Reklama

Vyznajte sa v počítačoch – all in one

Dominik Fúsek

V predchádzajúcich troch častiach sme sa venovali prenosným počítačom, nastal čas pozrieť sa na počítače, ktoré sa zo stola nepohnú. Už dávnejšie vznikla myšlienka integrovať všetky súčiastky počítača do jedného zariadenia – monitora. Počítače all in one (všetko v jednom) sú v poslednom čase stále populárnejšie, a to nielen vďaka schopnosti ušetriť na stole veľa miesta.

Pozrite si

Lenovo ThinkCentre X1 AIO – elegán nielen pre biznismenov

LG V300

Mať počítač s veľkým monitorom, ktorý nezaberie veľa miesta, je veľmi lákavá myšlienka. Za následok má však aj niekoľko negatívnych skutočností. Predovšetkým, vtesnať všetky súčiastky do pomerne tenkého monitora nie je vôbec jednoduché. Výrobcovia majú na výber – buď vytvoria nevzhľadne hrubý monitor s plnohodnotnými desktopovými komponentmi, alebo tenší, na čo však musia použiť menšie súčiastky z notebookov, ktoré sú drahšie a menej výkonné, hoci úspornejšie. Prípadne môže výrobca zvoliť vhodný kompromis. Cieľovou skupinou all in one počítačov sú teda ľudia, ktorí majú na stole nedostatok miesta a nevadí im vyššia cena počítača. Všetko v jednom môže byť ale v niektorých prípadoch aj výhodnou kúpou – najmä jednoduchšie modely. Zriedka sa stáva, že vás kúpa all in one vyjde na menej, než rovnocenný stolný počítač s monitorom a licenciou Windows 7.

Lenovo ThinkCentre Edge 91z

Ďalšou nevýhodou tohto riešenia je komplikovaný alebo až nemožný upgrade. Niektoré počítače majú základnú dosku štandardného typu, iné ale môžu mať upravené (mobilné) verzie, ktoré majú menej rozširujúcich slotov, menej slotov na RAM atď. Takisto nie je možné, aby ste si pri kúpe ďalšieho počítača nechali predchádzajúci monitor, keďže ten je celým počítačom.

LG V300

Displej

Keďže all in one počítače na prvý pohľad pôsobia ako monitory, veľkosť a iné kvality ich displeja sú základným parametrom. Uhlopriečky sa pohybujú od 15 do 27 palcov, rozlíšenie osciluje medzi 1 366 x 768 a Full HD. V súčasnosti sú pomerne populárne aj panely so schopnosťou snímať dotyk prsta. Zatiaľ ide skôr o akúsi „parádičku“, než o praktickú funkciu, keďže OS Windows 7 je stále navrhovaný primárne pre ovládanie myšou, hoci dokáže pracovať s multitouch gestami. Mierne sa situácia zlepší s príchodom Windows 8. Dovtedy už sa možno na trh dostanú už aj prvé počítače s 3D displejom.

Intel Atom

Procesory – mobilné vs. desktopové

Keďže je toto konštrukčné riešenie pomerne nové, nestihlo trh zaplaviť množstvo modelov a tak je zatiaľ výber obmedzený. Čo sa týka procesorov v all in one počítačoch, môžeme ich rozdeliť na štandardné desktopové a ich mobilné verzie. Druhé spomínané sú úspornejšie a šetria cenné miesto vnútri počítača, ale majú aj nižší výkon. Používa sa široká paleta čipov od jednojadrových Intel Atom cez AMD Zacate E-350 až po mobilnú špičku reprezentovanú radom Intel Core i7.

Intel Core i7

Desktopové procesory sú obyčajne používané v úspornejších variantoch s nižšími frekvenciami. Ponuka začína dvojjadrovými jednotkami Intel Celeron Dual Core alebo AMD Athlon a končí na Intel Core i5 či dokonca i7. Takto vybavené modely sú už pomerne drahé. Dá sa povedať, že čím vyšší výkon, tým menej sa oplatí all in one a tým výhodnejšia je voľba desktopu.

AMD Radeon HD

RAM a grafika – multimédiá áno, hry už nie

Operačné pamäte jednotlivých modelov sa líšia najmä svojou veľkosťou a výkonom, ich popisu sme sa detailne venovali v predchádzajúcich častiach seriálu. Za zmienku ale stoja grafické karty. Keďže sú zamerané skôr na úsporu, takmer vždy v nich nájdeme integrovanú grafiku. Zriedka sú používané dedikované karty, a aj to prinajlepšom z nižšej triedy (najobľúbenejší je čip AMD Radeon HD 6450), často nachádzame mobilné karty. Len zriedka vidíme karty strednej alebo vyššej triedy, nimi vybavené počítače už atakujú hranicu 1 000 €. S multimédiami vrátane HD videa si all in one počítače poradia hravo, s modernými hrami už podstatne ťažšie, nové tituly si na nich často vôbec nezahráte. Pre hráčov teda vhodné nie sú.

Lenovo ThinkCentre M90z

Mechaniky, konektory, softvér

Optické mechaniky (či už DVD alebo Blu-ray) sú štandardnou výbavou, kvôli konštrukčnému riešeniu sa obyčajne nachádzajú na boku prístroja, t. j. ide o mechaniky typu slot-in. Kvôli úspore miesta môže byť ochudobnená konektorová výbava, preto pred kúpou odporúčame skontrolovať, či má počítač všetky požadované rozhrania. Štandardne však bývajú prítomné aspoň štyri USB (2.0, vo vyššej triede 3.0), jeden HDMI, Ethernet konektor a dva audio Jacky. Základnou výbavou je aj Wi-Fi modul. Vhod môže prísť aj taká webkamera či integrovaný TV tuner. Výhodou tohto konštrukčného riešenia je aj eliminácia zavadzajúcich káblov – stačí jediný, a to napájací. Pribudnúť môžu k nemu ďalšie (pre pripojenie myši a klávesnice, prípadne internetu), už v strednej triede sú však štandardom bezdrôtové ovládacie prvky.

Apple iMac

Pokiaľ ide o operačný systém, odhliadnuc od počítačov Apple iMac môže byť Microsoft spokojný – na všetkých ostatných je jeho Windows 7 (niektoré all in one PC sú predávané bez systému). Jediné, na čo si treba dať pozor, je jeho prítomnosť v 64-bitovej verzii.

Posledným parametrom je samozrejme cena. Veľa času nezaberie a veľmi pomôže jednoduchá analýza, či sa vám viac oplatí počítač všetko v jednom, alebo ekvivalentne vybavený desktop s porovnateľným monitorom. S výnimkou nižšej triedy, vďaka priestorovej úspornosti a „príplatku za novotu“ žiaľ all in one väčšinou prehrávajú. V poslednej časti seriálu sa pozrieme na ich premožiteľov.

Foto: AMD, Apple, Lenovo, LG, Intel, Techbox.sk

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.