Reklama
  • #iOS
  • 4 min.
  • 2.6.2014

8 noviniek, ktoré Apple iOS 8 prinesie už túto jeseň!

Marek Šimunek

Tak na  toto všetci čakali! Apple iba pred niekoľkými minútami ukončil svoju úvodnú konferenciu v rámci WWDC 2014 a uviedol, čo nové prinesie Apple iOS 8. Pozrime sa na 8 noviniek, ktoré iOS 8 prinesie už túto jeseň.

Apple iOS 8 bude postavené na minuloročnej verzii Apple iOS 7. Nikto asi nečakal radikálne zmeny v dizajne, tie priniesol už iOS 7. Noviniek však nie je málo.

Apple iOS 8

1. Notifikácie

V novom  iOS 8 nájdeme konečne interaktívne notifikácie. Ak vám príde notifikácia, jednoducho môžete na ňu priamo reagovať, bez toho, aby ste museli danú aplikáciu opustiť. Interaktívne notifikácie sa však nebudú týkať len správ, ale aj aplikácii tretích strán.

Apple iOS 8

2. Email

Upravený emailový klient ponúkne nové možnosti pri vytváraní emailových správ. Ak počas písania zistíte, že potrebujete do emailu pridať niečo z iného emailu, jednoducho rozpísaný email minimalizujete, nájdete čo potrebujete a následne jednoduchým gestom otvoríte rozpísaný email a vložíte potrebné údaje. Pribudnú aj nové gestá, pomocou ktorých môžete jednoducho označiť email, ako neprečítaný, vymazať ho, alebo označiť pre neskoršie spracovanie.

Apple iOS 8

3. Quicktype

Apple iOS 8 prinesie aj novú klávesnicu, ktorá nesie označenie Quicktype. Nová klávesnica bude inteligentne odporúčať nasledujúce slovo. Jasné, poviete si, to nie je nič nové. Android to zvláda už veľmi dávno. Quicktype sa však podľa Apple bude učiť to, čo píšete. Takže by mala byť schopná predpovedať slová podľa toho, v akej aplikácii sa nachádzate. Bohužiaľ v úvode nebude klávesnica podporovať slovenčinu. Ak vám ani to nebude postačovať, Apple umožní v novom iOS 8 vývojárom vytváranie nových klávesníc, ktoré si budete môcť nainštalovať a používať v celom operačnom systéme! Konečne!

Apple iOS 8

4. Správy – iMessages

Apple okrem iného upravil aj aplikáciu správy, v ktorej sa hlavných úprav dočkali najmä skupinové správy. Tie môžete jednoducho pomenovať, určiť, kto sa ich zúčastní, ale aj zapnúť si v nich režim “do not disturb”, takže vás nikto nebude rušiť v prípade, že si to neželáte. Samozrejme Apple nezabudlo ani na možnosť posielania video a audio správ medzi iOS zariadeniami.

Apple iOS 8

5. Continuity

Práve táto neznáma funkcia bude pravdepodobne najviac využívaná. Vďaka Continuity môžete jednoducho na inom zariadení pokračovať v tom, čo ste začali na pôvodnom zariadení. Jednoducho začnete písať email na iPhone a keď sa priblížite k počítaču Mac, môžete okamžite pokračovať v jeho písaní. Continuity sa pritom netýka len správ a emailov, ale množstva iných činností, ktoré na svojom iPhone, alebo počítači Mac využívate.

Apple iOS 8

6. Family Sharing

Túto službu budú milovať najmä rodiny, ktoré disponujú niekoľkými Apple iOS zariadeniami. Vďaka možnosti zdieľania obsahu v rodine (do 6 ľudí), si môžete navzájom zdieľať nielen fotografie, kalendáre, hudbu, ale dokonca aj nakúpené aplikácie a albumy v iTunes.

Apple iOS 8

7. Health

Health bude aplikácia, ktorá bude na jednom mieste združovať všetky zdravotné informácie, ktoré získa iOS 8 zariadenie z rôznych gadgetov. Už dnes iOS spolupracuje so širokým množstvom zariadení, ktoré slúžia na monitorovanie dennej a nočnej činnosti a v Health App budú všetky tieto údaje združené. Samozrejme súčasne s uvedením aplikácie poskytne Apple vývojárom API pre integráciu svojich údajov priamo do aplikácie.

Apple iOS 8

8.Widgety

Jedna vec, ktorú používatelia iOS zariadení závideli svojim priateľom s Androidmi sú určite widgety. Tie konečne prídu aj do iOS 8. Nebude sa však v tomto prípade jednať o widgety, ako ich poznáme z Androidu, ale budú to malé miniaplikácie, ktoré budú mať svoje miesto v notifikačnom centre. Vývojári aplikácii tak budú môcť pridať k svojim aplikáciam aj widgety.

Toto je len osem najdôležitejších noviniek, ktoré Apple iOS 8 prinesie. Zmien k lepšiemu a možno aj horšiemu bude podstatne viac. Apple iOS 8 bude v beta verzii pre vývojárov dostupný od dnes a pre verejnosť bude uvedený už na jeseň, spolu s novým iPhonom.

Foto: Apple

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.