Reklama

8 TOP albumov, ktoré sa oplatí počúvať v novembri 2023

Zdroj | Lee Campbell/Unsplash
Richard Pliešovský
Zdroj | Lee Campbell/Unsplash
Zdroj | Lee Campbell/Unsplash

Aká hudba je najpočúvanejšia? Každému sa páči niečo iné, preto opäť využívame portál Official Charts, ktorý spája viacero hudobných rebríčkov.

Aj v novembri vám prinášame umiestnenie prvých ôsmych najobľúbenejších albumov v Spojenom kráľovstve (predajov CD, stiahnutých súborov, vinylov, audio a video streamov) rebríčka z Official Charts Company pre aktuálny týždeň (17. až 23. november 2023).

1. Taylor Swift – 1989

Obsah pokračuje pod reklamou

Album 1989 (z roku 2014) nasledoval po titule Red a bol speváčkinou odpoveďou na negatívnu, často sexistickú tlač, ktorú v tej dobe útočila na umelkyňu. Album, pomenovaný podľa roku, v ktorom sa narodila, ukazoval, že speváčka stratila naivitu a začínala sa učiť orientovať vo svete. 1989 bola platňou od Taylor Swift s najviac skladbami v Top 100. Hlavný singel Shake It Off bol v roku 2014 až štyri po sebe idúce týždne na vrchole rebríčka Hot 100. Taylor Swift vydala 9. augusta 2023 tento album opäť, ako Taylor’s Version.

2. Beatles – 1967 – 1970 (Blue Album 2023 Edition)

V roku 2023 opäť beatlesmánia? Notoricky známy Blue Album je tu opäť v novej reedícii s novými piesňami. Beatles sa rozpadli v roku 1970 a fungovali pohodlne vo svojich sólových karérach. O znovu spojení nechceli ani počuť. Vydanie setov Blue a Red Album dokázalo, že Beatles sú stále veľká vec a ich hudba vie zaujať aj o desiatky rokov neskôr. Nová edícia prináša okrem vynikajúceho zvuku aj nové piesne a tiež novinku Now and Then, tá je posledná v kolekcii.

3. Beatles – 1962 – 1966 (Red Album 2023 Edition)

Hneď za Blue Album sa umiestňuje Red Album. Pôvodne išlo o dve vinylové sady, ktoré boli prvýkrát vydané v roku 1973. Okrem hitov a singlov prinášali a populárne albumy Beatles. Chrobáci evidentne našli v populárnej hudbe svätý grál, ktorý tu bude s nami ešte dlhé roky.

4. Chase & Status – 2Ruff – Vol 1

Drum’n’bassové duo má aktuálne až tri skladby v top 30 UK. Nedávno k nim pribudla ďalšia pieseň od 2Ruff Vol 1, Liquor and Cigarettes, na ktorej počuť aj rappera ArrDee. Ubehlo pritom už 12 rokov, kedy sa Chase & Status podaril komerčný prelom s ich druhým albumom No More Idol.

5. Baby Queen – Quarter Life Crisis

Podobne ako Olivia Rodrigo, aj 26-ročná speváčka Arabella Latham (jej rodné meno) skladá popové piesne plné sarkazmu, trapasov a starostí čerstvo dospelých ľudí. Materiál na Quarter Life Crisis písala 3 roky, kde rozvíjala úvahy o jej profesionálnej kariére i osobnom živote. Témy, ktoré sa síce v diskografii Baby Queen opakujú, no speváčka ich teraz podáva v súdržnom celku, ktorý prináša nečakané pohľady.

6. Noah Kahan – Stick Season

Obsah pokračuje pod reklamou

Osem mesiacov po úspechu kritikou uznávanej nahrávky Stick Season vydal indie-folkový umelec Noah Kahan deluxe verziu s názvom so siedmimi ďalšími skladbami. Prináša veľa rovnakých tém ako zvyšok jeho diskografie, vrátane problémov duševného zdravia, zneužívania drog a alkoholu, pocitov uviaznutia v malom meste v Amerike a sledovania blízkych odchádzajúcich preč.

7. Passenger – All The Litlle Lights (Anniversary Edition)

Pred jedenástimi rokmi vydal hudobník známy ako Passenger album All The Little Lights, ktorý znamenal významný zlom v jeho kariére. V rokoch, ktoré predchádzali vydaniu tohto albumu, čelil rôznym osobným a profesionálnym výzvam, ktoré ho nakoniec priviedli k tomu, aby sa vydal na cestu cez Spojené kráľovstvo a Austráliu. V tom čase vytvoril album, ktorý mu zmenil život. Jedna z jeho výnimočných skladieb, Let Her Go, sa stala globálnou senzáciou a posunula album na vysoké pozície v rebríčkoch po celom svete. Teraz Passenger, vlastným menom Mike Rosenberg, oslavuje trvalý význam albumu vydaním albumu All The Little Lights (Anniversary Edition).

8. Rolling Stones – Hackney Diamonds

The Stones sa deiatky rokov stali nielen jednou z najväčších svetových kapiel, ale aj výkonným merchandisingovým strojom na peniaze. „Stouni“ pomohli definovať rockové hviezdy, no zároveň to navždy zmenili na veľký biznis. Hackney Diamonds je prvý album s ich novou hudbou od roku 2005. Na niekoľkých skladbách hrá už zosnulý bubeník Charlie Watts, nechýbajú hostia v podobe Eltona Johna, Paula McCartneyho, či Stevieho Wondera. Ak to zhrnieme, Hackney Diamonds nie je ich najlepšou nahrávkou od albumu Some Girls, vydaného pred 45 rokmi, ale určite je to ich najlepšie dielo od Tattoo You.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.