lacná krajina, veď za polievku tu zaplatíte 18 € a za pivo 9 €. Stojí to však za to. A jedno viem isto. Opäť si pribalím aj Note8.


Za možnosť priniesť vám tieto megazážitky ďakujeme spoločnosti Samsung Electronics.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.