Reklama

8pen: pohodlné písanie na malých displejoch

Dominik Fúsek

Ak ste vlastníkom dotykového mobilného telefónu bez hardvérovej QWERTY klávesnice, určite uznáte, že písanie na virtuálnej QWERTY nie je ideálne. Hoci sme v oblasti smartfónov svedkami trendu zväčšovania displejov, čo pohodlie zadávania textu zvyšuje, stále má veľká väčšina telefónov s dotykovým displejom na našom trhu zobrazovač s uhlopriečkou 3,5 palca alebo menšou. „Trafiť“ sa na takomto displeji do miniatúrneho virtuálneho tlačidla nemusí byť vôbec ľahké, obzvlášť pre ľudí s väčšími prstami. Preto prichádza klávesnica 8pen, revolučný spôsob zadávania textu na dotykovom smartfóne.

8pen

QWERTY klávesnica. Toto zariadenie, známe predovšetkým ako neodmysliteľné príslušenstvo počítačov, sa muselo vo vývoji niekoľkonásobne zmenšiť a natlačiť vo virtuálnej forme na malý, najčastejšie len 3,2 palcový displej dotykového mobilu. Na prvý pohľad vyzerá takýto spôsob zadávania textu priam nemožne, ale mnohí z nás si naň zvykli. Našťastie sa objavujú rôzne technológie či úpravy, aspoň trochu zvyšujúce komfort písania. Asi najznámejšou z nich je Swype, kde namiesto ťukania do virtuálnych tlačidiel píšete jedným ťahom. Nedávno ale bola predstavená a verejnosti sprístupnená úplne iná klávesnica – 8pen. Tá využíva novú, možno až revolučnú filozofiu zadávania textu. Nemusíte sa totiž obťažovať triafaním do virtuálnych tlačidiel, na písanie sa totiž používajú gestá a jednoduché pohyby prstom po displeji.

8pen

Ako 8pen funguje? Na displeji sú písmená zoradené do ôsmich skupín, oddelené štyrmi čiarami. Písanie prebieha jednoducho – prstom sa na displeji dotknete stredového kruhu, pohnete vybraným smerom (hore, dole, doprava, doľava), otáčate v smere (resp. do proti smeru) hodinových ručičiek (dĺžka oblúku v závislosti od zvoleného písmena) a na záver sa vrátite späť do stredu, čím sa znak zobrazí na displeji. To je základný princíp – na prvý pohľad možno nemotorný a pomalý, ale s trochou cviku bude pravdepodobne na malých displejoch vhodnejší než klasická QWERTY klávesnica.  Pre lepšiu predstavu odporúčame video pod článkom.

8pen

8pen pridáva aj viacero doplnkových funkcií. Písmená môžete ľubovoľne meniť a usporiadavať, podporované sú špeciálne znaky i diakritika, určite poteší aj možnosť hlasového diktovania či možnosť pridať si vlastné gestá – skratky pre celé slová či vety. Aktuálne je už k dispozícií 8pen vo verzii 1.1, dostupná je bezplatne v Android Markete. V novej verzii pribudla podpora aj starších verzií OS Android (od 1.6), možno sa ale čoskoro dočkáme aj na ostatných platformách.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.