Satelity vykonávajú korekčné manévre pomocou malých reaktívnych motorov, využívajúcich ako pohonné médium stlačené plyny. Pri väčších zmenách dráhy prichádzajú k slovu aj hlavné motory s raketovým palivom.
Na stabilizáciu polohy sa však často využíva gyroskopický efekt zotrvačníkov.
Ale takéto zotrvačníky používajúce guličkové ložiská majú svoje nedostatky – otáčajú sa relatívne pomaly (pod 6000 ot/min), zaberajú veľa miesta, potrebujú pevne riadené prostredie a nie sú príliš presné.
Našťastie vedci zo spoločnosti Celeroton pri Eidgenössische Technische Hochschule Zürich (ETH) našli efektívnejšie riešenie, ktoré môže pomôcť pri nasadení hlavne v malých satelitoch, známych ako CubeSat.
Vytvorili magnetický motor, ktorý dosahuje rovnaký efekt ako bežný gyroskop, ale nemá spomenuté nevýhody. Keďže sa vznáša v magnetickom poli, môže sa bez opotrebenia otáčať rýchlosťou až 150 000 ot/min. Sila gyroskopického efektu rastie s počtom otáčok, takže takýto zotrvačník bude stabilizovať satelit omnoho spoľahlivejšie.
Na druhej strane pre dosiahnutie rovnakého momentu hybnosti môže byť takýto magnetický motor omnoho menší, než klasický (rozmery kompenzuje rýchlosť otáčok), čo je pri malých satelitoch neoceniteľná vlastnosť.
Motor je v súčasnosti v štádiu prototypu a chvíľu potrvá, kým sa uplatní komerčne. O jeho využitie však podľa ETH už prejavilo záujem viacero partnerov, vrátane Európskej vesmírnej agentúry ESA.
Magnetický pohon však nie je taká novinka, ako by sa mohlo zdať. Používa sa napríklad aj v prémiových high-end gramofónoch, aké nájdete v sortimente nemeckej spoločnosti Transrotor. Tam sa však kotúč pohybuje ďaleko nižšími rýchlosťami.