Reklama

9 streamovacích služieb, ktoré môžete darovať na Vianoce

Zdroj | Philips
Juraj Recký
Zdroj | Philips
Zdroj | Philips

Streamovacie služby sú stále populárnejšie. Sú pohodlné, dávajú vám slobodu, ponúkajú bohatý obsah a sú stále viac lokalizované pre Slovensko. Ideálny vianočný darček!

Hľadáte tipy na iné technologické darčeky pod stromček? Všetky články z našej predvianočnej série nájdete v špeciálnej kategórii Čo pod stromček (ČPS).

Čo vedieť pred kúpou?

Pravidelní čitatelia Techbox.sk poznajú z našich seriálov o streamovacích službách všetky u nás dostupné ako hudobné tak filmové a seriálové služby. V našich článkoch sme ich predstavili ako jednotlivo, ale aj skupinovo.

Aby ste však nemuseli všetko študovať a preklikávať sa medzi jednotlivými článkami, zhrnieme si v skrátenej verzii to najdôležitejšie.

Streamovacia služba vám ponúka obsah, ktorý si užijete bez toho, aby ste ho museli sťahovať. Preto, samozrejme, potrebujete kvalitné a stále pripojenie na internet a ak obsah konzumujete niekde vonku tiež potrebujete dostatok dát.

Pozrite si

7 počítačov k telke pre šetrenie priestoru

Dnes streamovacie služby v rámci mesačného predplatného tiež ponúkajú možnosť uložiť si obsah off-line pre prípad, že nemáte pripojenie. To sa hodí, napríklad, ak niekam letíte. Prípadne máte malý dátový paušál.

Ako sme už naznačili streamovacie služby nie sú zdarma. Štandardne fungujú na mesačnom predplatnom. Bežným modelom je, že pri registrácií zadáte debetnú alebo kreditnú kartu, prípadne inú platobnú metódu ak je v ponuke, a poplatok si prevádzkovateľ automaticky mesačne strhne. Tiež je dnes bežné, že úvodné obdobie je zdarma.

Streamovaciu službu môžete platiť mesačne, no v ponuke býva tiež možnosť zaplatiť službu na celý rok vopred. Pri tejto možnosti zvyčajne získate ročné predplatné za cenu desiatich mesiacov. Nie je to však pravidlo a ponuka sa líši od poskytovateľa k poskytovateľovi.

Pozrite si

10 tipov na vianočný darček pre milovníkov hudby

Takmer všetky služby ponúkajú možnosť rodinného predplatného, v rámci ktorého môže mať do jedného účtu prístup hneď niekoľko ľudí. Za zmienku tiež stojí študentské predplatné, ktoré býva so zľavou okolo 50 %, no takéto predplatné je potrebné dokladovať. Platným potvrdením o štúdiu sa treba preukázať každého pol roka.

Streamovacie služby sú buď hudobné alebo video. Tie hudobné pomerne bežne ponúkajú aj hudobné videoklipy, no oficiálnu službu, ktorá by ponúkala plnohodnotný video aj hudobný obsah dokopy zatiaľ nenájdete.

Pri video streamovacích službách sa oplatí prihliadať na to, do akej miery je lokalizovaná pre náš trh. Teda aké percento obsahu má slovenské titulky, prípadne dabing. Aj keď to znie trochu neuveriteľne, za ostatnú dobu na najsledovanejších video streamovacích službách pribudla masívna lokalizácia pre Slovensko, okrem titulkov a dabingu, tiež Česko-Slovenská produkcia.

Pozrite si

5 OLED televízorov s najlepším pomerom ceny a výkonu

Ak má ten, koho chcete obdarovať obľúbený seriál, film, či hercov, vyberajte tiež podľa týchto kritérií. Rozdeliť služby podľa zamerania alebo kvality obsahu je ťažké, možno až nemožné. Skôr sa oplatí prihliadať na množstvo obsahu, prípadne či služba ponúka vlastnú produkciu a ako veľmi kvalitnú.

Kvalita zvuku a obrazu je individuálna, no vždy dostatočne vysoká. Praskania počas piesní alebo nekvalitného obrazu vo filmoch či seriáloch sa obávať nemusíte.

Zdroj | Philips

Zhrnutie

  • streamovacia služba ponúka obsah on-line, teda potrebujete mať kvalitné a stále pripojenie, zároveň, ale môžete obsah ukladať aj na off-line konzumáciu
  • poplatok je zväčša na mesačnej báze, služby ponúkajú zväčša úvodné, skúšobné, obdobie zdarma
  • môžete zakúpiť aj zvýhodnené rodinné, študentské alebo celoročné predplatné
  • streamovacie služby ponúkajú buď video alebo audio obsah, kombinované zatiaľ nie sú v ponuke
  • slovenská lokalizácia, teda slovenské titulky, dabing alebo priamo domáca produkcia, sú už pomerne bežne dostupné, nie je to však pravidlo
  • kvalita obrazu aj zvuku je vždy dostatočne vysoká

Filmové a seriálové streamovacie služby

Apple TV+

4,99 €

Zdroj | apple

Prečo kúpiť?

Pre používateľov Apple zariadení ide o pomerne jasnú voľbu. Apple všetky svoje služby perfektne integruje do svojho eko systému, čo uľahčuje ovládanie a používanie. Príjemným prekvapením je možnosť používať Apple TV+ aj na smart televízoroch rôznych značiek, tiež cena je jedna z najnižších.

Prečo nekúpiť?

Apple stavia na svojom obsahu, ktorého je zatiaľ v porovnaní s konkurenciou málo. Tiež sa objavili správy, že na základe prísnych vnútorných pravidiel firmy sa niektorý obsah musel prerábať, pretože bol až prehnane explicitný, čo podľa uniknutých informácií nebola celkom pravda.

HBO Go

6,99 €

Zdroj | HBO

Prečo kúpiť?

Najväčším benefitom tejto video streamovacej služby je lokalizácia pre Slovensko a Českú republiku. Nájdete tu najviac titulov s dabingom. Služba bola prvá, ktorá ponúkala naozaj bohatú knižnicu titulkov pre našu lokalitu. HBO Go ponúka priamy detský režim, zatiaľ čo konkurenčné služby len detské profily.

Prečo nekúpiť?

Používateľské prostredie sa líši v smartfóne a na smart televízoroch, nie je práve intuitívne a používatelia sa zvyknú sťažovať, že je aplikácia je pomalá.

Netflix

7,99 € / 9,99 € / 11,99 €

Zdroj | Netflix

Prečo kúpiť?

Netflix je jednou z najväčších a najpopulárnejších video streamovacích služieb na svete. V podstate má také meno, že ak sa na streamovanie videa spýtate, drvivá väčšina ľudí ako prvú uvedie práve túto službu. U nás Netflix dlhodobo bojoval s ignorovaním lokalizácie, čo sa tento rok zmenilo a slovenské titulky, či dokonca dabing, sú čoraz častejšie.

Prečo nekúpiť?

Niektorým používateľom vadí, že aktuálnosť Netflix knižnice. Chýbajú im filmové klasiky a kultové seriály.

Otta

4,99 €

Prečo kúpiť?

Otta je služba od lokálneho operátora Towercom. Práve to, že je to v podstate „slovenský výrobok“ môže byť pre niekoho sympatické. Je tu veľa lokálneho obsahu, ale aj archívy našich televíznych staníc.

Prečo nekúpiť?

Archív s približne tisíckou filmov a seriálov nie je práve oslnivé číslo v porovnaní s konkurenciou.

Hudobné streamovacie služby

Apple Music

2,99 € / 5,99 € / 8,99 €

Zdroj | apple

Prečo kúpiť?

Apple Music je do veľkej miery jasnou voľbou pre používateľov zariadení Apple. Dôvod je integrácia do ekosystému. Pomocou hlasového asistenta Siri môžete Apple Music veľmi šikovne ovládať, dokonca, aj keď nemáte angličtinu práve v malíčku. Príjemnou pomôckou je zapracovaná aplikácia Shazam, ktorá dokáže identifikovať skladbu, ktorá hrá v okolí a ponúkne ju priamo v Apple Music.

Hudobná streamovacia služba od spoločnosti s nahryznutým jablkom ponúka viac ako 50 miliónov skladieb, 24/7 rádiá, nechýba Beats 1, podcasty, umožňuje počúvať skladby off-line a v neposlednom rade zhromažďuje všetku hudbu, ktorú máte vo svojich zariadeniach, na jedno miesto. Ak ste používali iTunes, ktoré Apple nedávno zrušilo, všetka vaša hudba sa automaticky importovala do Apple Music.

Prečo nekúpiť?

Aj keď je Apple Music aplikácia dostupná aj pre Android zariadenia a na počítače s operačným systémom Windows, stále je využitie najpohodlnejšie na zariadeniach od Apple. Avšak, niektoré herné konzoly a iné platformy neponúkajú podporu vôbec.

Deezer

5,99 € / 59,90 €

Zdroj | deezer.com

Prečo kúpiť?

Francúzska streamovacia služba ponúka cez 56 miliónov skladieb od vydavateľstiev ako Universal Music Group, Sony Music alebo Warner music Group. Predplatenie služby vás oslobodí od reklám, budete si môcť skladby sťahovať off-line, počúvať ich v ľubovolnom poradí a získate prístup k textom piesní. Benefitom je kvalita skladieb 320 kbps. Ak zaplatíte za celý rok, získate dva mesiace zadarmo.

Deezer môžete tiež darovať formou darčekovej poukážky a to na 3, 6 alebo 12 mesiacov. V tejto forme nákupu Deezer neponúka cenové zvýhodnenie, mesiac vás vždy vyjde 5,99 eur.

Prečo nekúpiť?

Deezer u nás nie je tak populárny, ako iné streamovacie služby. Problémom preto môže byť zdieľanie hudby, resp playlistov s priateľmi. Ovládanie služby tiež nie je až tak intuitívne ako u konkurencie.

Spotify

5,99 € / 8,99 €

Zdroj | martechtoday.com

Prečo kúpiť?

Zrejme najznámejšia a najpoužívanejšia hudobná streamovacia služba ponúka knižnicu, ktorá počíta viac ako 50 miliónov skladieb. Práve vysoká popularita z nej robí pre mnohých jasnú voľbu. Funguje tiež ako hudobná sociálna sieť. Môžete si vytvárať verejné playlisty, ktoré sa dajú zdieľať, či nasledovať.

Aplikácia je dostupná na všetkých najčastejšie používaných platformách a je prehľadná a intuitívna.

Prečo nekúpiť?

V nastaveniach chýba Slovenčina. Nastaviť si môžete rôzne úrovne kvality zvuku, Spotify však priamo v nastaveniach nešpecifikuje kbps. Prekvapivo je knižnica so skladbami menšia ako v prípade Deezru.

Tidal

5,99 € / 11,99 €

Zdroj | tidal.com

Prečo kúpiť?

TIDAL je dostupný v 53 krajinách sveta a ponúka viac ako 60 miliónov skladieb a 250-tisíc videí. Nechýbajú podcasty, playlisty zostavované ľuďmi z hudobného priemyslu a exkluzívny obsah najrôznejšieho charakteru. Streamovacia služba si dala za cieľ viac než len priniesť hudbu čo najpohodlnejšie a najbližšie fanúšikom.

Ponúka dva programy, TIDAL X a TIDAL Rising. Prvý je pre fanúšikov, ktorým sprostredkováva exkluzívny obsah, napríklad koncerty vysielané on-line alebo účasť na privátnych koncertoch. Rising je zasa pre začínajúcich umelcov, ktorým sa služba postará o celú plejádu činností na podporu šírenia hudby. Kategória predplatného HIFI ponúka skladby v bezstratovej kvalite, teda 1 411 kbps.

Prečo nekúpiť?

Treba zvážiť, či ten komu chcete Tidal kúpiť, naozaj ocení ponúkané prémiové služby. Skutočných hudobných fanúšikov môžu odradiť nedodržiavanie časov premiér očakávaných albumov alebo občasné technické problémy.

YouTube Music

5,99 €

Zdroj | music.youtube.com

Prečo kúpiť?

Umožní sťahovať skladby, vytvárať playlisty a vyhľadávať skladby pomocou umelej inteligencie, a to textami piesní alebo opisom skladby. Rozdiel medzi YouTube Premium a YouTube Music je v tom, že predplatné Premium zahŕňa všetky služby, YouTube Music je zameraná výslovne na hudbu. Ponúka však videoklipy alebo exkluzívny materiál od hudobníkov. YouTube Music je dostupná v 48 krajinách, vrátane Slovenska a Česka.

Prečo nekúpiť?

Tak ako pri všetkom čo patrí pod Google, s istotou nikdy neviete, či spoločnosť nespraví nejakú zásadnú zmenu, ktorá by mohla mať vplyv na pohodlie používania. Napríklad, Google plánuje zlúčiť YouTube Music s Android Hudba, čo to presne znamená ešte nie je úplne jasné. Mnohí sa tiež pýtajú prečo za YouTube Music platiť, keď YouTube je zdarma.

Streamovacou službou darujete zážitok, relax, pohodlie a zábavu. Aj keď obdarovávate konkrétnu osobu, úžitok zo streamovacej služby bude mať celé jej okolie. Veríme, že sme vás inšpirovali a najmä vám pomohli pri rozhodovaní sa. A ak sme vás neinšpirovali dostatočne, pozrite si našu špeciálnu kategóriu Čo pod stromček (ČPS), kde to pravé určite nájdete.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.